Okunma

WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı!


23 Temmuz 2016 Cumartesi 16:00
WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı!

Geçtiğimiz süreçte birçok skandalın ortaya çıkmasında etkin rol oynayan WikiLeaks, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri‘nin kaderini değiştirilebilecek nitelikte bir çalışmaya imza attı.

WikiLeaks, Demokrat Parti‘nin bağlı bulunduğu Demokratik Ulusal Kongre‘ye ait 19 bin 252 e-postayı yayımladı.

Yayımlanan belgelerde, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri‘ne Demokrat Parti‘den başkan adayı olarak katılan Hillary Clinton‘a ait yazışmaların haricinde, 8 bin adet ek dosya bulunuyor.

Ocak 2015 ile Mayıs 2016 dönemlerindeki dökümanlar, partideki pek çok üst düzey isme ait belgeleri barındırıyor.

Söz konusu e-postalarda, üst düzey danışman Andrew Wright, Ulusal Finans Direktörü Jordon Kaplan, finans yöneticisi Scott Comer, İletişim Direktörü Luis Miranda, Kuzey Kaliforniya Finans Direktörü Robert Stowe, Veri&Stratejik Girişim Mali Direktörü Daniel Parrish ve Finans Direktörü Allen Zachary gibi isimlerin yer aldığı ifade ediliyor.

16-07/23/cn-h8sbwaaa_vq1-1469248335.jpg

Belgelerin içeriğinde ne var?

“Guccifer 2” adlı bir hacker tarafından sızdırıldığı düşünülen belgelerde, Rus hacker gruplarının etkisi üzerinde duruluyor.

Hillary Clinton haricinde 2016 ABD Başkanlık Seçimleri‘ndeki diğer başkanlık adayları Donald Trump ve Bernie Sanders‘a ait yazışmaların da bulunduğu belgelerin içeriğini, genellikle basında yer alan haberler oluşturuyor.

16-07/23/26268491476_b50b6611ec_k.jpg

Belgelerin en dikkat çeken noktasını ise, Demokrat Parti’nin basınla olan ilişkilerine ait kısmı oluşturuyor.

Nitekim, ilgili e-postaların birinde Demokratik Ulusal Komite Yöneticisi Wasserman Schultz, bir haberin başlığının değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kullanıcılar Wikileaks‘ın veri tabanında yapacakları basit aramalarla söz konusu belgelere ulaşabiliyorlar.

Örneğin arama motorunda yapılacak “Sanders”, “Sanders ve Kampanyası” şeklindeki aramalar, ilgili dökümanları kullanıcılara sunuyor.

The Next Web‘de yer alan habere göre, hackerların Hillary Clinton‘a dair sızıntıların henüz başlangıç olduğu, gelecek süreçte daha fazla üst düzey isim hakkındaki belgelerin açıklanacağı ifade ediliyor.

16-07/23/clinton-facebook-wikileaks.jpg

Gelecek süreçte açıklanması beklenen belgeler ile birlikte tüm dökümanların, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri‘nin gidişatında etkin bir rol üstlenmesi bekleniyor.

:: WikiLeaks’ın gelecek süreçte açıklayacağı ifade edilen belgelerin, daha büyük skandalları meydana getirebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  olay şu buz dağının görünen kısmını sunarak popüler ol ama suyun altındaki büyük kütleyi(cürümleri, suçları, günahları) gizle!.. işte size wkleaks'in kuruluş amacı; algı operasyonları ve ters psikoloji-aynalama yöntemi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  türkeyeden beklediği tepkiyi bulamadı tabi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Koyunlar inanır şimdi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  duck donald'ı başgan yapacaklar heralde.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bi daha söylüyorum SDN senin işin teknoliji haberi siyasetten uzak dur ayrıca şunuda söyliyim hilary clinton neki bizim iktidar partisini arastirsalar ohooo kim bilir neler cikar hackleyip koysalar bile bizim millet tapiyor ondan dolayi güdün koyunu devam

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İrmik tatlısı yada aşk mektuplu olmasında

" WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Yeni Belgelerini Açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "