Okunma

WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var?


14 Şubat 2011 Pazartesi 13:45
WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var?

Tüm dünya WikiLeaks‘i birkaç ay önce yayınladığı Amerikan diplomatik yazışmalarıyla tanıyor olsa da aslında proje 2007 yılına kadar geri gidiyor.

İki idealist hacker’ın tanışmasıyla başlayan WikiLeaks serüveni kısa süre sonra tüm dünyayı değiştirecek bir macera haline geldi.

WikiLeaks diyince akla Jullian Assange gelse de olayların başlangıcından beri olay adamı destekleyen bir isim daha bulunuyor.

Alman teknoloji uzmanı ve eski Hacker Daniel Domscheitt-Berg, Assange ile nasıl tanıştığını ve onun gerçekte nasıl biri olduğunu yazdığı kitapla anlattı.

Eski hacker’ın kitabına göre ikili bir bilgisayar konferasında tanışıp fikirlerini birbirleriyle paylaşmış. Bu ilk buluşmadan sonra ikisi de farklı iş yerlerinde çalışan iki teknoloji uzmanı birlikte çalışma kararı almış.

Assange’ın güçlü kişiliğinden çok etkilendiğini söyleyen Domscheitt-Berg, o dönemlerde fazla parası olmayan bay WikiLeaks’in çok hırslı biri olduğunu ve tek istediğinin dünyayı değiştirmek olduğunu belirtiyor.

Assange’ı Kullandılar mı?

 

Kısa sürede bir usta çırak ilişkisine dönüşen iş ortaklığı bir süre sonra kendini tarikat lideri ve mürhid anlayışına bırakmış. Olay adam Assange‘a her türlü desteği verdiğini söyleyen Daniel Domscheitt-Berg zamanla ustası gibi gördüğü kişinin gerçek yüzüyle karşılaşmış.

Assange Gerçek Nasıl Biri?

Assange‘ın bencil ve sadece kendini düşünen biri olduğunu anlatan eski hacker, olay adamın ellerinde üç dilim çikolota varsa ikisini yiyp sadece tekini başkalarına bıraktığını belirtiyor.

Birilerinin kendine bir şeyler ısmarlamasını çok seven Assange zamanla  bu özelliğini kullanan insanlarla tanışmaya başlamış. Parasız gezen Assange zamanla şık restoranlarda yemek yerken kıyafetleri de değişmiş.

WikiLeaks’in iki numaralı ismi Assange’ın bu süreçten sonra bir anda değiştiğini ve sitesi için gizli bilgilere ulaşmaya başladığını söylüyor. En başından itibaren birlikte çalıştığı Assange’ın ilk WikiLeaks basın toplantısında kendini dışladığını söyleyen Daniel Domscheitt-Berg zamanla tüm emeklerinin hiçe sayıldığını iddia etti.

WikiLeaks’in iki numaralı isminin en büyük iddiası ise Assange’ın karanlık ve gizli dostlarının olduğu konusunda. Assange’ın zamanla çok güçlendiğini söyleyen Domscheitt-Berg, Bay WikiLeaks‘in egoist kişiliğinin ve güç arayışının gizli güçler tarafından kullanıldığını açıkladı.

:: Sizce Jullian Assange kimler tarafından destekleniyor?

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var?”

  1. sarp159 dedi ki:

    İçimiz şişti valla Wikileaks ***** daral ***** sapan antin kuntin olaylar.

" WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks’in Arkasında Kimler Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "