Wikimedia ücretli servis hizmetini başlatıyor


17 Mart 2021 Çarşamba 00:07
ABONE OL
Wikimedia ücretli servis hizmetini başlatıyor

Wikimedia Vakfı, Wikipedia verilerinden faydalanan şirketler için ücretli bir hizmet oluşturmak için kolları sıvadı. 2021 yılında yayınlanması beklenen hizmetin isim olarak Wikimedia Enterprise adını alacağı ve mevcut çalışma şeklini değiştirmeyeceği belirtildi.

Wikimedia Enterprise farklı seçenekler sunacak

Wikimedia Vakfı geliştirdiği yeni hizmet ile Google ve Facebook gibi içeriklerini kullanan dev firmalara yeni seçenekler sunmayı hedefliyor. Henüz nasıl çalıştığı tam olarak aktarılmayan sistem genel olarak Wikipedia API’sinin premium bir versiyonu halini alacak. Böylelikle kurumsal müşteriler ihtiyaçlarını karşılamak için verileri daha hızlı bir şekilde biçimlendirebilecek. Ayrıca bunları sıralamak ve yayınlamak için farklı seçenekler edinecek.

wikimedia-enterprise-firmalar-ucretli-hizmet-sunacak

Wikimedia Vakfı kıdemli müdürü Lane Becker, Wired’a yaptığı açıklamada, “Şirketler çalışanlarına Wikipedia verilerini temizlemek için zaten ödeme yapıyor olabilir. Enterprise ise bu tür bir temizliği kaynağında yapacak. Bununla beraber şirketler isterse mevcut API’yi ücretsiz olarak kullanmaya da devam edecek” diye konuştu.

İnternetin büyük bir kısmı Wikipedia’yı destekliyor. Google’ın bilgi kutuları, Amazon’un Alexa ve Apple’ın Siri servisleri ücretsiz ansiklopediden olabildiğince faydalanıyor. Web platformlarının yanlış bilgiye karşı verdiği mücadelede Wikipedi’nin kontrol edilen ilk kaynak olması da hizmetin kullanılırlığını belirgin ölçüde artırdı. Ancak bazı şirketler, Wikimedia’nın ücretsiz hizmetlerini kullanma karşılığında bağış teklif ederken, bazıları vakıftan bahsetmeden Wikipedia destekli büyük projelere imza attı.

Bununla birlikte Wikimedia’nın sıkça sorulan sorular sayfası, Wikipedia’nın Enterprise için büyük teknoloji firmalarını ödemeye zorlamayacağının altını çizdi. Ancak sistem şirketler için belirli ve iyi bilinen sorunların önüne geçebilir. Zira hizmet, şirketlerin en yeniler yerine en güvenilen bilgileri topluluğun önüne koyarak manipülasyona neden olan olayların sona ermesini sağlayabilir.

Wikimedia Enterprise ekibi bilgiye ücretsiz erişim sağlama misyonuyla ticari gerçekleri dengelediğini de kabul ediyor. Vakıf ayrıca girişim için daha fazla ortağa ihtiyaçları olduğundan ve bu yılın sonundan itibaren büyük şirketlerle ortaklık geliştirmenin beklentisi altına girdiklerinden de bahsetti.

Temel olarak kâr amacı gütmeyen Wikimedia,  ilk olarak 20 Haziran 2003 tarihinde Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales tarafından duyuruldu. Vakıf başladığı günden bu yana 60 milyar dolarlık bağışa ulaşmış durumda. Yen hizmetle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Akıllı olsun yeter

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Al sana bir vergi yükü daha.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Sen de mi brütüs

" Wikimedia ücretli servis hizmetini başlatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikimedia ücretli servis hizmetini başlatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikimedia ücretli servis hizmetini başlatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!