Okunma

Allah Bereket Versin!


02 Ocak 2009 Cuma 23:26
Allah Bereket Versin!

Özgür internet ansiklopedisi olan Wikipedia‘nın önemli masrafları var. Her ne kadar, tüm siteleri yöneten vakıfta sadece 23 kişi çalışsa da hem vakıf giderleri, hem de yoğun trafiği olan internet ansiklopedilerinin altyapısı, ciddi ölçüde kaynaklar gerektiriyor. Vakıf, bu gereksinimi reklam alarak değil, bağış toplayarak karşılamayı tercih ediyor.


Jimmy Wales

Wikipedia‘nın kurucusu Jimmy Wales, bu giderlerin 6 milyon dolar olduğunu söylüyor. Wales, bu isteğine ek olarak şunları da ekliyor;

Bağışınız bize, çeşitli şekillerde yardımcı olacak. En önemlisi, İnternet üzerindeki en popüler web sitelerinden birinin küresel trafiğini yönetmenin maliyeti için bize yardım etmiş olacaksınız. Bu birikim ayrıca, Vikipedi’yi çalıştıran yazılımı iyileştirmemize — daha kolay arama yapılabilir, daha kolay okunur ve yazılır hale getirmemize — de yardımcı olacak. Bizler, yeni gönüllüleri işe alarak ya da kültür ve eğitim kurumlarıyla stratejik ortaklıklar kurarak, özgür bilgi hareketini dünya çapında daha da geliştirmeye kendimizi adamış durumdayız.

Hedef Tamam!

Wikipedia‘da, ulaşılması gereken hedef ve şu anda elde edilen bağışların toplamı anlık olarak paylaşılıyor. Firma, küresel krize rağmen 6 milyon dolar olan hedefini de aşarak 6,2 milyon dolar toplamayı başarmış durumda. 125 bin bağışçı tarafından elde edilen bu gelir, firmanın 2009 planları için kullanılacak.

:: Wikipedia’ya verilen sadakalar, bela defeder mi?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Allah Bereket Versin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Allah Bereket Versin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Allah Bereket Versin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "