Okunma

Wikipedia Bitcoin İle Güldü!


10 Ağustos 2014 Pazar 11:00
Wikipedia Bitcoin İle Güldü!

İnternetin özgür ansiklopedisi Wikipedia, çeşitli kanallardan sürdürdüğü bağış kampanyalarına bir yenisini daha ekledi. Önceki yıllarda çeşitli kampanyalar ile dünya çapındaki kullanıcılarından bağış kabul eden Wikipedia Vakfı, artık elektronik para birimi Bitcoin bağışlarını da kabul ediyor.

Bitcoin ile ilk hafta

Popüler Bitcoin sağlayıcısı ve değişim servisi Coinbase‘den yapılan açıklamaya göre, Bitcoin ile bağış kabul etmeye başladığı geçen haftadan beri Wikipedia‘ya yapılan bağış miktarı 140 bin dolarlık karşılığa ulaştı. Wikpedia‘nın sanal paraları ABD dolarına çevirerek saklamayı planladığı belirtiliyor.

Çeşitli bağış kampanyaları

Büyük sunucu giderlerine rağmen reklam almayı reddeden Wikipedia, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak yoluna devam ediyor. Zaman zaman kurucusu Jimmy Wales ve Wikipedia ekibinin de yer aldığı bağış kampanyaları site üzerinden başlatılıyor ve dünya çapında gönüllülerden yardım isteniyor.

14-08/10/bitcoinnews.jpg

Wikipedia Zero ve yeni projeler

Wikipedia ana kuruluşu Wikipedia Vakfı‘nın sadece geçtiğimiz yıl yapılan bağış kampanyalarından 18.7 milyon dolar topladığı verilen bilgiler arasında. Bağışların, Wikipedia‘nın gelişmekte olan ülkelerde başlatmayı planladığı Wikipedia Zero projesiyle paralel zamanlarda gelmesi son derece olumlu. Wikipedia geniş internet erişimine sahip olmayan ülkelerde, mobil operatörler ile anlaşmalara giderek 350 milyon kişinin ücretsiz Wikipedia erişimini sağlamayı amaçlıyor.

:: Wikipedia’ya hiç bağış yaptınız mı? 

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Wikipedia Bitcoin İle Güldü!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Her giren yazıyor ama editör lerce süzgeçten geçiyor doğru ise kaydediliyor.. kafana göre yazamıyon …

  2. SDN Okuru dedi ki:

    5 kuruş vermem. Kapanırsa, kapansın!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Reklam vermeyen, sağlam güvenilir ve özel bir ansiklopedi. Böylesi zor bulunur.

" Wikipedia Bitcoin İle Güldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia Bitcoin İle Güldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia Bitcoin İle Güldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "