Okunma

Wikipedia’nın Zor Kararı


26 Ocak 2009 Pazartesi 15:56
Wikipedia’nın Zor Kararı

İnternetin iki büyük bilgi deposu Britannica ve Wikipedia önümüzdeki dönemle ilgili planlarında birbirlerinin tamamen aksi hareket etme kararı alabilir. Geçtiğimiz günlerde online versiyonundaki bilgilerin kullanıcılar tarafından düzenlenmesi üzerine hazırlık yaptığını duyuran Britannica’nın ardından bugün Wikipedia’dan da bir açıklama  geldi.


Wikipedia’nın aklı şu sıralar karışık.

Yapılan açıklamaya göre Wikipedia, bundan böyle tüm üyelerin bilgiler üzerinde düzenleme yapmasına izin vermemeyi ciddi ciddi düşünüyor. Bu kararın bütün üyeler için geçerli olmadığı belirtilirken, Wikipedia’nın güvenini kazanmış üyeler bu değişikliğin dışında bırakılacak. Bu onaylı editörler, sitede bilgi değişikliğini rahatça yapabilecekler.

Wikipedia Sorun Yaşar mı?

Wikipedia, bu sistemi Almanca versiyonunda bir süredir uyguluyor. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, konuyla ilgili olarak yaşadıkları sorunu onay sürecinin uzunluğu olarak gösteriyor. Test aşamasında bazı yazıların onayının üç hafta sonra verilebildiğini belirten Wiles, bu sürenin birkaç günle sınırlandığı takdirde başarılı olabileceğini düşünüyor.

:: Siz Wikipedia’nın başında olsaydınız ne yapardınız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Wikipedia’nın Zor Kararı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Türkçe wikipedia(viki) taraflı zaten. Peygambere basit bir insanmış gibi Hz. pronomunu kullanmadan Muhammed diyen, Ermeni iddilarını gerçekmiş gibi sunan ve buna aksi ispat edilmiş iddaların eklenmesine izin vermeyen, Kadim anadolu medeniyetiyle ilgili -yok sayarmışçasına- iki satır bilgi verip, Bu medeniyetin ürünü olan yunan ve roma medeniyetlerine Türkçe olarak -batılı ağızdan- genişçe yer veren, Ãœstelik bu değişikliklerin çoğunu 24 saat-sanki görevlendirilmişçesine- kullanıclarla yapan wikipedia’nın kaynağı bellidir zaten, Buradan duyuruyorum Bu ansiklopedi Taraflı bir ansiklopedidir ve Tamamen Hıristiyan-Batılı çerçevesiyle hareket etmektedir. Bunları söyledim beni dinci olarak görmeyin gayet normal ve kültürünün her öğesine sahip çıkmayı görev gören birisiyim sadece. yani, sade vatandaşım.

" Wikipedia’nın Zor Kararı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia’nın Zor Kararı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia’nın Zor Kararı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "