Okunma

Wikipedia’dan Bakanlığa Yasak


29 Mayıs 2008 Salı 21:00
Wikipedia’dan Bakanlığa Yasak
Orta Doğu‘ya huzur vermeyen çatışmaların odağında olan ülkelerin mücadelesi internette de devam ediyor. Tabii bu mücadeleye bazı politik grupların katılması olağanken, Amerikan Adalet Bakanlığı‘nın bir şekilde, IP’leriyle bile olsa, dahil olması garip karşılanmış durumda. Sorun Wikipedia‘daki makalelere dışarıdan doğruluk veya nesnellik barındırmayan müdahalelerde bulunulması.

Biraz Daha Ayrıntı

CAMERA isimli İsrail yanlısı dernekle bazı Wikipedia üyeleri arasında geçen yazışmaları ortaya çıkartan Electronic Intifada örgütü, Wikipedia‘da yapılan İsrail yanlısı değişikliklerin fark edilmesini sağlamış. E-postalarda kullanılan bir IP adresi takip edilince ortaya daha ilginç bir gerçek çıkmış durumda. wdcsun30.usdoj.gov adresinde son bulan aramalar, Amerikan Adalet Bakanlığı‘nın aynı IIP adresinden başka Wikipedia düzenleme işlerinin de yapıldığını gösterdi. Bundan sonra ise bahsedilen IP grubunun Wikipedia’ya erişimi engellendi.


Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “Wikipedia’dan Bakanlığa Yasak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Başlık, “Bakanlık’tan Wikipedia’ya yasak!” olsa daha doğru olurdu……

Geri bildirim