Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti!


02 Mayıs 2017 Salı 12:45
Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti!

Facebook ve YouTube gibi devasa platformlara uygulanan erişim engelleri ile internet özgürlüğü konusunda maalesef kötü bir imaja sahip olan ülkemiz, geçtiğimiz günlerde şaşırtıcı bir erişim engeli ile gündeme geldi.

16 yıldır aktif olarak hizmet veren ve dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia’ya, BTK tarafından uygulanan İdari Tedbir kararı ile Türkiye’den erişim engellendi.

Milyonlarca insana hizmet veren Wikipedia’ya erişimin neden engellendiği konusunda çeşitli iddialar ortaya atılırken, ana faktör olarak teröre destek veren yazıların barındırılması gösterildi.

Wikipedia mahkeme kararına itiraz etti!

Aradan geçen 4 günün ardından harekete geçen Wikimedia Vakfı, ilk resmi adımı atarak Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi‘nin almış olduğu erişim engeli kararına itiraz etti.

17-05/02/wikipedia.jpg

Sputnik’te yer alan bilgilere göre, Youtube ve Facebook gibi platformlar için verilen kararları hatırlatan Wikimedia Vakfı tarafından yapılan resmi açıklama ise şu şekilde;

Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz.

Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz.

Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz.

:: Sizce, Wikipedia’ya uygulanan erişim engeli kararı kaldırılır mı?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulkemiz herzaman ki dogrulugunu yapiyor cok yanlis bir dusuncedesin avrupa yapsana bunlari yiyorsa ya birakin su sahte avrupalilarin uydurdugu yalanlari demokrasi yok internet evrensel seyleri kimse Turkiye cumhuriyetini teroristleri sevici gosteremez asil destekcileri avrupali itler ve yandaslaridir yok ulkemizde kotu imajlar youtube facebook gibi adam olacaklar olmazlarsa izaya getirilirler eski turkiye yok

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet de yasaklara karşıyım. Yalnız ufak bir araştırma yaparsanız Türkiye yi anlatan İngilizce makalede neredeyse Isid ile Türkiye yi aynı safta konumlandırıyor. Genç arkadaşlar hatırlar mı bilmem ama bundan uzun zaman önce Atatürk e hakaret içeren videoları kaldırması istenmişti YouTube dan. Kaldırmadığı için de Engel gelmişti. Bu gibi bir çok olaylar meydana gelince YouTube da Türkiye ye temsilcilik açtı. Demek istediğim herşey göründüğü gibi basit değil.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  O TIR lar nereye gidiyor du içindekilerle birlikte kardeşim siz gözünüz kapatın ama dünya kapatmiyor ee tabi gerçekler hoşunuza gitmiyor eyy Hollanda deyip anirdiktan sonra yerinde oturursunuz sonra gık bile çıkmaz…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  O değil de bir internet şirketi kursanız acaba dünyadaki 200 küsür ülkenin hepsinde tek tek temsilcilik mi açacaksınız? Bir de bunun şirket değil kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu düşünün.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Kime göre neye göre yasaklanıyor? Günlerce wikipedia'nın neden kapandığına dair net bir açıklama bile yapılmadı. Varsa uygunsuz maddeler onları yasaklarsın olur biter. (Hani BTK'nın içerik tabanlı yasaklama açıklamaları vardı)

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar bizim ÜLKEMİZİ işid e destek veriyoruz diye madde ***** wikipedia editörlerinin bu yalanın düzeltmesini ***** da bu yalanı kaldırmasını istiyor wikipedi'den. Hem Türkiyedeki editörlerini sansürleyen hemde resmi yazışmaya cevap vermeyen wikipedia, BTK tarafından erişim engeli konuluyor Özgürlüğünde sınırı olmalı arkadaşlar.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgi evrenseldir hükümetin bu faşist tutumunu değiştirmesini umuyorum

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Arlttaki vatandaş sen ne geri zekalisin. Vikipedia yanlış bilgileri düzelmeye izin vermiyor. Sadece bize hakaretleri düzeltmeyi engelliyor. Türkiye'yi terore destek veren ülke olarak gösteriyor çokbilmiş bey, hıyar oğlu hıyar

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyada 10 ülke sayamayan adam benim ülkeme "3. Dünya ülkesi" diyor ya sinirden çıldıracak gibi oluyorum.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Gel ülkemde şube aç, temsilcin olsun bakarız. Ha yok yapmam dersen, paypal gibi defolur gidersin, lüzumsuz site

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Muz cumhuriyetine hoşgeldiniz.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Vikipedinin içeriğinde Türklere hakaret, Türkleri terörist olarak göstermek başkan hakkında yalan yanlış bir bilgi varsa (ki ben öyle bir şey olduğunu pek sanmıyorum) o zaman neden içeriği düzeltmek yerine engel konuluyor? Buram buram cehalet kokuyorsunuz. Vikipediyi tek kişi yada üç-beş kişi yönetmiyor, oraya senin benim gibi insanlar girip istediği maddeyi ekleyebiliyorlar ve ip adresleri kayıt altında tutuluyor. Madem çok yalan yanlış bilgi yazılmış o zaman neden bu bilgiyi yazanı gidip tutuklamıyorlar? Neden içinde milyarlarca maddenin barındığı ansiklopediyi engelliyorlar? Bugün buna karşı çıkmayan yarın karısını da satar çocuğunu da. İnsan haklarına aykırıdır bu.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  olay girip girememek değil sen anlamamışsın. asıl olay dünyada hiç bir yerde yasaklanmayan ansiklopedinin yasaklanması.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Mehmet ali ertunç makalelerine dikkat et biraz ve yorumları da yayınla bi zahmet

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Artik alenen teror destekcisi haline gelmis batili ulkeler ve onlarin teror propogandasi yapan uzantilarinin engellenmesi elbette normal, teror sebebiyle hayatini kaybeden milyonlarca masum insan icin irade ortaya kotulmasini sonuna kadar destekliyorum..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  sen ansiklopedik bilgi diye yalan dolan siyasi bilgilerle doldur, düzeltme isteyince de reddet, ondan sonra gel ağla, az bile islam düşmanı bu şerefsizlere, unutmayın bizi hiç birzaman sevmediler sevmeyecekler de

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Çözümün çok güzelmiş tebrikler, biz bilmiyoruz. Önemli olan yasağın kalkması bu şekilde devam edilirse yakında yaşantına da müdahale edilecek, o zaman da kendine vpn yüklersin

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler özgürlük hikâye, hele basın özgürlüğü! Ben Belçika'da yaşıyorum. Gazeteleri okuyunca insan rahatlıkla hepsinin tek bir yerden kontrol edildiğini sezebiliyor. Günlük Türkiye, müslümanlar ve Erdoğan'a kin kusan köşe yazarları, İsrail aleyhine tek kelime etmiyorlar. Nasıl etsinler! Kovulacaklarını biliyorlar. Yalan söylediğimi düşünenler Abou Jahjah De Morgen diye araştırsın. Basın yalnızca bir silahtır. Basın özgürlüğü masalına inanmayın.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Çokmu girmek ***** ye o zaman açacaksın play storu arama yerine VPN yazacaksın indireceksin onda sonra VPN ile bağlanacaksin internete ve açacaksin vikipediyi gireceksin bu kadar kolay

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Mehmet ali ertunç, "internet özgürlüğü konusunda maalesef kötü bir imaja sahip olan ülkemiz" derken? yasaklanması gereken içerikleri yasaklıyoruz diye ülkemizin kötü bir imajı olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Belkide algı yönetimi yaparak ülkemizi kötülemeye çalışıyorsundur. Çocuk kandırma.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaş hükümeti sev veya sevme ayrı mesele. Ama birisi üllemize terörist muamelesi yapıyorsa vatanını seven herkesin aynı safta yer alıp bu hergelelere prim vermemesi lazım.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Kime hakaret edilmiş adamlar hırsızlık yaptı sen kalkip hikaye anlatma.. Kaldıki oy verenlerin çoğu cahil olduğu için bu ülkede no problem…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  adam olun suç atmayın bizde yasaklamayalım canım 😀

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  kaldırın o yazıları niye açmıyalım engelli

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Temsilciliği yok. Bürosu yok. O logları giren ip ler türkiyeye gönderilmeli. Gereğinin yapılması sağlanmalı.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunun sonu yok her şeyde bir kusur ararsan yalnızlığa mahkum olursun yasaklamakta çözüm değil

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  "internet özgürlüğü" dediğiniz şey ülkemize ve değerlerimize hakaret edilmesi mi? seçimde topladığı oylarla cumhurbaşkanı olan bir insana hakaret edilmsi hoş mu? siyaset yapmıyorum adamlar ülkenin liderine hakaret ederken aslında Türklere olan nefretlerini gösteriyorlar.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  resmen 3. dünya ülkesiyiz ya

" Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia, erişim engeli için harekete geçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?