Okunma

Wikipedia’dan Tarikata Yasak


29 Mayıs 2009 Cuma 09:52
Wikipedia’dan Tarikata Yasak

Özgür ansiklopedi Wikipedia, tarafsızlık ve eşitlik konularında oldukça duyarlı bir yönetime ve kullanıcılara sahip yapı olmasıyla hitap ettiği insanlara karşı sorumluluk duygusunu pekiştiriyor. Bu sebeple, ansiklopedi içindeki makalelere yapılan taraflı müdahalelere hiç sıcak bakılmıyor. Daha öncelerde ABD gizli servisi tarafından yapılan düzenlemeler fark edilmiş ve kurumların erişimleri engellenmişti. Şimdi ise sıra ABD merkezli Scientology tarikatına geldi.

Taraflı Makaleye Engelleme Cezası

Kişi ve kurumları IP adreslerine göre, makalelerde değişiklik yapmaktan men edebilen Wikipedia’nın son hedefi, her gün başka bir tartışmanın konusu olan Scientology oldu. Kuruma ait IP adreslerinden gelen ve Scientology’yle ilgili makaleleri kendi çıkarları doğrultusunda düzenlemeye başlayan isimsiz kullanıcıları fark eden yöneticiler, konuya en sert şekilde müdahale etmiş durumda. Her ne kadar çeşitli vekil sunucuların arkasından da bu işlemlerin gerçekleştirilebileceği belirtildiği için işler biraz zorlaşsa da aynı IP bloğunu benzer eylemler için kullanan bilgisayarlar tespit edilerek makalelere müdahale etmeleri engellenmeye çalışılıyor.

Üyeliksiz de Herkes Düzenleyebilir

Özgür ansiklopedi olma iddiasını taşıyan, Türkçe adıyla Vikipedi‘deki neredeyse tüm makaleler herhangi bir üyelik gerekmeden internet kullanıcıları tarafından düzenlenebiliyor. Yalnızda bazı makaleler, birçok kişi tarafından ansiklopedik olmayan yönde tahrif edilmeye müsaitse korumaya alınıyor ve sadece üyelik açmış kişilerce düzenlemesi serbest bırakılıyor.

:: Hiç Vikipedia’da korunmuş madde gördünüz mü?

Bilgi için: Wikimedia Vakfı
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Wikipedia’dan Tarikata Yasak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    “Yalnızda” bu kelimenin manasini ogrenebilirmiyiz

" Wikipedia’dan Tarikata Yasak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia’dan Tarikata Yasak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia’dan Tarikata Yasak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "