Okunma

Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor?


25 Ağustos 2009 Salı 23:11
Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor?

İnternette ansiklopedik bilgiye ulaşmak için en çok kullanılan kaynaklardan biri olan Wikipedia, bu büyümenin bedelini özgürlüğünden taviz vererek ödeyebilir. Bugüne kadar ziyaretçilerin her türlü içeriğine müdahale edebildiği ve değiştirebildiği Wikipedia’da artık kişiler için yazılan makalelerde güvenilir kullanıcıların onayı gerekecek.

Bu Önlem Doğru mu?

Son zamanlarda fazlasıyla artan “özgürlüğü kötüye kullanım” sonucunda böyle bir karar aldığı belli olan Wikimedia Vakfı, yeni onay süreciyle içeriğin daha kaliteli hale geleceğine inanıyor. Wikipedia’nın Almanca sürümü, bu uygulamayı bir yıldır yapıyor ve İngilizce dilde de aynı uygulamaya geçilecek.

Peki sizce içerik kalitesini ve güvenilirliğini artırmak için geçilen bu onay sistemi, sitenin temelinde yatan “özgür ansiklopedi” mantığına ters düşecek mi?

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Bilgi İçin : Wikipedia
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şu konuya açıklık getirmek gerekiyor ki, bu sistemde yapılan değişiklikler güvenli kullanıcılar tarafından onaylanmadan da sitede gösteriliyor. Ama köşedeki notta en son kaliteli sürüm onaylandıktan sonra henüz denetlenmemiş bazı değişikliklerin yapıldığını söyleyen bir mesaj çıkıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  youtube da yorumlari okuyan oldu mu hic 🙂 kesinlikle lazim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence hic alakasi yok…Daha kaliteli olacagi ***** iyi niyeti kotuye kullanim her zaman olmustur. Bunun da bu sekilde biraz olsun onune gecilmek istenmektedir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki doğru kontrol her zaman gereklidir .ölçüsü tartışılabilir

" Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia’nın Özgürlüğü Yalan mı Oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "