Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin


20 Temmuz 2010 Salı 12:30
Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin

Yazılım firması Microsoft, Vista‘nın yarattığı kötü imajı silmek için Windows 7‘de daha kullanıcı dostu özellikler sundu. Hızlı çalışmasıyla ünlü bu işletim sistemi, bilgisayar kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak pratik uygulamalar ve özelliklere de sahip.

Yeni nesil görev çubuğu (Taskbar) firmanın bu konuda attığı adımlardan biri. Eski işletim sistemlerinmden farklı olarak Win 7‘nin sadece görev çubuğunu bile kullanarak bilgisayarınızı kullanmanız mümkün. İstediğiniz programları ekleyebileceğiniz bu çubuk kendine has bir toplama özelliğine de sahip.

Ancak, tarayıcılarla bu özelliğin arası pek iyi değil. Sayfalar arasında geçiş yaparken görev çubuğu ön izleme özelliği nedeniyle o an tarayınızda açık olan tüm sayfaların ayrı bir kutucukta belirlemesine neden oluyor. Eğer bu yeniliğe alışamdıysanız ufak bir ayarla görev çubuğunun özelliklerini kısabilirsiniz. Son zamanların en popüler tarayıcılarında bu ince ayarların nasıl yapılacağını adım adım anlattık.

Firefox

Bu tarayıcıda gerekli ayarları yapmak için Firefox‘un ince ayarlar menüsüne girmeniz lazım. Ancak bu özel menüde yapacağınız yanlış değişiklikler tarayınızın bir daha çalışmamasına bile neden olabilir.

Kendinize yeni bir Firefox sayfası açın ve normalde web adresleri girdiğiniz bölüme about:config yazın.


Tarayınız şu anda ince ayarlar menüsünde. Karşınıza onlarca ayar çıkacağı için ekranın üstünde bulunan filtre kısmına şu cümleyi yazın browser.taskbar.previews. Bu sayede menü sadece bu ayarların bulunduğu komutları karşınıza getirir. Browser.taskbar.previews.enable koduna çift tıklayarak bu özelliğin iptal olmasını sağlarsınız. Bu kodun yanında false yazarsa ön izleme özelliği işe yaramaz.

Internet Explorer 8

IE 8 hala en çok kullanılan tarayıcı unvanına sahip. Microsoft’un elinden çıkmış bir ürün olduğu için IE 8‘de bu ayarı yapmak biraz daha basit. Bu ayarları yapmak için ilk önce internet seçenekleri menüsüne gelin.

Buradan, Genel başlığı altında bulunan sekmeler mensüne tıklayın.

Karşınıza Windows 7 sekmeleri için özel hazırlanmış ayarlar gelecek. Buradan, görev çubuğunda tek tek sekmeleri göster adlı özelliği iptal edin.

Opera

Yıldızı parlayan bir başka tarayıcısı ise Opera. Bu tarayıcıya sahipseniz yapmanız gereken ayarlar Firefox’la benzerlik gösteriyor. Yerni bir Opera sayfası açın ve normalde web adresi girdiğiniz satıra opera:config yazın ve enter tuşuna basın.

Karşınıza Firefox’dki gibi bir özel ayar menüsü gelecek. Buradan, Use Windows 7 Taskbar Thumbnails adlı ayarı bulun. Yanındaki kutuğun üzerindeki işareti kaldırın.

Google Chrome

Bu tarayıcılar arasında gerekli ayarı yapmak için en uğraşacağınız ürün Google Chrome.  İlk önce C sürücüsüne girin buradan, kullanıcılar kısmında admin yetkisine sahip kişinin isimine sahip klasöre tıklayın. Karşınıza gelen kısımdan, sırasıyla AppsData, Local, Google, Chrome, Application  yollarını izleyin.

 

Karşınıza gelen klasörden Chrome.exe’ye sağ tıklayın ve özellikler kısmına tıklayın. Buradan ise uyumluluk modundan Windows Vista SP 2‘yi seçin.

:: Tarayıcılarınızıın Windows 7’nin görev çubuğunda gösterdiği bu reaksiyon sizi rahatsız ediyor mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yeni chromeda böyle bir sıkıntı yok sanırım, kendileri iptal etmişler. ben de win7 ve chrome kullanıyorum ama bu ayarı hiç yapmadım. önizlemede tek pencere görünüyor hep..

" Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Win 7 Görev Çubuğunu Dize Getirin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?