Okunma

Windows 10 Bankamatiklere Geliyor!


04 Haziran 2015 Perşembe 10:00
Windows 10 Bankamatiklere Geliyor!

Para yatırma, çekme, havale ve EFT gibi işlemleri bankada sıra alarak gerçekleştirmek yerine ATM‘lerde hızlı bir şekilde sıra beklemeden bu işlemler yapılabiliyor. Ancak ATM’ler Microsoft’un son kullanma tarihi geçmiş işletim sistemi Windows XP ile çalışıyor. Uzun bir süredir Windows 8 ile güncellenmeyen ATM’ler, Windows 10‘un çıkmasından sonra komple bir değişikliğe gidecek.

ATM’de Windows 10 Kullanılacak!

ATM Sanayi Derneği, tüm ATM’leri Windows 10 ile güncellemek istiyor. Ancak ortada güvenlik açığı olabileceğinden dolayı dernek Windows 10’un çıkışını gerçekleştirmesinden hemen sonra değil sistemin oturmasından, güncellemeler ile daha güvenli hale gelmesinden sonra ATM’lerini güncellemek istiyor.

15-06/04/atm-1433401927.jpg

ATM Sanayi Derneği ayrıca Android ve Linux işletim sistemlerini de denemek istiyor. Ancak bu konu hakkında ciddi bir çalışma bulunmuyor. Dünya genelindeki ATM’lerin %95‘inde Windows XP kurulu. Bakalım Windows 10, mavi ekran hataları ile bizleri güldüren Windows XP’yi tahtından indirebilecek mi?

:: ATM’de Windows 10 yerine Android kullanılmalı mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Windows 10 Bankamatiklere Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Burda windows olan atm bile yok 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  artık para da çekemeyeceğiz anlaşılan 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Linux kullanın. Debian dağıtımı bu işler için çko uygun.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ATM güvenliği herkesi ilgilendiriyor. Neden güvensiz ve sahipli Windows'ta bu kadar ısrar ediliyor? ATM'lerde Windows ısrarı banka müşterilerinin ve bankaların alehinedir. ATM'ler ve bankanın sistemindeki güvensizliklerin bedelini müşteriler ödüyor, bundan emin olabilirsiniz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Geç bile kalındı 20 Yıldır Windows xp ATM perde KULLANILIYOR çürüdü program yeni bir yazılım tüm işlemleri kolaylaştırır ve bekleme sıkıntısı olmaz Sırada.

 6. ConfickerBelasi dedi ki:
 7. ConfickerBelasi dedi ki:
  Alýntý TMac1 Nickli Üyeden Alýntý
  Mesajý göster
  Win 10 a girmiþsin,oyun denedin mi? Her program çalýþýyor mu? @ConfickerBelasi

  avast çalýþýyor odin de çalýþýyor.

 8. TMac1 dedi ki:

  Win 10 a girmiþsin,oyun denedin mi? Her program çalýþýyor mu? @ConfickerBelasi

 9. ConfickerBelasi dedi ki:

  bu antikada 10130 çalýþýyor sorunsuz onlar utansýn.

 10. 7.43 dedi ki:

  Taþ devrinden kalmýþ ATM bilgisayarlarýný da deðiþtirsinler artýk. Menüde dolaþmak hayli uzun zaman alýyor eski ATM’lerde.

 11. Necefli Maþrapa dedi ki:

  Açýk kaynak kodlu olmasý çok dert olmaz. SELinux gibi uygulamalardan kaliteli protokoller ayarlanýrsa hiç bir þeycik olmaz. Taþ gibi çalýþýr. Yoksa o mantýða göre Facebook, Google bile uçmuþtu Linux makine üzerine kurulduklarý için.

  Bu arada Mac OS ütopya gibi bir þey BSD versek? :megreen: Zira Apple abi BSD’den kodlarý alarak Mac OS X’i hazýrladý.

 12. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  Açýk kaynak kodlu sistemi kullanmak pek mantýklý olmaz sanýrým. Hatta Mac OS kullanýlsa daha iyi olur

 13. Necefli Maþrapa dedi ki:
 14. TMac1 dedi ki:

  Linux varken neden win?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Amerika ve avrupa ürünlerine güvenmiyorum silahları radarları tüm kullandığımız teknolojileri dahil.. herşey onların kontrolüne geçiyor ..
  nekadar biz okadar bizim mutluluğumuz…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen kart içerde kaldı sistem hala işlem yapıyor diyor ve müdahele edemedi arkadaşım. Yapıkredi bankasının atm si idi klavyeli modellerden biriydi. Bir kaç komut girdim denemek maksadı ile sistem kendine gelip kartı verdi sonrasında makina reset attı kendine. Tabi gerekli komutları bilen birisi daha fazlasını yapabilir diye düşünüyorum ki ben sadece deneme ile bu kadarını yaptım. Her zaman bir açık var bu atm lerde zannımca…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bizlere göre bişey yok…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenlik açısından sıkıntıların olacağını düşünüyorlarsa linux daha uygun bir şeçenek olabilir. Bizim ülkemizdeki Microsoft fanatikliğini hiç anlamiş değilim.

 19. sdelta dedi ki:

  Güvenlik, uzaktan yönetilebilirlik, uyumluluk, destek vb. iþlemler açýsýndan ATM ler açýsýndan Windows olmasý çok daha iyi. Zaten Android’ in güvenliði ve güncellenme süreleri tartýþýlýr.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  xp den direkt 10 a geçmek umarım sıkıntı yaratmaz yok yani sonra ceremesini bizler çekeceğiz atm önlerinde

 21. SDN Okuru dedi ki:

  şuan ki atm lerde zaten microsoftun kendi işletim sistemi var
  win10 yenilik bakımından çok güzel olur

 22. SDN Okuru dedi ki:

  bence android veya linux tabanlı os lar denesinler ücretsiz hallederler.

 23. Necefli Maþrapa dedi ki:

  Microsoft gerçekten zamanýnda zekice hamleler yapmýþ. ATMlere kendi iþletim sistemini koymak heh? Helal olsun, nereden aklýnýza geldi ki? Ancak þimdi ise bu tarz hamleleri yapmakta çok sýkýntý çekiyorlar.

 24. honline dedi ki:

  Müþteriler için herhangi bir artýsý yada eksisi olacaðýný düþünmüyorum.

" Windows 10 Bankamatiklere Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 Bankamatiklere Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Bankamatiklere Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "