Okunma

Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma!


22 Haziran 2018 Cuma 14:00
Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma!

Steam yaz indirimlerinin başlamasıyla, AKK sıkıntısı da kendini göstermeye başlıyor. Bilindiği üzere her gün saat 02:00 ile 08:00 arasında AKK sistemi devre dışı kalıyor. Bu saatler arasında oyun indirecek olanlar ise bilgisayarlarını sabahlara kadar açık ve sarj halinde bırakmak istemiyor. Bu yüzden sizler için Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma özelliğinden bahsedeceğim.

Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma!

Bilgisayarınızın istediğiniz saatte otomatik olarak kapanmasını sağlamak oldukça kolay. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki 3 adımı takip etmenizi öneriyoruz.

1. Windows + R tuşlarına basarak açılan pencereye cmd yazıp Enter diyoruz.

2. Daha sonra cmd kısmına “ shutdown -s -f -t x ”  yazıyoruz.

3. ” shutdown -s -f -t x ” kısmındaki X yerine ise bilgisayarımızın ne kadar zaman sonra kapanmasını istediğimizi yazıp Enter diyoruz.

1 Saat = 3600 Saniye 6 Saat = 21600 Saniye  1 Gün = 86400 Saniye yani 6 saat sonra kapanmasını istediğimiz bilgisayarımız için yazacağımız komut shutdown -s -f -t 21600 şeklinde olacaktır.

Peki neden zaman ayarlı kapatma önemli? Çünkü gece indirme için açık bıraktığınız bilgisayarınızın, eğer dizüstü ise hem piline hemde donanımına, eğer masaüstü ise sadece donanımına çeşitli zararlar gelebilir. Bu yüzden gece indirme yapacaksanız, indirme süresinin bitişine bilgisayarınızı kapatmak için zaman ayarlama yapmanızı öneririz.
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma!”

 1. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Anonim dedi ki:

  çok teşekkür ederim

 3. Anonim dedi ki:

  windows server 2008 de çalışır mı bu komut

 4. Anonim dedi ki:

  peki nasıl iptal edicez bu işlemi

  1. Anonim dedi ki:

   “Çalıştır” a shutdown -a yaz ve enter. İptal Oldu

 5. Anonim dedi ki:

  Eyw sağolasın

 6. Anonim dedi ki:

  lütfen yardım edin bu komutu yazdım aartık pc kapatığımda fanlar kapanmıyor

  1. Anonim dedi ki:

   fişi çek

 7. Anonim dedi ki:

  İndirme yaptığınız programla bu işi çok daha kolay halledebilirsiniz.. download bitince kapat seçeneğini aktif edin bitti gitti…

  1. Anonim dedi ki:

   hep o seçenek olmuyor

 8. Anonim dedi ki:

  Bence bununla uğraşmaya gerek yok torrent gibi uygulamaların indirme tamamlanınca bilgisayarı kapatma ve indirme saatini proglamlama özelliği zaten var

 9. Kerem dedi ki:

  Babamı ikna ettim GTA 5 alıcak akşam işten gelince bana ama kota işi sorundu bu haber için teşekkürler abi

  1. Anonim dedi ki:

   afferin sana

" Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "