Windows 10 Cloud detaylanıyor


2017-02-06 06:30:00
Windows 10 Cloud detaylanıyor

Windows 10 Insider test yapıları içerisinde göze çarpan Windows 10 Cloud sürümü hakkında yeni bilgiler ve görüntüler gün yüzüne çıkıyor. İşte Windows 10 Cloud işletim sisteminin detayları.

Windows 10 Cloud, Windows RT ile benzeşse de farklı!

Windows 10 Insider Önizleme yapısı 15019 ile ortaya çıkan Windows 10 Cloud sürümünün bulut tabanlı olmayacağının altını öncelikle çizelim. Sadece Windows Mağaza uygulamalarını kullanmaya izin veren ve bu anlamda Windows RT sürümüyle benzeşen işletim sistemi, Google Chrome OS için Microsoft tarafından geliştirilmiş önemli bir rakip olacak.

17-02/05/windows-10-cloud-ss-02.jpg

Öte yandan Windows RT’den farklı olarak Windows 10 Cloud bu işletim sisteminin birçok eksiğini kapatıyor. Windows Mağaza uygulama pencerelerinin yeniden boyutlandırılabilmesi bunlardan bir tanesi. Malum Windows RT uygulamaların sadece tam ekran çalışmasına izin veriyordu ve kullanıcılar bu konuda oldukça şikayetçiydi.

17-02/05/windows-10-cloud-ss-03.jpg

Ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere Evernote uygulaması, Windows Mağaza için çevrilmiş bir Win32 uygulaması yani Project Centennial uygulaması olarak çalışıyor. Öte yandan bunun çalışması için, x86 tabanlı cihazlar ya da Windows 10’u ARM üzerinde destekleyen daha üst düzey ARM cihazlar gerekecek. Düşük özelliklerdeki ARM tabanlı cihazlar için Microsoft’un nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Kafa karıştıran durum ise ekran görüntülerinin Windows 10 Pro yapı 15019’a ait olması ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin bu Windows sürümünü Cloud olarak göstermesi. Sürümün neden Windows 10 Pro olarak gösterildiğini de önümüzdeki süreçte öğrenebileceğiz.

17-02/05/windows-10-cloud-ss-04.jpg

Windows 10 Cloud, tam sürüm Windows olarak yükseltilebilecek

Son bilgiler, Windows 10 Cloud işletim sisteminin istendiğinde tam sürüm Windows durumuna yükseltilebileceğini söylüyor. Windows 8 ile birlikte çıkan talihsiz Windows RT sürümünde böyle bir olanak sunulmadığını hatırlatalım. Bu bilgiye ise, Editions Matrix XML dosyası üzerinden erişildiği belirtiliyor.

Bu anlamda Windows Mağaza’ya bağımlı kalmak istemeyen kullanıcılar, ücret karşılığında kısıtlamalardan kurtulabilecek. Belki de Windows 10 Cloud’un aynı zamanda Windows 10 Pro gibi gözükmesinin arkasındaki sebep de budur? Microsoft tarafından Windows 10 Cloud lisanslarının ücretsiz olarak dağıtılacağı da beklentiler arasında.

:: Windows 10 Cloud işletim sistemi ile ilgili beklentileriniz neler?


 • yazarİlker Şekercioğlu

  Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Windows 10 Cloud detaylanıyor” üzerine 6 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Mağaza uygulamaları iğrenççççççççç pc den soğutur adamı

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Ben Cloud u bireysel olarak kullanimlarina karsi olan sahsiyetim.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 10 her gün de güncelleniyor,daha yeni çıkdı bırakın artık şu güncellemeyi

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Steam os a da rakip olsaydı keşke. DirectX os ismi gayet iyi görünüyor. Oyunlarda normal Windows tan daha fazla fps verirse tam olur.

  Yorum yazın