Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata


17 Ocak 2021 Pazar 13:00
ABONE OL
Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata

Microsoft, Windows 10’da dosyaya tıklamaya bile gerek kalmadan sabit sürücüleri bozan garip bir hatayı düzeltmek için çalışıyor. Microsoft, ortaya çıkan hatayı kabul ederken, ilginç hata hakkında açıklamalarda bulundu.

Windows 10 kendi kendine bozuluyor

Microsoft, bir sabit sürücüyü yalnızca bir simgeye bakarak bozabilecek tuhaf bir Windows 10 hatasını düzeltmeyi planladığını açıkladı. Güvenlik araştırmacısı Jonas L , hata hakkında ilk kez uyardı ve bunu “kötü bir güvenlik açığı” olarak nitelendirdi.

Saldırganlar, bir ZIP dosyası, klasör ve hatta basit bir Windows kısayolu içinde özel hazırlanmış bu satırı gizleyebiliyor. Bir Windows 10 kullanıcısının tek yapması gereken, ZIP dosyasını çıkarmak veya kötü amaçlı bir kısayol içeren klasörü “tıklamadan görüntülemesi”, otomatik olarak sabit sürücünün bozulmasını tetikleyecektir.

CERT Koordinasyon Merkezi’nde (CERT / CC) bir güvenlik açığı analisti olan Will Dormann, bulguları doğruladı ve NTFS bozulmasını tetiklemenin daha fazla yolu olabileceğini belirtti. Dormann ayrıca, güvenlik açığının Windows 10’da yaklaşık üç yıldır var olduğunu söyledi.

windows 10 tık yapmadan bozan hata

Başka bir kullanıcı ise “C:/:$i30:$bitmap” kodunun internet tarayıcının adres çubuğuna yapıştırıldığında da aynı hataya yol açtığını açıkladı. Sorunun geneli Microsoft Forum’da açılan başlıkta da ele alındı.

Not: Yukarıdaki kod bilgi amaçlı yazılmıştır, denenmesi uygun değildir. Veri kayıpları veya herhangi bir sorundan ShiftDelete.Net sorumlu değildir.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

çöpdows işte

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kodu deneyen arkafaşlar deneyimlerini youtube da aktarsında bakalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

zarar verecek kodu burada paylaşmanız kesinlikle doğru ve etik olmamış. kötü niyetli kullanıcılar için de olsa o kodu silmenizde fayda var shiftdelete yiğit can polat

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ben 2 gündür PC yi açamıyorum,Açtığımda Windows logosu ve altıında ‘Fixing (C:) Stage 1:86372(bu sayı artıyor yavaş bir şekilde).. of 404224;Total:%7(Burası artıyor sürekli) ;ETA:11.13.58(Burası artıyor sürekli)’ bu yazıydaki 404224 dosyayı taradıktan sonra başka bir taramaya geçiyor ondan sonra gene başka bir taramaya geçiyor ve o da bittikten sonra PC yeniden başlatılıyor ve aynı işlemleri tekrardan başlatıyor,Benim bu sorunum yukarıdaki yazı ile mi alakalı?
Değilse eğer bilen biri yardım edebilirmi, Twitter’da da aradım,yardım istedim kimse yapamadı:(

" Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!