Windows’un fidye çözümü sınıfta kaldı!


2017-07-01 19:00:00
Windows’un fidye çözümü sınıfta kaldı!

Windows son dönemlerde fidye virüsleriyle ardı arkası kesilmez bir şekilde problemler yaşıyor. Bunun geç olmasına rağmen farkına varan Microsoft, Windows 10 için sistemi fidye virüslerinin etkilerine karşı koruyacak bir güvenlik önlemi hazırladı.

Korunan klasörler ismini taşıyan bu özellik en güncel Windows 10 Insider sürümüyle kullanıma açıldı. Pratikte oldukça basit ve etkili bir şekilde çalışması amaçlanan bu yeni özellik, sınıfta kaldı.

17-07/01/windows10-fidye-korumasi-sdn.png

Korunan klasörleri seçtiğinizde fidye virüsleri tarafından silinemeyen ve şifrelenemeyen bu klasörlere müdahale etmek için uğraş veren bir grup hackerın çözüm yoluna ulaşması için birkaç gün yeterli oldu.

Virüsü, Windows gezgininin içine enjekte eden hackerlar sistem yetkisine sahip oldukları için haliyle bu korumayı da aşmış oldu. Oldukça basit bir şekilde atlatılabilen bu güvenlik önlemi umarız Windows 10‘un kararlı sürümündeyken daha işlevsel ve güvenli olur.

:: Windows 10’un fidye virüsüne karşı geliştirdiği bu çözüm hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMustafa Kemal Can

  Bilgisayar Mühendisliği okuyan Mustafa, teknolojiyle 3 yaşında bilgisayar ile tanıştı. WEB sitesinde bulduğu bir açık ile okul hayatı başta olmak üzere hayatında pek çok yeni sayfa açtı.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Windows’un fidye çözümü sınıfta kaldı!” üzerine 12 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   En yakın zamanda yerli bir işletim sistemi ''KoyGoThe'' 'yi çıkartmayı planlıyorum. Sıfır,sıkıntı,stres ile kullanabileceğiniz bu işletim sistemi sayesinde herşeye koy vereceksiniz kafanız rahat edecek üstelik sistem virüs girdi sileyim mi diye sormyor. Giren girmiştir zaten deyip yoluna bakıyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Kim aşmış nasıl aşmış somut delilleriniz nerde anca çamur atarsınız. 5400 rpm harddiskle windows kullanıyorlar sonra mac akıyor windows adam olacak ahahahah m2 ssd ile windows kullandınmı sen güzel kardeşim

  3. SDN Okuru dedi ki:

   hani güncel olunca güvende oluyorduk. hepsi hikaye. adam gibi 2 tane güvenlik yazılımı kullanırım ama sistemi güncellemem. bir güncelleme yapıyor saatlerce pcyi esir alıyor. birçok istemediğim değişiklik + bozulma oluyor. yemişim güncellemenizi.

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Olabilir, işletim sistemi sonuçta. Abartmaya gerek yo çok önemli bilgilerin varsa sık yedekle yada kullanma herkes rahat etsin.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Windows adam olacakda bende gorcem, en iyisi MacBook, ne virus var, ne bir sey, su gibi gidiyo

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Test etmedim daha ama superadmin hesabını düzgün ayarlarsak hackerlar erişemez.

  Yorum yazın