Görev çubuğundan arama kutusu nasıl kaldırılır?


2017-05-16 18:00:00
Görev çubuğundan arama kutusu nasıl kaldırılır?

Windows 10’un yeni güncellemesi Creators Update artık tüm Windows 10 kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Eğer güncellemeyi hala yükleyemediyseniz, kısa bir süre içerisinde işletim sisteminin sizi de uyaracağını ve bilgisayarınızı baştan başlatmanızı isteyeceğini hatırlatalım.

Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır?

Baştan başlatma sürecinin ardından ise gerçekten uzun bir süre boyunca güncelleme yüklenmeye devam edecek. Bazı kullanıcılardan gelen bilgilere göre üst segment donanıma sahip bilgisayarlarda bile üç saati bulabilen bu güncelleme süresince beklemek dışında yapabileceğimiz pek de bir şey yok.

Güncellemenin tamamlanmasının ardından bilgisayarınız son bir kez daha yeniden başlayacak ve şifrenizi girdikten sonra masaüstünüze erişebileceksiniz. Fakat ekranın sol altında daha önce yer almayan kocaman bir arama kutusu da sizleri karşılayacak.

17-05/16/cortana-1-sdn-1494944370.png

Bu kutu aslında Cortana adlı kişisel asistan ile birlikte kullanıcılara sunuluyor ve ilk bakışta ne yapacağınızı şaşırsanız da, oldukça kolay bir şekilde görev çubuğunuzdan kaldırabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken şey ise çok basit. Öncelikle Taskbar yani Görev Çubuğu adı verilen ve üzerinde çeşitli uygulamaların ikonlarıyla Windows logosunu barındıran alt çubuğa sağ tıklamanız gerekiyor. Burada yer alan Cortana seçeneğinin üzerine geldiğinizde karşınıza birkaç seçenek çıkıyor.

17-05/16/cortana-2-sdn-1494944412.png

Bu seçeneklerden ilki “Hidden” ya da “Gizli” olarak tanımlanmış. Eğer bu seçeneğe tıklarsanız, Cortana’nın arama kutusuyla birlikte logosu da yok olacak ve görev çubuğunuzu istediğiniz gibi özelleştirmiş olacaksınız. Şunu da belirtmemiz gerekiyor ki bu seçeneği seçtiğinizde hala Cortana’nın arama özelliği kullanılabiliyor. Bunun için klavyenizdeki Windows tuşuna bastıktan sonra aramak istediğiniz kelimeyi direkt olarak yazabiliyorsunuz.

17-05/16/cortana-3-sdn.png

Seçeneklerden ikincisi ise “Show Cortana icon” yani “Cortana simgesini göster” olarak adlandırılmış. Tahmin edebileceğiniz üzere bu seçenekle birlikte arama kutusu yine ortadan kalkıyor ama yerini Cortana’nın simgesi alıyor. Simgenin üzerine tıkladığınızda da Cortana’nın arama kutusuyla karşılaşıyorsunuz.

17-05/16/cortana-4-sdn.png

Son seçenek ise arama kutusunu yeniden ait olduğu yere geri koymanıza yarıyor. Eğer bu seçeneği seçerseniz aramalarınızı daha hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz ama görev çubuğunuzdan da hatrı sayılır bir yeri bu kutuya ayırmanız gerekiyor.

:: Cortana’nın arama kutusunu kullanıyor musunuz?


 • yazarMurat Sağlam

  Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Görev çubuğundan arama kutusu nasıl kaldırılır?” üzerine 18 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Tipsiz default yerine custom theme kullandığım için beni iplemeyen durumdur. Ama öğrendiğim de iyi oldu yani.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Kimlere geldi Creators Update?
   1 aydır bekliyorum. Gelmedi.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   cortana türkiyede yokki zaten

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Hello

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Bu özellik zaten vardı.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   yeni nesil bundan daha fazlasını biliyor

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Yoksa Sizde mi TÜRKÇE Kullanmayanlardan Mısınız.
   Hakkı Usta Baksana İşlere.

  8. SDN Okuru dedi ki:

   win-7 le mutluluk bambaşka..

  9. SDN Okuru dedi ki:

   bunu haber yapacak kadarmı kurudunuz 🙂

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Oldukça işe yarayan bi zımbırtı. Başa belâ diye tabir edip insanlarda olumsuz algı oluşturmak doğru olmaz. Ayrıca, bu çubuk son güncellemeden önce de vardı, yeni bir uygulama değil. Büyük olması sorunsa icon olarakta kullanabilirsiniz.. Yeni olandan korkup teknolojinim gelişmesine engel olmaya çalışmayın. Google da ilk çıktığında bu kadar büyük ve iyi bi şirket değildi. Zaman içerisinde insanlar hakkında çok fazla bilgi topladı ve bu bilgiyi kullandı. Windowsun telemetry servisi gibi, hatta ondan çok daha fazlasını toplayan servisleri var. Google ana sayfaya girdiğinizde, kullandığınız sistemden tarayıcı sürümüne, hatta ekran çözünürlüğüne kadar bi dünya bilgi. Android ya da diğer servislerdeleri saymıuorum bile.. Herkes, windows telemetry servisine saydırırken diğer tarafta verdiği çok daha büyük bilgileri görmezden geliyor. Gerçekten acınası durumlar..

  11. SDN Okuru dedi ki:

   mac ile mutluyum. bay

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Cortana aktif kullanıma başladığında çok daha başarılı olabilir. Çünkü kullanıcı sayısı çok ama microsoft mühendisleri translate özelliğini bile geliştiremediler. Doğru mühendislik ile harikalar yaratır

  13. SDN Okuru dedi ki:

   Çok gereksiz ve gerekli olsa bile yine gereksiz birşey. Zaten microsoft gerekli uygulamayı gereksiz yapıyor ve gereksiz uygulama çıkarıyor. Çünkü microsoftun kendisi gereksiz bir şirket olmaya başladı. Gerekli şirketi gereksiz yaptınız ya sizde gereksiz oldunuz artık. Gereksizler şirketi.

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Cortana kullanabiliyoz mu ( Siri gibi ) ?

  Yorum yazın