Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi?


22 Temmuz 2016 Cuma 10:00
Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi?

Fransa’nın kişisel gizlilik konusundaki düzenleyici mercisi, Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 10‘un dünya geneli için tehlike arz ettiğini iddia ediyor. Ülkedeki bağımsız devlet organı olarak da bilinen CNIL (Commission nationale de l’informatique et des libertés)’nin, dijital veri gizliliği ve özgürlüğü konusundaki çalışmaları ile tanındığını not düşelim.

CNIL’in paylaştığı raporlara göre, Microsoft’un işletim sistemi Windows 10, her bir kullanıcısını yakından takip ediyor, her bir hareketini kayıt altına alabiliyor. Mecra, şirketin işletim sistemindeki sorunları tanımlayabilmek, çözüm yolları aramak ve özellikleri geliştirmek adına böyle bir adım atmasının doğal olduğunu belirtiyor. Öte yandan, ABD’li firmanın bu konuda sınırları aşabildiğini dile getiriyor. 

16-07/21/cnil-windows.jpg

Açıklamaya göre Microsoft, Windows 10 işletim sistemini tercih eden müşterilerinin neredeyse her türlü adımını takip etme şansına sahip. Kullanıcının hangi uygulamaları ne kadar kullandığı, bunlar arasındaki geçiş alışkanlıklarını, hangi özellik sonrası hangi web sitesinin ziyaret edildiği ve hepsinin raporlanabildiği ekleniyor.

İş Dünyası da Tehlike Altında

Kişisel sırların dahi ele geçirilmeye müsait olduğu tekrarlanırken, işletim sistemi hakkında bir başka sıkıntıdan bahsediliyor. Windows 10 için seçilen PIN korumasının yetersiz olduğunu dile getiren CNIL, hatalı PIN girişi ve sınırsız deneme hakkı verilmesinin büyük sıkıntılara yol açacağına dikkat çekmiş.

Özellikle de büyük şirketlerin ticari verilerinin tehlikede olabileceğini söyleyen kurum, sisteme düzenli saldırı gerçekleştirilirse, firmalar için kaosun söz konusu olacağını söylüyor.

:: Windows 10 gerçekten bu kadar tehlikeli olabilir mi?
Abone ol
Bildir
guest
25 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Milletin bizi control altinda tutmasina sasirmamak lazim. Herseyimizi paylasiyoruz. Surdayiz bunu yiyoruz bunu yapiyoruz gibi paylasimlarla bizi takip etmeselerde etmek zorunda kaliyorlar zaten.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

İşte bu yüzden Linux ve Android türü (Remix OS) sistemler yaygınlaşmalı. Chrome OS'a Play Store desteği geldi. Google bölünmüş ekran, çoklu penrece vs vs ile Android'i PC'leştiriyor. Google umarım başarılı olur. Microsoft belasından kurtuluruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bedava dağıtılması hayra-alamet değil zaten..

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Android bu yüzden olmalı diyenler google asıl parasını kişisel reklamdan kazandığı bilmiyor herhalde windowsun izlemesini yargılarsın anlarım da bunun yerine androidi savunmak o kadar cahilce ki

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Microsoft köleliğinin tek sebebi geliştiriciler. Benim gibi oyun oynamayı seven kişiler sırf bu yüzden windows kullanıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Mac os candır.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

onun için windows 7 ye devam aero ve gadget ta var

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

android, chrome os, ubuntu, ios hepsi ücretsiz ve muhteşem

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bu yüzden mac

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Evet her Windows ve Mac öyle. Mac aynı zamanda açık kaynaktan aşırma(BSD). Şimdi Linux ve BSD zamanı. Hemde BSD Linux'a %100 ***** linux kullanıyorum :D)

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Günümüzde zaten internet üzerindeki bütün hareketlerimiz siteler ve uygulamalar tarafından takip edilebiliyor. Bu yeni bir durum değil maalesef

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

benm tel de var o ve kapatılabiliyor sizin harekleriniz takip edip size en uygun seçenekleri sunmak için yapıyor senin tayt lı fotonu ne yapsın o ceolar kullanıcıların ne şekilde kullandığını ölçüyor diğer sistemler kararlı bir sürüm oluşturup finans üzerindeki etkilere bağlı hareket ederler

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Kopya oyunmu oynanmiyormus w10 da? Sakami yapiyonuz yoksa amaciniz milleti korkutmakmi? Bende niye calisiyor da sizde calismiyor?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Windows 8 pek beğenilmedi ama en iyisi şuan 8 ***** dan daha hızlı ve daha kullanışlı.10 çok hata ***** bir mail atayyım dedim dondu kaldı.8 e döndüm banamısın demiyo daha kararlı sürüm.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Tamer şahin beyler zamanında uyarmıştı helal olsun …

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

O yüzden zorla kurturttuşar

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Linux candır

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Linux yükleyin rahat edin

" Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi