Okunma

Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi?


22 Temmuz 2016 Cuma 10:00
Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi?

Fransa’nın kişisel gizlilik konusundaki düzenleyici mercisi, Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 10‘un dünya geneli için tehlike arz ettiğini iddia ediyor. Ülkedeki bağımsız devlet organı olarak da bilinen CNIL (Commission nationale de l’informatique et des libertés)’nin, dijital veri gizliliği ve özgürlüğü konusundaki çalışmaları ile tanındığını not düşelim.

CNIL’in paylaştığı raporlara göre, Microsoft’un işletim sistemi Windows 10, her bir kullanıcısını yakından takip ediyor, her bir hareketini kayıt altına alabiliyor. Mecra, şirketin işletim sistemindeki sorunları tanımlayabilmek, çözüm yolları aramak ve özellikleri geliştirmek adına böyle bir adım atmasının doğal olduğunu belirtiyor. Öte yandan, ABD’li firmanın bu konuda sınırları aşabildiğini dile getiriyor. 

16-07/21/cnil-windows.jpg

Açıklamaya göre Microsoft, Windows 10 işletim sistemini tercih eden müşterilerinin neredeyse her türlü adımını takip etme şansına sahip. Kullanıcının hangi uygulamaları ne kadar kullandığı, bunlar arasındaki geçiş alışkanlıklarını, hangi özellik sonrası hangi web sitesinin ziyaret edildiği ve hepsinin raporlanabildiği ekleniyor.

İş Dünyası da Tehlike Altında

Kişisel sırların dahi ele geçirilmeye müsait olduğu tekrarlanırken, işletim sistemi hakkında bir başka sıkıntıdan bahsediliyor. Windows 10 için seçilen PIN korumasının yetersiz olduğunu dile getiren CNIL, hatalı PIN girişi ve sınırsız deneme hakkı verilmesinin büyük sıkıntılara yol açacağına dikkat çekmiş.

Özellikle de büyük şirketlerin ticari verilerinin tehlikede olabileceğini söyleyen kurum, sisteme düzenli saldırı gerçekleştirilirse, firmalar için kaosun söz konusu olacağını söylüyor.

:: Windows 10 gerçekten bu kadar tehlikeli olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Linux yükleyin rahat edin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Linux candır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O yüzden zorla kurturttuşar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tamer şahin beyler zamanında uyarmıştı helal olsun …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 pek beğenilmedi ama en iyisi şuan 8 ***** dan daha hızlı ve daha kullanışlı.10 çok hata ***** bir mail atayyım dedim dondu kaldı.8 e döndüm banamısın demiyo daha kararlı sürüm.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kopya oyunmu oynanmiyormus w10 da? Sakami yapiyonuz yoksa amaciniz milleti korkutmakmi? Bende niye calisiyor da sizde calismiyor?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  benm tel de var o ve kapatılabiliyor sizin harekleriniz takip edip size en uygun seçenekleri sunmak için yapıyor senin tayt lı fotonu ne yapsın o ceolar kullanıcıların ne şekilde kullandığını ölçüyor diğer sistemler kararlı bir sürüm oluşturup finans üzerindeki etkilere bağlı hareket ederler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Günümüzde zaten internet üzerindeki bütün hareketlerimiz siteler ve uygulamalar tarafından takip edilebiliyor. Bu yeni bir durum değil maalesef

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Evet her Windows ve Mac öyle. Mac aynı zamanda açık kaynaktan aşırma(BSD). Şimdi Linux ve BSD zamanı. Hemde BSD Linux'a %100 ***** linux kullanıyorum :D)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yüzden mac

 11. SDN Okuru dedi ki:

  android, chrome os, ubuntu, ios hepsi ücretsiz ve muhteşem

 12. SDN Okuru dedi ki:

  onun için windows 7 ye devam aero ve gadget ta var

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mac os candır.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft köleliğinin tek sebebi geliştiriciler. Benim gibi oyun oynamayı seven kişiler sırf bu yüzden windows kullanıyor

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Android bu yüzden olmalı diyenler google asıl parasını kişisel reklamdan kazandığı bilmiyor herhalde windowsun izlemesini yargılarsın anlarım da bunun yerine androidi savunmak o kadar cahilce ki

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bedava dağıtılması hayra-alamet değil zaten..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu yüzden Linux ve Android türü (Remix OS) sistemler yaygınlaşmalı. Chrome OS'a Play Store desteği geldi. Google bölünmüş ekran, çoklu penrece vs vs ile Android'i PC'leştiriyor. Google umarım başarılı olur. Microsoft belasından kurtuluruz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Milletin bizi control altinda tutmasina sasirmamak lazim. Herseyimizi paylasiyoruz. Surdayiz bunu yiyoruz bunu yapiyoruz gibi paylasimlarla bizi takip etmeselerde etmek zorunda kaliyorlar zaten.

" Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "