Okunma

Windows 10 S duyuruldu!


02 Nisan 2017 Salı 17:00
Windows 10 S duyuruldu!

Microsoft, daha önce Windows 10 Cloud adıyla anılan ve Google Chrome OS’ye rakip olacak yeni Windows 10 S işletim sisteminin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. Daha çok eğitim odaklı olan işletim sistemi sürümünün düşük donanımla en iyi şekilde çalışacak şekilde geliştirildiğine dikkat çekiliyor.

Windows 10 S neler sunuyor?

Başta da belirttiğimiz gibi Windows 10 S, Chrome OS için bir cevap olarak hazırlanmış. Sadece Windows Store’da yer alan uygulamaları çalıştırmak üzere sınırlandırılmış olan işletim sistemi, Win32 uygulamaları da çalıştırabilecek. Önemli olan bu uygulamanın Windows Store içerisinde yer alması.

Bu anlamda eğitim kurumlarının herhangi eski bir Windows uygulamasının açıklarından etkilenilmemesi ön planda tutulmuş. Windows Store’da yer alan uygulamaların güvenli bir kapsayıcı içerisinde çalıştığını ve zararlı yazılım ve diğer tehditlerin böylece sorun olmaktan çıktığını not olarak düşelim.

17-05/02/windows-10-s-duyuruldu-02.png

Eğitmenlerin bilgisayarları yönetebilmesi için bazı araçlar da Windows 10 S’de unutulmamış. Örneğin, USB anahtarı kullanılarak kolayca yazılım ön yüklemesi yapılabilmesi sağlanıyor. Ek olarak eğitimen ve öğrencilerin sohbet etmesi ve birlikte çalışabilmesi için Microsoft Teams ile özel bir sınıf deneyimi de sağlanacak.

Bu yaz çıkışını gerçekleştirecek olan Windows 10 S için henüz fiyat bilgisi açıklanmış değil. Öte yandan bu işletim sistemi ile çalışacak bilgisayarlar için 189 dolarlık fiyat açıklanmış durumda. Ayrıca Microsoft, Windows 10 S ile birlikte Minecraft Eğitim Sürümü ve Microsoft Teams ile Eğitim için Office 365 için bir yıl ücretsiz erişim de sunacak.

Bakalım Windows 10 S ile Chrome OS arasındaki rekabette kazanan kim olacak?

:: Windows 10 S’in Chrome OS karşısındaki şansını nasıl görüyorsunuz?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Windows 10 S duyuruldu!” üzerine 18 yorum

 1. ismail ilhan biçer dedi ki:

  Ne kadar aptal olduğumuz yorumlarımızdan belli.. Bir eğitimci olarak bu adımın Türkiye de olmasa da dünyada hakettiği karşılığı bulacağı kanaatindeyim.. Ama teknolojiyi 36 taksitle sırf eğlence ve statü tüketimi olarak gören bizim gibi ülkelerde, ne yazık ki apple google gibi falan filancalarla kıyaslanacak.. Ayrıca; açık kaynak kodlu bir yazılımla güvenliği sağlayamazsın.. Ki Apple bu yüzden kişisel kullanımda insanı sınırlandırsa da arayüz verimliliği konusunda açık ara önde bir yazılım şirketidir. Yani konu eğitim olunca güvenlik ve bazı sınırlandırmalar kaçınılmazdır.. Ve sen de güzel arkadaşım; bir zahmet face e insta ya evindeki pcden ya da elindeki telefondan gir. Herkesin derdi başka tabi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mac os ta öğrenmiş abisi, bırak yazsın hevesini alsın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft doğru adımlar atıyor. Ayrıca Surface Phone'u onaylaması gerektiği kanaatindeyim. Türkiye gibi 3. Dünya ülkelerinde (Microsoft 3. diyor bana kalsa 5. dünya ülkesi) hak ettiği değeri bulamıyor. Microsoft Windows S ürünü bilinçli ve eğitime önem veren ülkelerde başarılı olacağından eminim Türkiye gibi kitabı kahve altlığı olarak kullanan ülkelerde ise yorumlarda da gördüğüm gibi google ile apple ile karşılaştırılıp fanatizm yapılacak. Google, Microsoft, Apple kendi aralarında bu kadar kavga etmiyorlar size noluyor dostlar 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  mac os kodları açıktı değilmi 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Beğen yada beğenme İşletim sistemi diyince microsoft gelir. Tıpkı çizim yapmak için autocad geldiği gibi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Windows Phone gibi gereksiz bir hamle daha.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft kapalı yazılım kodları ile kimseye egitimsell birşey sunmaz eğerki birşey öğrenmek için linux mac os kullanmak ta fayda var

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel ama inşAllah hakettiği yeri alır

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ne gerekend var?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ı kopyalamayı bırakın artık

Yorum yazın

Geri bildirim