Windows 10 bir özelliğine veda etti!


23 Nisan 2019 Salı 15:09
Windows 10 bir özelliğine veda etti!

Windows 10 Sets uygulaması olarak adlandırılan uygulamaların sekme halinde gösterilip hem sistem yükü hem de göz karışıklığının önüne geçecek olması beklenen özellik Microsoft tarafından iptal edildi.

Windows 10 Sets özelliği Microsoft tarafından kaldırıldı!

Microsoft, Sets’i ilk kez tanıttığında, yetkililer bu özelliğin Windows 10 Nisan 2018 güncelleştirmesinde yer alabileceğini dile getirmişlerdi. Sets ilk ortaya çıktığında, sadece Universal Windows Platform (UWP) uygulamalarıyla çalışacaktı. Ancak zamanla, Microsoft Office gibi Win32 uygulamalarını sekmelerle çalışacak şekilde optimize etmeyi planlıyordu. Microsoft yetkilileri ayrıca, üçüncü taraf Win32 uygulamalarının sekmelerle de çalışacak şekilde optimize edilmesine yardımcı olmayı umuyordu.

Microsoft, yakın zamanda Windows 10’da Sets adlı sekmeli uygulamalar özelliği yeni güncellemeye eklemeyi planlıyordu. Sets özelliği Windows Insiders programındaki kullanıcılarla test edildi. Ancak, Microsoft program yöneticisi Rich Turner Twitter’dan yaptığı açıklamayla bu özelliğin yeni Windows 10 yapısında yer almayacağını ancak komut satırı kullanımında sekme eklemenin mümkün olacağını açıkladı.

Turner, Microsoft Edge‘i Chromium‘a devrettiği için Sets için tüm planların sonlandırıldığını açıkladı. Microsoft’un yeni Edge tarayıcısında, Sets gibi özelliklerden daha dinamik çalışmaya öncelik verdiği ve bu sekmeli uygulamalar özelliğinin hiçbir zaman gündeme tekrar gelmeyeceği açığa çıkmış oldu.

Tüm kullanıcılar tarafından beklenen sekme özelliğinin iptal edilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz..
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Windows 10 bir özelliğine veda etti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Linux dağıtımlarında buna benzer bir özelliğin olduğunu biliyorum. Pardus ve Lubuntu kullanmış biri olarak Linux dağıtımlarında madem bu özellik var, iptal etmesinler de devam etsinler o zaman.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İptal edilmiş değil. Şimdilik ertelediler. Edge kullanımını arttırmak için planlanmış hamleydi. Edge Chromium projesinden sonra gerek kalmadı. Bu özellik duyurulduğunda hazır olduğu zaman sunacağız diye söylemişlerdi. Avantajları ve dezavantajları var. Genel kullanıcı için kafa karıştırıcı özellik olacaktı. Alternatif olarak Groupy: Tabs programı var

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hay senin klavyeye yazan ellerini öpeyim. Bir teknoloji sitesinde görmek istediğimiz türden yorumlar bunlar işte!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple, os x’i ilk çıkardığında, classic mac uygulamalarını çalıştırmak için, os x içinde os 9.x çalıştırıyordu. Benim anladığım, buna benzer bir işlevi microsoft sekmeler içerisinde 32 bit uygulamaları çalıştırmak için yürürlüğe sokmak istemiş. Onu da başaramamış anlaşılan…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows işletim sistemi 30 yıldır kullanıcıları işletmeye devam ediyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  onu beceremeyecekleri belliydi. tema giydirip yeni ışletim sistemi diye gösteriyorlar millete.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Gereksiz, bu kadar zaman sen kullan sonra gelip sistemden kaldır. Gündem olmak amaç teknoloji bu kadar ileri götürdük bi sistem oturtamadı.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  eeee yani ne oldu?

" Windows 10 bir özelliğine veda etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 bir özelliğine veda etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 bir özelliğine veda etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!