Windows 10 tasarımı değişecek!


2016-11-25 20:00:00
Windows 10 tasarımı değişecek!

Windows 10 işletim sisteminin tasarımının bir sonraki boyuta geçeceği ileri sürüldü. İşte Project NEON adı altında gerçekleştirilecek değişikler.

Windows 10, Project NEON ile tasarımsal değişikliğe gidecek

Microsoft son yıllarda Windows işletim sistemi için yeni tasarımlar deniyor. Bunlardan en ses getireni ise bir dönem Metro tasarımı kapsamında Başlat tuşunun kaldırılması olmuştu. Neyse ki şirket, daha sonra bu kararından döndü ve yeni nesil bir Başlat tuşu getirdi.

Son iddialar ise, Microsoft’un Project NEON kod adı altında Windows’un evrimini sürdüreceği yönünde. Bu evrimin ise baştan aşağı bir değişiklikten çok bir sonraki adıma geçme olduğu belirtiliyor. Proje ile Windows 10’da görülen tutarsızlıkların ortadan kaldırılması ise şirketin önceliklerinden.

16-11/25/w10neon02.jpg

Özellikle, Evrensel Windows Platformu (UWP) geliştiricilerinin kendi menülerini, uygulama çubuklarını, menü tasarımlarını ve fazlasını oluşturmasının parçalanmış bir arayüze sebep olduğu, Microsoft’un ise bu durumu düzeltecek kurallar koyacağı ifade ediliyor.

Project NEON adlı yeni tasarım dilinin geliştirme sürecinin bir yıldan fazla süredir devam ettiği ve RedStone 3 ile birlikte kendini göstereceği bilgisi veriliyor. Yeni tasarım dilinin 2017 sonbaharı itibarıyla ortaya çıkması beklenirken, bu tasarımın gelişiminin 2018’deki Redstore 4’e kadar devam edeceği belirtiliyor.

:: Windows 10’un yeni tasarım dilinden beklentileriniz neler?


 • yazarİlker Şekercioğlu

  Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Windows 10 tasarımı değişecek!” üzerine 38 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   5 yıldır windows 7 kullanıyorum. sonrakiler hep problemli, daha çok güvenlik açığı daha kötü kaynak yönetimi… eski işlemcili bilgisayarları güya dokunmatik ekran marifetmiş gibi satabilmek için hepsi windows 10, aynı vista daki facia ve düzeltmediler….

  2. SDN Okuru dedi ki:

   oyun için ps4, iş için android düşünüyorum

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Tasarımı değişse nolur ki canavar gibi pc lerde kasım kasım kasıldıktan sonra

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 10'a mikro yapay zeka getirilecek diyorlar. Basit yazılım buglarını , network sorunlarını, güvenlik açıklarını tespit edip güncellemeye gerek duymadan onarım yapacakmış.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   aynen yaw edge tarayıcı yapmışlar kullanan yok,grove müzik çalar var kullanan yok,media player kullanan yok gereksiz bi sürü sözde uygulaması var.bi halta yaramaz oldu windows.oyundan başka.
   acilen değişim şart!

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 10 kurulunca sira ile yapilacaklar :
   1 – Edge'yi acarak Chrome'u indirmeye basla, Chrome'u kur.
   2 – Chrome ile klasik baslat tusu programlarindan birini indir.
   3 – Chrome'u kullanarak telemetre servislerinden nasil kurtulacagini ogren.
   4…….
   😀 😀

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Mac os çakması diyenler Windows ile macos un tasarımları bile birbirinden çok çok farklı. Linux a benziyor dersiniz anlarımda macos ne alaka.

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 10 un çok yolu var. saçma sapan bir arayüzü var. denetim masası ve ayarlar diye iki farklı ayar platformu var önce bunları toparlayın.

  9. SDN Okuru dedi ki:

   2018 e kadar Windows mu kalır be

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Bir anda gerçekleşecek değişiklikleri kullanıcıların kaldıramayacağını düşündüklerinden sanırım böyle alıştıra alıştıra getiriyorlar örnek vermek gerekirse yeni arayüz 8 ile başladı ve bu değişiklikler 8.1 ve 10 ile devam etti 10 sürümünde de Redstone adı altında bunun devam edeceği belli nasıl bir sistem tasarlıyorlar çözemedim açıkçası bu kadar uzun bir sürece yaymak ne kadar doğru bundan da emin değilim ancak kendilerini güncellemelerinin iyi olduğu görüşündeyim.

  11. SDN Okuru dedi ki:

   Böyle iyidi ya vallaha 😀

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 7 isolarını hazırlayın!

  13. SDN Okuru dedi ki:

   MacOS tan Selamlar…

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Sonunda anladılar

  15. SDN Okuru dedi ki:

   Cok sükürki winphonumdan kurtuldum ve yine androide geçtim şimdi sırada p.c işletim sistemi win…dende bir kurtlursam rahata ericem ama gelgörki oyun sektörleride hep windows için nerdeyse yani

  16. SDN Okuru dedi ki:

   arkalı önlü çalsın istiyorum 🙂

  17. SDN Okuru dedi ki:

   Yazınızda hatalı bilgi var. Microsoft hiçbir zaman başlat tuşunu kaldırmadı. Başlat menüsünü kaldırıp yerine başlangıç ekranı koydu ama başlat tuşu hep yerindeydi…

  18. SDN Okuru dedi ki:

   Windows ne kadar kastı kendini. İllede mobil ve masaüstü aynı arayüz olacak diyor. Ne gerek var dostum. Perişan ettin milleti…

  19. SDN Okuru dedi ki:

   Windows phonada İkonlar Düğme Şeklinde Güzel Bir Arayüzle gelse Olur Güncellemeler Çok kota tüketiyor

  20. SDN Okuru dedi ki:

   hatasız bugsız olmalı mac os da bug yok resmen

  21. SDN Okuru dedi ki:

   Mac OS çakması yapmaya çalışan Microsoft.

  22. SDN Okuru dedi ki:

   Güzel haberler bunlar bize bunlarla gelin

  23. SDN Okuru dedi ki:

   Temiz ve saçmalıklardan arınmış sade bir windows. Edge browser fekaket-dil çevirisi felaket. Anladık metro arayüzü yaptında yeter yani aynı muhabbet

  24. SDN Okuru dedi ki:

   Vay be anlamislar en azindan. Mac os dan windows 10 a gectigimde ilk farkettigim buydu.

  25. SDN Okuru dedi ki:

   Daha hafiflenmiş bir Windows istiyorum. Moviemaker için yeni bir güncelleme bekliyorum. Windows media player iTunes gibi sağlam bir arşiv proğram olsun bekliyorum. Çok mu istiyorum. Music groove gibi zevksiz proğramlar kalksın istiyorum herşeyden 3er 5er istemiyorum.

  Yorum yazın