Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor?


23 Haziran 2015 Salı 12:00
Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor?

Bilindiği gibi Microsoft, Windows 8’de yaşadığı başarısızlığının ardından beklenmedik bir şekilde Windows 10 sürümünü duyurmuş, dahası bunu bir yıllık süre zarfı için ücretsiz edinme imkânı da sunmuştu.

Bu ücretsiz geçiş imkânı, sadece Windows 7, 8 ve 8,1 sürülerinin herhangi bir lisans modeline sahip kullanıcılar için geçerli olacaktı. Böylelikle Microsoft, piyasadan büyük ölçüde eski Windows sürümlerini silmeyi ve kullanıcıları deyim yerindeyse Windows 10 için zorlamayı hedeflemişti. Zira Microsoft, “tüm cihaz, tek işletim” prensibine ayak uydurmak için, eski Windows sürümlerinden kurtulmak zorunda.

Öte yandan bu ücretsiz dağıtım noktasında en büyük merak konusu ve hala net olarak aydınlanmamış durum, Windows Insider yani beta sürecine katılan ve Windows 7,8 ya da 8,1 lisansı olmayan kullanıcılara Windows 10‘un ücretsiz olarak sunulup, sunulmayacağı.

Microsoft, Windows 10 beta sürecini herhangi bir Windows lisansına sahip olsun ya da olmasın her kullanıcı için açık bırakmıştı. Böylelikle daha fazla geri dönüş için, daha geniş zemin elde etmiş olacaktı.

Windows 10’un beta sürecinin tamamlanması ve 29 Temmuz tarihinde resmi olarak ücretsiz dağıtımının başlanacağı, beta sürecinde yer almış lisanssız kullanıcıların durumunu muammaya sokuyor. Şu an bu beta kullanıcılarının beta Windows 10 sürümlerini, tam sürüme ücretsiz olarak geçişine imkân sağlamasını öngören bir rehber yok. Ancak Microsoft’ un yaptığı bir dizi “kelime oyunu” ile çıkarımlar yapmak mümkün hale geldi.

15-06/23/nadella_5_build_2014-100259275-large-1435046498.jpg

Anlaşılan o ki Microsoft, Windows 7 ve 8/8,1 lisanslarına sunacağı ücretsiz Windows 10 imkânını, beta sürecine katılan Windows Insider bireylerine de sunmaya sıcak bakmıyor. Ancak bu kullanıcıları da tümden devre dışı bırakmaktan da yana değil. Yani tam bir muamma mevcut.

Lisanslı Ürünü Olmayana Ücretsiz Windows 10 Yok!

Bu konuda ise Microsoft’ un yaptığı içerik güncellemelerine ve firma içi izlenimlere dayanarak kazanımlar elde etmek mümkün. Microsoft’un uzun zamandır geri dönüşleri ile Windows 10 gelişiminde yarar sağladığı beta süreci kullanıcılarına, eğer Windows 7 ve 8/8,1 lisansları yoksa, ücretsiz geçiş imkânı tanımayacak. Ama o kimseler için farklı paketler hazırlayacak. Böylelikle ücretsiz olmasa da söz konusu bu kullanıcılar, uygun bir şekilde Windows 10 tam sürüm lisansı elde etmiş olacak.

Henüz bu paketlerle ilgili bir ücret detayı veya Windows 10 sürümlerinden hangi platformların sunulacağı gibi soruların cevabı net değil. Zira bu uygulama şu an sadece öngörüler ve çıkarımlara dayanıyor.

Diğer bir çıkarım ise, Microsoft bu kullanıcılardan elde ettiği verileri bir ücret sayacak ve Windows 10‘ u ücretsiz dağıtacak. Bu durum için Microsoft‘ un içerisinde de çoğunluk sağlanmış olduğu düşünülüyor.

Öyle görünüyor ki Microsoft, uzun yıllardır sürdürdüğü lisans ücretlendirme politikasında, kimilerine göre kendi yararı için, büyük esneklikler yapmaktan artık çekinmiyor. Bu bağlamda ileride daha ne çeşit farklılıklar görüleceği ise büyük merak konusu.

:: Sizce Microsoft, beta sürecine katılanlara ücretsiz Windows 10 dağıtmalı mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN ***** / 16:3 Arkadaşım, 50 tane program var, her birine para verirsek para mı dayanır? Tabii ki basit bir programa para vermeye gerek yok. Sanki anasını satayım çok paramız var da gidip bir de Winrar'a para mı verelim? En basit programa yani. O kadar uzun yorum yazmışsın da ne demeye çalıştığın belli değil, kısa kes de sadede gel, ne olmuş Microsoft tarafında Surface tabletlerde lisans ücreti yoksa? Bu, Windows İşletim Sistemi için para alındığı gerçeğini değiştirir mi?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows işletim sistemi hep ücretsizdi öylede olacak

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  winzort ne ben LinuXMint kullanırım… köle olmayın…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ücretli işletim sistemi kalmadı. hala para isteniyor. androis ücretsiz, ios ücretsiz, osx neredeyse bedava, ubuntu ücretsiz, steam os ücretsiz. bu niye paralı.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  kaç aydır bir ücretli bir ücretsiz. bizle dalga mı geçiliyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  şu yorumları gördükçe gülüyorum, hala milli diyenler var.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi zahmet lisanslı olanlara versin o kadarda değil 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu Windows 10'a geçmeği yavaşlatır.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Lisanssız beta kullanıcılarına lisans hakkı tanısalardı eski Windows kullanıcılarına sundukları bedava yükseltme anlamsız olacaktı. Bir yandan da beta kullanıcılarını kaybetmek istemiyorlar. Gelin korsan kullanmak yerine beta sürüm kullanmaya devam edin diyorlar. Bence mantıklı bir hamle. Hem kullanıcı az sorun içeren "Insider Slow" yapılarını kullanıp Windows'u kırayım derken uğraşmaktan ve virüs sorunundan kurtulacak, hem de beta sürümünden gelen geri bildirimler ile daha kolay sorunlar giderilecek. Lisansım yok stabil versiyon kullanmak istiyorum diyorsanız bir zahmet lisans ücreti ödeyin diyorlar.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Korsan saðolsun, pahalý fiyatlardan satacaksa korsana devam. Zaten Windows 10’a mesafeli ve önyargýlýyým Windows 8 yüzünden.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle tweet atýp kalanlarla reklam yaptýðýnýz sürece hiçbir þey kazanamayacaksýn Microsoft efendi. Laptopun orijinal win7’sini tekrar kuracaðým da oradan 10’a geçeceðim oldu… Gidip kmspicoyu kurarým keyfime bakarým

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaþýn korsan Windows7 sinde haydin gelin ücretsiz windows10 yükseltmeniz hazýr diyor, bende üniversiteli olarak aldýðým lisanslý Win8 Industrial Pro’ya yükseltme yok

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence dağıtmalı

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  crunchbang şuan sonlandı tıkır tıkır çalışıyordu derleyicisi ile anlaşarak bir bayraklı wallpaper ekleyerek pardusun devamı milli işletim sistemimizi kuralım windows tekeline son verelim.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bilgisayardaki Microsoft tekeline bir son verilmeli. Bütün devlet kurumlarımız elin Amerikalı şirketine bağımlı. Keşke Pardus devam etseydi.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  ozaman hala ücretsiz :)) windows 7 lisanımız var 🙂 home premium

" Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Yeniden Ücretli mi Oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!