Okunma

Windows 10’da Dual Boot Olmayacak


24 Mart 2015 Salı 07:00
Windows 10’da Dual Boot Olmayacak

Geçtiğimiz yıl Microsoft etkinliğinde herkes Windows 9’u beklerken sürpriz bir şekilde tüm Windows cihazlarını bir arada toparlayan yenilikçi Windows 10 sürümünü tanıtılmıştı. Yavaş yavaş testlerinin sonuna gelindiği Windows 10 hakkında bugün ilginç bir bilgi ortaya çıktı.

Windows kullanıcıları PC’lerinde UEFI Secure Boot korumasını devre dışı bırakarak birden fazla işletim sistemini dual boot özelliği sayesinde kullanabiliyordu. Gelen bilgilere göre Microsoft, Windows 10 ile bu işlemin önüne geçecek.

15-03/24/windows-10.jpg

Secure Boot kilidini Windows 10’da kullanıcılar devre dışı bırakamayacak. Bu kilidi devre dışı bırakma opsiyonu tamamen PC üreticilerinin elinde. Yani Windows 10 yüklü bir PC alacağınız zaman üretici firma dual boot ile kullanmanız için bu kilidi devre dışı bırakmak zorunda. Bakalım ilerleyen günlerde Microsoft bu güvenlik önleminde geri adım atıp dual boot’u tekrar geri getirecek mi?

:: Windows 10’da dual boot kullanmak istiyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Windows 10’da Dual Boot Olmayacak”

 1. tahir40 dedi ki:

  Tam sürümde deðiþtirirlerse bilmiyorum ama þu an SSD’de Win Trk Build 10041 var, mekanik diskde Win7. ikisini de kullanabiliyorum, UEFI Secure Boot Kapalý…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şu anda Macbook'umda "Paralel Desktop" programı sayesinde hem Windows 10 Beta hem de Yosemite kullanıyorum. Reboot etmeden ikisine bir tık ile ulaşabiliyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sadece normal kullanıcıları değil üst seviye kullanıcıları da düşünmeleri lazım. bazı insanlar hem ubuntu kuruyo hem windows kullanıyo. şimdi bunlar linux u yükleyemeyecek. sanal makina ile de performans alamayacaktır. eee linuxu bitirmeye yönelik bir hamledir bence bu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gidipte bir laptop veya pc alacaksanız tabiki sadece Windows 10 olmalıdır. XP devri geride kaldı. Artık antivirüs kullanmadan bile Win 8.1 kullanılabiliyor. Eğer başka işletim sistemi kuracaksanız neden gidipte pc alıyorsun. O zaman sistem toplayacaksın ya da işletim sistemi yüklenmemiş tercih edeceksin. Bırakın da artık gerçekten güvenli bir sistem çıkarsın Microsoft. Android telefon alıp ben buna iOS neden kuramayacağım diye sorgulamak gibi birşey olur yani..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Korsan windowsları windows10'a yükseltmesinden bişeyler çıkacağı belliydi

 6. dash dedi ki:

  Þuan için Windows 8’den memnunum driverlarda sýkýntý yaþayacaðýmý düþünüyorum. Hali hazýrda Windows 10 üzerinde baðzý sorun yaþan arkadaþlar mevcut.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Üreticilerin aynı model ve teknik özelliklerdeki fdos ve win10 bilgisayarları için farklı bios güncellemesi hazırlamaya çalışacağını pek zannetmiyorum. Üreticilerin büyük bir kısmı kullanıcılar için açık kapı bırakacaktır. Secureboot olayına sadece dualboot tarafından bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Secureboot sayesinde imzasız işletim sistemi açılışının önüne geçilerek parola ile korunan bilgisayardan winpe ya da live usb os ler aracılığıyla parolayı bypasss etme ya da veri çalma gibi işlemlerden korunuyor. İkinci işletim sistemi konusuna gelince gerekli imzayı biosta ilgili bölüme göstererek ikinci bir işletim sistemi açılması da sağlanabilir.

 8. Shit Happens dedi ki:

  Windows kullanmamak için bir sebep daha belki aþýlabilir ama

 9. SDN Okuru dedi ki:

  üreticiler de birbirleri ile yarışacakları için böyle bir özelliği koymaya kimse yanaşmaz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Krekleseler bari

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Alacağınız makinada bu sadece Windows 10 için üretilmiştir yazarsa hiç bir şey yapamazsınız. Ancak sanal makine kurabilirsiniz. Ayrıca bence doğru yapıyorlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Demokraside çare tükenmez 🙂 En kötü ihtimal 2 tane hdd alınır birine win birine linux kurulur biostan boot ayarlarıyla geçiş yapılır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  uefi = enabled
  Windows 10 TP
  Mac OS X Yosemite
  Asus N55sf

  Hala yapılıyor. Hatta efi sistemi kolaylık bile sağlıyor.

 14. Rambo_FT dedi ki:

  Bu haliyle Windows 10’u bedava verse bile almam. Bizi sadece Windows’a mahkum ***** />

  Ancak þuanki laptop’um dual boot destekliyor. Windows 7’den 10’a ücretsiz yükseltebilirsem bios ayný kalacaðý için dilediðim zaman ikinci iþletim sistemini yükleyebileceðim. Ancak ilerde laptop ihtiyacým oluþursa kesinlikle Windows 10 dýþýnda iþletim sistemi veren bir laptop alýrým.

  Microsoft daha þimdiden kaybetmeye baþladý. Ücretsiz verdiði halde.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tekelcilik olmuyor mu bu belki ben linux kuracağım dava ederler amerikada yaş o iş bence

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bir yol bulunur linux vazgeçmeyik

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Dual boot gereksiz. Başka Bi işletim sistemini denemek için kurmak istiyorsan zaten virtual machine yazılımları var.

 18. Ahmethz dedi ki:

  hallederiz a.þ.

 19. ConfickerBelasi dedi ki:

  anakart üreticilerinin de kulaðýný çekmiþ bill uncle belki onlarda öyle olucak birde sayýn kullanýcý korsan windows ve mac osx kurmanýz yasak ayrýca ne o pcde mac osx mi olur? akýllý ol apple al der…

 20. engerex dedi ki:

  Marka bilgisayar alanlarý ilgilendiren bir durum. Toplama PC’nin üreticisi biz olduðumuza göre kararý da biz ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Marka bilgisayar alanlarý ilgilendiren bir durum. Toplama PC’nin üreticisi biz olduðumuza göre kararý da biz veriyoruz.

 21. engerex dedi ki:

  Marka bilgisayar alanlarý ilgilendiren bir durum. Toplama PC’nin üreticisi biz olduðumuza göre kararý da biz veriyoruz.

 22. ConfickerBelasi dedi ki:

  uefi’yi kapatýr öyle dual boot yapar hatta treble yapar benim ki treble 8.1+10+linux mint17.1 rebecca…

" Windows 10’da Dual Boot Olmayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10’da Dual Boot Olmayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10’da Dual Boot Olmayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "