Okunma

Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı


21 Şubat 2012 Salı 10:00
Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı

Microsoft, sessiz sedasız bir şekilde Windows 7 ve Vista için daha önceden açıkladığı destek bitiş tarihlerini 5 yıl uzattı. Desteği uzatmasının sebebi tam bilinmese de Windows 8‘e yapılan köklü değişikliklerin her kullanıcı tarafından hızlı kabullenilemeyecek olması olarak tahmin ediliyor.

Yeni tarihlere göre normalde 2012 yılında desteğin kesileceği açıklanan Windows Vista, Microsoft tarafından resmi olarak 2017 yılına kadar desteklenecek. Eğer destek süresi uzamasaydı Windows Vista’nın tüm versiyonları 11 Nisan 2012 tarihinde desteksiz kalacaktı. Normalde 5 yıl belirlenen destek süresinin iki katına çıkarılması kafalarda soru işareti yarattı.

Aynı zamanda Windows 7 de destek süresi uzatılan işletim sistemleri arasında. Microsoft’un 2015 yılında desteğini çekeceğini açıkladığı Windows 7 de resmi olarak 2020 yılına kadar desteklenecek. Normal şartlarda Windows 7 de 13 Ocak 2015 tarihinde desteksiz kalacaktı. Şimdi sie bu tarih 14 Ocak 2020 olarak belirlenmiş.

Bu sayede Windows Vista için 5 yıl olan destek süresi 10 yıla, Windows 7 için 6 yıl olan destek süresi ise 11 yıla çıkmış oldu. Windows 7 kullananlardan biriyseniz Windows 8 çıktığında artık endişelenmenize gerek yok.

:: Microsoft’un destek uzatması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlardan birine çok hak veriyorum. Vista çıktığında çoğu kişinin ram'leri 1-2GB civarında idi. İşlemciler ise Pentium 4, Celeron vs. idi. O sistemle tabi ki kasacak yani. Şuanki SSD diske kur bakayım Vista'yı da performans gör.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben win7 kullananlar

  Ben win7kullanıyorum destek yılı uzatması çok iyi olmuş micto

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Vista Kullanıyorum
  7 den 10 kat daha hızlı…
  Tavsiye Ederim…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vistaya haksızlık yapmışlar gayet hızlı ve karalı bir sistem,Windows 7’den artı yönlerinden biri programların daha hızlı başlaması. Vista çıktığı zaman birçok kişinin bilgisayarı XP standarlarında idi ve siz bu sistemlere vista kurunca elbetteki performansı beğenmeyeceksiniz. Birde şimdi kurun bakalım ve Vistanın hızını görün.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yaşasın Windows 7 ye devam.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  vista zatenbir hayal kırıklığıydı sürekli hata veriyor yerinde bir karar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  windows 9 çıktımı bir bakarız duruma.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  21.02.2012 12:47 kaçak kullananlar için ne fark eder demişsiniz işinize gelince firmayı yerden yere vurun apple ile mukayese edip her kulvarke firmaya küfredin sonra kaçak kullananlar için ne farkeder deyin ben bunu anlamıyorum arkadaş insan parasını vermeden yasadışı olarak bir sistemi kullanıyor firma buna göz yumuyor ki 5 dk da tüm kaçak kullanımları tespit edip kapınıza polisi gönderip doğruca cezaevine de attırabilecek hakka sahipken bunu yapmıyor kullanıcıyı koruyor ama bu kullanıcılar her fırsatta bu şirkete b.k atıyor ya ben bu durumdan çok rahatsızım

  Eee neyapalım yani..

 9. _MaC_ dedi ki:

  21.02.2012 12:47 kaçak kullananlar için ne fark eder demişsiniz işinize gelince firmayı yerden yere vurun apple ile mukayese edip her kulvarke firmaya küfredin sonra kaçak kullananlar için ne farkeder deyin ben bunu anlamıyorum arkadaş insan parasını vermeden yasadışı olarak bir sistemi kullanıyor firma buna göz yumuyor ki 5 dk da tüm kaçak kullanımları tespit edip kapınıza polisi gönderip doğruca cezaevine de attırabilecek hakka sahipken bunu yapmıyor kullanıcıyı koruyor ama bu kullanıcılar her fırsatta bu şirkete b.k atıyor ya ben bu durumdan çok rahatsızım…

  Aynen katılıyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vista orjinal kullanıcısıyım bu sürüme destek vereceği için mikrosofta teşekkür ediyorum tüm kullanıcılarını koruyan tüketici haklarına saygılı bir şirket
  lütfen eleştiri yaparken ölçüyü kaçırmayalım ayrıca VİSTA çok iyi bir işletim sistemi kullanıcılar vista nın nesini beğenmiyorlar bunu belirtsinler
  BLNT

 11. SDN Okuru dedi ki:

  21.02.2012 12:47 kaçak kullananlar için ne fark eder demişsiniz işinize gelince firmayı yerden yere vurun apple ile mukayese edip her kulvarke firmaya küfredin sonra kaçak kullananlar için ne farkeder deyin ben bunu anlamıyorum arkadaş insan parasını vermeden yasadışı olarak bir sistemi kullanıyor firma buna göz yumuyor ki 5 dk da tüm kaçak kullanımları tespit edip kapınıza polisi gönderip doğruca cezaevine de attırabilecek hakka sahipken bunu yapmıyor kullanıcıyı koruyor ama bu kullanıcılar her fırsatta bu şirkete b.k atıyor ya ben bu durumdan çok rahatsızım

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Xp’mi o ne bee.. 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  win8 technical prewiev sürümünü kurdum, bir kaç saat kullandım, sildim. İğrenç ötesi, bir çok arayüzü bir araya getirmek istemişler ama olmamış. Bu arada umarım son sürümde de live id zorunluluğu olmaz!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu iyi oldu 🙂

 15. deatmania dedi ki:

  Vista niye var anlamı***** bile kaldı desteği kesmekle.

 16. desperado64 dedi ki:

  vista için 5 yıl çok fazla en geç 2015’de destek bitmeliydi

 17. S4B0T4J dedi ki:

  Vista Modernse Windows7 Post Modern

 18. ozkanbey dedi ki:

  Zaten eski karar tam saçmalıktı sen tut xp gibi tarihi eser nitelikli işletim sistemini 2014 e kadar destekle, vista gibi modern bir işletim sistemine 2012 de desteği bırak. Ayıp olurdu valla. Süre uzatmaları yerinde bir karar olmuş.

 19. S4B0T4J dedi ki:

  7 kullanmasak ne kullancazki başka işletim sistemlerimi var ki saçmalık Haberde, haberdeki yorumda.. Yaptıklarıda..

 20. ethem dedi ki:

  aman kaçak kullanan için hiç fark yok

" Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7 ve Vista’ya Destek Tarihi Uzadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "