Okunma

Windows 7 ve Word 2007 İpuçları


16 Eylül 2009 Çarşamba 08:06
Windows 7 ve Word 2007 İpuçları

Microsoft ürünlerini kullanmadan edemiyoruz. Bir alışkanlık gibi gözükse de kullanıcıların büyük çoğunluğu bu durumdan memnun. Bu yazıda ise iki adet ipucuya yer verdik. Windows 7 ve Word 2007 ile ilgili bu kısa ve basit ipuçları umuyoruz ki işinize yarayacaktır.

Pencereyi Aktif Etme

Windows‘unuzda birçok pencere açanlardansanız, her pencere geçişlerinde alt-tab kullanmak ya da fareniz ile görev çubuğundan ilgili pencereye tıklamak zorunda değilsiniz. Fareniz ile pencerenin üzerine geldiğinizde otomatik olarak aktif olmasını istiyorsanız şu ayarlamaları yapmanı gerekmektedir:

1. Başlat‘a (Start) tıklayın ve Ease yazıp Enter‘a basın.

2. “Maket he Mouse easier to use” seçeneğine tıklayın.

3. Burada “Activate a window by hovering over it with the Mouse” seçeneğini işaretleyin.

4. Save‘e tıklayıp kaydedin ya da Uygula (Apply) tuşuna basın.

Böylece görev çubuğunuzdaki bir pencerenin üzerine fare ile geldiğinizde artık pencere otomatik olarak aktif hale gelecektir.

Word 2007

Word‘ün önceki versiyonlarında, açık olan dökümanın sağ üstündeki X simgesine tıkladığınızda o dökümanı kapatmanıza rağmen Word uygulaması açık kalabiliyordu. Word’ü kapatmak için ise en sağ üstteki X’e basmak gerekiyordu. Word 2007‘de ise durum değişmişti. Artık tek bir X simgesi var ve o da tüm uygulamayı kapatıyor. Kimi durumlarda Word’ün açık kalmasını, sadece mevcut dökümanın kapanmasını isteyebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirebilmek için iki tane yöntem mevcut. Bunlardan ilkinde; her dökümana kendi X (kapama) simgesini atamanız gerekiyor, tıpkı Word 2003’teki gibi. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

1. En az 1 doküman açıkken, sağ üstteki Office simgesine tıklayın, alt taraftaki Word Seçenekleri (Advanced Options) yazısına tıklayın ve Word Seçeneklerini açın.

2. Sol taraftaki menüden Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklayın ve Görüntüle (Display) başlığına inin.

3. “Görev Çubuğunda tüm pencereleri göster” (Show all windows in the Taskbar) seçeneğindeki işareti kaldırın (tiki kaldırın).

4. Tamam‘a (OK) tıklayıp pencereden çıkın.

Artık her dökümanın kendine özel bir kapatma simgesi (X) mevcut. Bir diğer yol olarak da kılvayenizdeki CTRL-W kısayolunu kullanmanızdır.

:: Bu ipuçları işinize yaradı mı?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows 7 ve Word 2007 İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7 ve Word 2007 İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7 ve Word 2007 İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "