Okunma

Bir İpte Üç Cambaz Olur mu?


14 Aralık 2008 Pazar 22:00
Bir İpte Üç Cambaz Olur mu?

2009 yılı Microsoft için zorlu geçeceğe benziyor. Çünkü 2009 yılında son kullanıcılara hitap eden üç işletim sistemini bir arada görmemiz kuvvetle muhtemel. 2009’un sonuna kadar çıkması beklenen bir Windows 7’den bahsedebiliriz. Şu andan itibaren çıkışa (yabancıların tatil sezonu dedikleri vakit hedeflenmişse) bir sene süre var demektir. Yani Microsoft’un geliştiricilerinin çoğu bu sırada Windows 7 üzerine yoğunlaşmış olacak. Çünkü henüz arabirim açısından Windows 7‘de yapılması gereken çok iş var. Her ne kadar teknik anlamda birçok yenilik olsa da kullanıcıların bir çoğu hâlâ “gördüğüne inanıyor”.

Windows XP Ölecek mi?

Windows Vista hem kullanıcı arabirimiyle hem de barındırdığı özelliklerle Windows XP‘nin çok ötesinde olsa da, donanımsal yeteneklerin bazı ürün gamlarında gelişmemesi sebebiyle (veya maliyetler sebebiyle kasıtlı olarak geride bırakılması da diyebiliriz) Windows Vista‘nın her noktada kişisel bilgisayarlara uymaması gibi bir sorun var. Bunun en güncel şekilde karşımıza çıktığı yer de Netbook ürünleri. Her ne kadar işlem güçleri kötü olmasa da Windows Vista’nın bu tür ürünlere çok ağır geldiği, Windows XP’nin ise şelaleler gibi akıcı şekilde çalıştığı bir gerçek. Microsoft’un ise bu kutuplaşmaya ara yollu bir cevabı olmadığı için, Windows XP, hem downgrade seçenekleriyle hem de netbook ürünlerinde doğrudan kurulu biçimde varlığını sürdürüyor.

Netbook’larla Büyüyen XP

Intel’in Atom serisi işlemcilerinin hakim olduğu netbook pazarını gördüğümüzde, yeni çıkacak işlemcilerden de bahsedilse, Windows Vista çok zorlama bir girişim olacak. Dolayısıyla, Microsoft, 2009’da Windows XP için yamalar yayınlamaya ve hatta XP’yi netbook’larla beraber vermeye devam edecek. Bir Service Pack 4 görür müyüz? Sanmıyoruz ki 2009’da Microsoft bununla oturup uğraşsın; ama yazılım ve yamalar konusunda Windows XP etkinliğini sürdürecek.

Windows 7, Vista’yı Üzer mi?

Yeni bir işletim sistemi demek, eskilerine olan ilginin birden bire azalması anlamına da geliyor. Bu, aileye yeni gelen bebeğin önceki çocuğu görünüşte ikindi plana itmesi gibi düşünülebilir. Ama anne yavrularını ayırt etmez. Tabii her iki yavru için de özel ilgi gerekir. Bu noktada Windows Vista için yıl ortasına doğru beklenilen ikinci hizmet paketinden de bahsetmeliyiz. Windows Vista Service Pack 2 ayrıca üzerinde uğraşılması gereken bir başka proje.


İnternetteki Windows 7 arabirimi iddialarından bir tanesi.

Birbirimizi Neden Kıralım?

Elbette Microsoft’un kadro yeterliliğini sorgulamıyoruz; fakat Windows Vista için para ödeyen kullanıcılar, Windows 7 gelince veya gelirken ne kadar mağdur olacak, ne kadar üzülecekler bunu da iyi hesaplamak gerekiyor. Windows 7’nin şimdiki görünümüyle raflara çıkmayacağını bilsek de, aradaki fark kullanıcıları bunun “yeni bir işletim sistemi” olduğu konusunda sağlam biçimde ikna etmesi gerekiyor. Sonuçta Windows Vista, birçok kullanıcı için henüz olgunluğa erişmiş bir işletim sistemi. Bu açıdan baktığımızda, Windows Vista’nın güçlenen duruşu, Windows 7’yi de üzebilir.

:: Windows 7 gelince dertler bitecek mi?

Bilgi için: Microsoft
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bir İpte Üç Cambaz Olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir İpte Üç Cambaz Olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir İpte Üç Cambaz Olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "