Okunma

Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata!


06 Ağustos 2009 Perşembe 06:34
Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata!

Bugün itibariyle piyasadaki yerlerini alan Windows 7‘de kritik bir hata tespit edildi. Çeşitli blog‘larda yazan yazılara göre, sabit disklerden birine uygulanan checkdisk işlemi esnasında bellek harcaması maksimum düzeye ulaşıyor ve sistem çökme noktasına geliyor. Öncelerde bunun Windows 7’nin kodlanma aşamasında meydana gelen bir hata olduğu sanıldı. Microsoft ise bu kritik hatayı yalanladı.

 


CHKDSK’in anormal bellek kullanımı.

Microsoft’un yetkili isimleriden Steven Sinofsky, yaptığı açıklamada herkesin derin nefes alması gerektiğini söyledi. Bu hatanın sürücülerden kaynaklanabileceğini söyledi ve ekledi; “Eğer bellek hiçbir  iş için kullanılmıyorsa, Windows 7 bu belleğin bir kısmını saklayabilir. Fakat bellek başka bir uygulama için kullanılıyorsa Windows 7 buna karışmaz” dedi.

Bu hatanın sizin Windows 7’nizde olup olmadığını denemek için;

1. Komut satırını açın (Run > “CMD” yazın)

2. “CHKDSK <Sürücü Harfi> /r” yazın, enter’a basın (örnek: CHKDSK D: /r)

3. Task Manager‘ı (görev yöneticisi) açın ve CHKDSK’in bellek miktarına bakın.

Eğer görev yöneticisinde normalin üstünde bir bellek kullanımı görürseniz CHKDSK işlemini sonlandırın. Bu sayede sisteminiz bir sorunla karşılaşmaz.

:: Sizce Windows 7’de kritik hatalarla bolca karşılaşacak mıyız?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oha bende var bu:D

  2. SDN Okuru dedi ki:

    seven rc de oyle bir saçmalık oluyor güzel tesbit , ama vistada boyle bir sıkıntı yok

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Gerçekten var böyle bir sorun bellek kullanımı 2,33gb oldu benim orda kaldı dahada yükselmedi.

" Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7’de İlk Günden Kritik Hata! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "