Okunma

Windows 8 Hakkında Her Şey!


13 Eylül 2011 Salı 16:05
Windows 8 Hakkında Her Şey!

Windows serüveni, dünyayı değiştirmeye 1995‘te başladı. Bugün Apple mağazalarında görmeye alıştığımız teknolojiyi ilk satın alan olma çılgınlığı o zaman Windows 95 ile başlamıştı. Windows 95 kutusunu satın almak için birbirini ezen koca koca adamlardan sonra gelelim günümüze. Yıl 2011 ve gündemde Windows 8 var.


Ekran kilitlendiğinde sizi karşılayan ekran artık böyle.

Şu ana kadar gösterilmeyen Windows 8, ilk olarak Build adı verilen bu etkinlikte tanıtıldı. 13 saat süren aralıksız bir uçak seyahatinden sonra, Türkiye’den sadece ShiftDelete.Net’in katıldığı Anaheim‘daki etkinlikte dünyanın her yerinden gelen medya mensupları da can kulağıyla yeni işletim sisteminin detaylarını görmek için tabiri caizse nefes almadan konferansları izlediler.

Beklentileri Karşıladı

Gelelim çiçeği burnunda işletim sistemine. Hızla değişen donanım dünyasına ve alışkanlıklara karşılık kendini yenileyen bir Windows 8 bekliyorduk ve tam olarak beklentilerimizin karşılığını aldık diyebilirim.

Microsoft, geliştirilmesine devam edilen Windows 8’e çok güveniyor. Öyle ki, bu işletim sistemi ile hem tablet bilgisayarlarda, hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda hem de sunucularda boy gösterecek.

Bu devrimde cesur davranan firma, Windows 95’ten Windows 7’ye kadar alıştığımız masaüstü deneyimini silip atmıyor, sadece ihtiyaç olduğunda kullanııclara sunuyor. Onun dışında her şey, aşağıda gördüğünüz arabirimde gerçekleşiyor.


Başlangıç ekranı artık böyle. Alışmak zor gibi görünüyor
olabilir ancak sanıldığı gibi değil.

Windows 7‘den sonra teknoloji dünyasında hem donanım hem de alışkanlıklar olmak üzere nelerin değiştiğine kısaca göz atalım.

Hızlanan ve daha az enerji harcayan işlemciler, tabletler, akıllı telefonlar derken tüketicilerin daha fazla internette olması, her yerden bağlantı sağlaması, sosyal paylaşım sitelerine olan artan ilgisi… Tüm bunlar, Microsoft‘un en önemli silahı olan Windows‘u da güncellemesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu.

Etkinlikte gördüğümüz Windows 8, hem kullanıcıların hem de kurumların değişen ihtiyaçlarına yanıt vermekle kalmayıp, onları daha farklı bir serüvene taşımayı görev edinmiş durumda.

Windows 8: Çok Büyük Yatırım

Windows 8‘in geliştirilmesi, yaklaşık 5.000 Microsoft yazılım geliştiricisi tarafından ortaya konulmuş bir ürün. Firmanın, bir önceki Windows 7‘den hem deneyim hem de büyük gelir elde ettiğini hatırlamakta fayda var. Microsoft, etkinlik gününe kadar satılan Windows 7 sayısının 450 milyon olduğunu söyledi.


Resim dosyalarını seçmek için açılan pencere bu şekilde görünüyor.

Firma için en az işletim sistemi kadar tarayıcı pazarı da çok önemli bir yere sahip. Donanım gücünü de arkasına alan Internet Explorer 9, Microsoft için bir dönüm noktası.

Windows 8 ile beraber anılacak olan tarayıcı ise Internet Explorer 10 olacak. Windows 7 kullanıcıları arasında en hızlı yüksele tarayıcı olma unvanını koruyan Internet Explorer 9‘daki hız – kolaylık – güvenlik ve gizlilik kombinasyonu, daha da geliştirilerek Internet Explorer 10‘da vücut bulmuş diyebiliriz.

Windows Live Servisleriyle Etkin Bir Bilgisayar

Windows 8‘de, internet servisleri de ayrı bir öneme sahip. Bu servisler içinde en büyük paya sahip olmak isteyen Microsoft, Windows Live ile bu savaşa katılıyor. Sıkı durun, Microsoft‘tan aldığımız bir bilgi de şu; 1 ay içinde yaklaşık 543 milyon kişi, Windows Live servislerine giriş yapıyor. Bu rakamlar, rekabette firmanın ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.


Bu pencerenin, Internet Explorer 10 olduğunu söylesek ne dersiniz?

Biraz da uygulamalardan bahsedelim. Metro arabiriminde gördüğümüz uygulamalar nereden geliyor merak ediyorsunuzdur. Microsoft‘un bir devriminden daha bahsederek bu konuya da açıklık getirelim; Store adında bir uygulama merkezi geliyor.

Akıllı telefonlardan alıştığımız bu sistem sayesinde, uygulamalara erişmek, yüklemek çok kolay. Bize sorarsanız bulmak ve yüklemek yerine, güvenlik riskinin en aza indirilmiş olması daha önemli.

Uygulama Geliştiricilere Gün Doğdu

Store ile beraber uygulama geliştiricilere de gün doğdu diyebiliriz. Şu anda yazılım geliştiricilerin en çok ilgisini çeken alanlardan biri de mobil uygulamalar geliştirmek.

Windows 8, hem mobilde hem masaüstünde ve dizüstünde hem de sunucularda olacak bir işletim sistemi. Bu ekosistem, neredeyse yüzlerce milyonluk bir dev pazar anlamına geliyor. Geliştirilecek olan bir uygulamanın ulaşacağı kişi sayısı, akıllı telefonları oluşturacağı pazarı ezip geçiyor.


Uygulamaların geliştirildiği ekran, yeni nesil cihazlara hazır.

İşin ticari kısmı ve pazarın fırsatlarını bir kenara bırakıp kolaylığından da bahsetmek gerekir. Etkinlikteki sunumlardan birinde, konuşmacı Visual Studio penceresini açtı ve sadece birkaç dakika içerisinde, tıpkı HTML kodu yazar gibi, bir uygulama geliştirdi ve Store‘a gönderdi.

Hazırlanan uygulama, her cihazda kolaylıkla çalışıyor, dokunmatik ekranların nimetlerinden faydalanıyor . Kısaca, geliştiricisine para kazandırmak için her şey mümkün.


Store, bize verilen test cihazlarında henüz açık değildi.

Uygulama geliştiricilerinin Windows 8‘i çok seveceğini üstüne basa basa söyleyebilirim. Nedeni ise, yaptıkları işin karşılığını kolayca alabildikleri gibi bu ticareti çok sıkı bir şekilde takip edebiliyor olmaları. Verilen geliştirici hesabı üzerinden uygulamaların ne kadar indirildiğini, ne kadar satıldığını, hangi kaynaklar tarafından bu uygulamalara ulaşıldığını detaylı inceleyebiliyorsunuz. Çok sade ve sadece bilinmesi gereken şeylerin olduğu bir ekrandan bahsediyoruz.

Photoshop da Bizi Görcek mi?

İşte en temel soru bu. Tablet bilgisayarlarına güvenenleri belki de terleten bir soru. Microsoft, Windows 8‘de buna çok rahat bir cevap veriyor. Eskiden nasıl kullanıyorsak yine öyle. Şu ana kadar paylaştığımız içerikler, hep Metro arabirime ait görseller taşıyan ekranlardı.

Windows, “Masaüstü” deneyimini bu işletim sisteminde de devam ettiriyor. Tıpkı Windows 7‘ye kadar olduğu gibi (Başlat butonu biraz değişik sadece) Windows 8 içinde de masaüstüni kullanabiliyorsunuz. 

Test için edindiğimiz bilgisayara, Windows 7‘de çalışan yazılımları çok hızlı bir şekilde kurup kullandığımızı da söyleyelim. Kısaca; Windows 7‘den Windows 8‘e göç etmek tahmininizden daha kolay olacak gibi görünüyor.


Klasör yapısı, Windows 7’de olduğu gibi geliştirilerek korunuyor.

Hatta masaüstünde klasör yapısının biraz daha iyileştiğini bile söyleyebiliriz. Öyle ki, bir klasörü açtığınızda sizi karşılayan pencere, ofis belgesini açtığınızda gördüklerinizi hatırlatabilir. Tek dokunuşta (veya tıklamada) işlemlerinizi kolayca yapabiliyorsunuz. En basiti, her gün defalarca kez yaptığımız işlemlerden biri olan klasörde seçilen belgeleri masaüstüne kopyalamak, Windows 8 ile sadece bir komuta bakıyor.

Windows 8 Hangi Bilgisayarlarda Çalışır?

Merak edilen bir diğer soru da bu. Microsoft, her yeni işletim sistemi çıkardığında heyecanlanan teknoloji tutkunları, belli etmese de o anda sahip oldukları bilgisayarın bu yeni işletim sisteminin üstesinden gelip gelemeyeceğini merak ediyordu.

Windows 7‘de bu tereddütleri gidermek için önemli performans iyileştirmelerinde bulunan Microsoft, Windows 8‘de de bu iyileştirmelere devam etmiş durumda. Kısaca; Windows 7‘yi çalıştıran her bilgisayar, Windows 8’i de çalıştıracak.


Çoklu monitör sayesinde müthiş bir kullanım alanı.

Ama burada Microsoft‘un hedefinin sadece Windows işletim sistemi olan bilgisayarlar olmadığını da söyleyelim. Firma çok daha büyük hedefler için bu işletim sistemini çıkardı.

Sadece Intel değil, ARM gibi farklı yonga setlerine de destek veren Microsoft, hayal gücüyle sınırlı form faktörlere sahip cihazlarda yerinş alabilecek. Bu bir tablet bilgisayar olabileceği gibi, evinizdeki buzdolabı bile olabilir.

Fare ve Klavyeler Çöpe mi?

Şu ana kadar anlattığımız kısımda hep Metro arabirim öne çıktı. Yani dokunmanın kral olduğu bir arabirim. Peki çoğu zaman dokunmak gerekecekse, fare ve klavyeler çöpe mi gidecek? Bu sorunun cevabı, tamamen sizin alışkanlıklarınızla ilgili bir şey.


Cihazı, fare ve klavyeyle rahatça kullandık.

Eğer dokunarak yazı yazmaktan hoşlanmıyorsanız, tek yapmanız gereken şey, klavyeyi bilgisayara takmanız. Birkaç saniye içinde her şey tamam.

Şu anda kullandığım ve adını söyleyemeyeceğim Windows 8 yüklü tablet bilgisayarda, bluetooth üzerinden bağlanan bir kablosuz klavye kullandığımı hatırlatayım. Bu şekilde klavyenin sunduğu kısayol avantajlarından da sonuna kadar faydalandım.

Denetim Masasından Korkmak Yok

Metro arabirimin sunduğu en güzel yeniliklerden biri de kullanıcıyı “Tıklarsam acaba ne olur?” korkusundan kurtarmak. Her şey o kadar net ve basit ki, yanlışlıkla bir yere tıklamak veya ne yaptığınızı bilmediğiniz bir yerde kendinizi bulmanız neredeyse imkansız.


Son derece basit değil mi sizce de?

En çok korkulan yerlerden biri olan Denetim Masası’nı (Control Panel) Windows 8’de kullanmak, son derece kolay. Akıllı telefonların üstesinden gelebiliyorsanız, Windows 8 sizin için çocuk oyuncağı.Burada uzmanları da unutmamak gerekir.


İsteyenler, gelişmiş olan ekranı da kullanabilir.

Diyelim ki siz, bu kadar basit değil de tıpkı eskiden olduğu gibi çok daha detaylı bir arabirim kullanmak istiyorsanız sadece “More Settings” kısmına tıklamanız yeterli. Buyurun size Windows 7’deki Denetim Masası ekranı.

Mobil Kullanımda İnternet Kotası Ne Olacak?

Windows 8’in mobil cihazlarda çalışacağını ve firmanın asıl hedefinin de bu olacağını en başta söylemiştik. Ama burada önemli bir nokta var. Windows bu. Güncellemeleri bile bazen yüzlerce megabyte tutan işletim sistemi.


Klavye, dokunmatik ekranı farklı tutmak isteyenler için de ayrı şekillere girebiliyor.

Diyelim ki 3G hattınız var ve sokağa çıktınız. 100 Megabyte‘lık kotanız, birkaç güncellemede siz fark etmeden sona mı erecek? Telaşlanmayın, Windows 8 bunu çözmüş.

Eğer mobil internet kullanıyorsanız, güncellemelerden tutun da internet izlemekte olduğunuz HD fotoğrafı daha düşük çözünürlükte göstererek kotanızı korumaya çalışıyor.

Format Tarih mi Oldu?

Konu Windows 8 olunca, yenilikleri anlatmaya devam ediyorum ancak anlatacak daha yüzlerce özellik var. Bir özellik daha anlatarak, geri kalanları ilerleyen günlerde ShiftDelete.Net okurlarıyla paylaşmaya devam edelim.


Format atmak bu kadar basit.

Son özellik bilgisayar tamir edenleri kızdırabilir. Format atmak için belli bir ücret alanlar, kendilerine Windows 8’den sonra başka işler bulmalı. Çünkü iki şekilde format atmak, son derece kolay.

İlkinde, dosyalarınız korunsun istiyorsunuz ve Windows‘un baştan kurulmasını istiyorsunuz. Bunun için ekranda görülen “Refresh your PC without affecting your files” seçeneğini tıklamanız yeterli.

Yok, bilgisayarınız tertemiz olsun, ne var ne yok gitsin, sıfırdan Windows 8 gelsin diyorsanız o zaman “Reset your PC and start over” seçeneğine tıklamanız yeterli.Ne dersiniz? Çok kolay olmamış mı?

Sonuç

13 saatlik uçak yolculuğundan sonra yorgunluğumuzu unutturacak kadar başarılı bir ürün olan Windows 8, kullanıcıları çok farklı bir deneyime sürüklüyor.

Henüz geliştirilmeye devam ediyor. Ne zaman, hangi fiyata çıkacağı bile çok net değil. Donanım ücreticileri, yazılım geliştiriciler, hepsi Microsoft‘un yeni gözbebeği olan Windows 8‘e konsantre olmuş durumdalar.


Sosyal paylaşım siteleri, bu uygulamalarla çok daha kolay.

Görünen o ki, tüm ekosistemler Windows 8 çatısı altında birleşmeyi başarmış ve ortaya gerçekten de çok iyi bir işletim sistemi geliyor.Gelişmeleri, okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

:: Windows 8 hakkındaki görüşlerinizi alalım.
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net’in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

164 yorum - “Windows 8 Hakkında Her Şey!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 i yüklediğimizde dosyalaar gidermi???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar caktırmadan geciriyorlar bizim millette seviniyorlar vallaha helal size

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hakkı bey internette vatan batak açmıyor ne yapayım önemli

 4. SDN Okuru dedi ki:

  asıl virusler, çökmeler ve yavaşlamalardan haber verin…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum alıştıkça kullandıkça pratikliği hızlılığı her geçen gün daha da fark ediliyor… bence mükemmel…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ben kullanmaya başladım windows 8 i, içeriği kullanışı süper ama bir sorun yaşadım. pc ye yüklediğimden beri benim pc arada donmaya başladı ve sırf bu yüzden tekrar 7’ye dönecem galiba..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu şimdiki indirdigimiz ürün anahtarı felan var o format degil mi?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ben kullanıyorum gayet hızlı ve kullanışlı herşey elinizin altında deneme sürü resmi sitesinden indirilebilir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ayıp. bu nasıl bir incelemedir? windowsun sitesine girip okuyalım madem. insan bir tane bir şeyi bile eleştirmiyorsa bir problem vardır o yazıda.

 10. Nazım Yılmaz dedi ki:

  evdeki çalışma bilgisayarımızın dışında, yani sürekli yanımızda olan laptoplarımız için ideal bir işletim sistemi diye düşünüyorum. Daha denemedim, consumer prewiew download ediyor şuan. Görünüm olarak güzel ve hoş, içerik olarak müzik, messenger, internet tarayıcısı ve çok nadiren adobe programları çalışsa yeterli.. bu gözle baktığımda, mutlaka kullanacağım diye düşünüyorum.

  sızma vesaire olursa beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim. çünkü kurup sürekli kullanacağım, kullanabileceğim en iyi versiyonu kurmak isterim.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Win8 bugün kurdum…bence güzel olmuş,,win7 ye göre beta olmasına rağmen daha iyi gibi sanki…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bılgısayar programcı olarak ve bılgısayar sektorunde calısan olarak bu ısletım sıstemını begendm lakın bu ısletım sıstemı masaustu veya dızustu bılgısayar kullanıcıları ıcn alısması zor olabılecek cunku tamamn degısmıs ve dokunmatık ekranlar ıcın hazırlanmıs gıbı gorunuyo ama degısen bu teknolojılerde bu ısletım sıstemınde degısme guzel bırsey ve ınsanlarında kendılerını bıraz zorlayarak bu degısen sıstemlere kendı alıstırması ıyı olacak..alısmak kolay olmaya bılır ama mukkem olacak alıstıgımız zmn..wındows8 basarılı buldm ve begendm suan deneme surumnu kullanıyorum ıslh yakında cıkar full 😀 emegı gecen tum herkeze ellerıne saglık…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ben kullanıyorum mükemmel açılış falan mükemmel ötesi ama pc driver sıkıntısı var sadece ve ingilizce türkçeside yok bilgilerinize….

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Internet Explorer 10, öve öve bitirememişsiniz. Tek cümleyle bitireyim, Facebook sayfalarını açarken halen berbat. Öyle program ismi değiştirmek maalesef çare değil.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı insanlar dünyada sadece Windows var ***** ben de öyleydim. Ta ki Mac OS X’i tanıyana kadar. Şu an Lion kullanıyorum ve gerçekten çok hızlı. Donma olmuyor, çok hızlı açılıp çok hızlı kapanıyor. Helal olsun Apple’a. İyi ki de Apple’a geçmişim. iPhone’umla, iPad’imle ve Mac’imle herşey o kadar organize ki, Windows’un bu organizeyi yaratması çok zor. Microsoft tamamen taklitçi bir firmadır. Bill Gates kendi ağzından söylüyor, bunu kopyalamamız lazım diye. Gerisini siz düşünün. Mac OS X’e geçerseniz Windows’un ne kadar yavaş, hantal ve iğrenç olduğunu anlarsınız.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  abidinkumas

  korkmana gerek yok

  çözümü var :win8 cubuguuuuuuuuu wın 7 yapmak register.

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer
  RPEnabled =1 dir sıfır yap ” 0 ” tamamdır restarttan sonra
  Windows 7 gibi görünür star menü ve oyunlarda çalışabiliyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar çok yoğun olduğundan microsoftun sayfasından yavaş iniyor dosya, buyrun buradan indirin kendi uploadım.

  Ürün Anahtarı: DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J

  x86
  *****

  x64
  *****

 18. SDN Okuru dedi ki:

  yeni dosya sistemi var mı? Direct X konusu? Eski donanımlara uyumluluk? Bu defa erken çıktı Windows, 7 daha yeni çıkmıştı

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ben masaüstü bilgisayarıma indirdim kurdum ve kullandım. Dokunmatik konusunda telaşlanmanıza gerek yok. Windows 8 her bilgisayara uygun bir sistem.

 20. drsidar77 dedi ki:

  bunde kullanmaya başladım kurulumu çok rahat ingilizce olması sorun start power bulmam çok zor oldu başlangıç live ID olması çok hoş donanımları problemsiz tanıdı biraz daha kullanalım bakalım şimdilik çok hoş ve hızlı duruyor

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 çıkmadanda aynı atraksiyonlara girildi makaleler yazıldı bi sürü salladılar. (bu makalede geçen “5 dakkada program yazıp store’a gönderdi” kadar abartmamışları gerçi sallamayıda) Sonuç olarak gördük windows 7 yide rezillik üstüne rezillik çıkardı. 8’ide görcez bakalım.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  O hoooo!!!! Millet Lionlar, Ubuntular üretti de kullanıcılara verdi bile. Microsoft kendini avutsun ayakta uyuyor yakında iflas eder hiç şansı kalmadı artık. Bu övdüğünüz 8′ in yapacak olduklarını diğer işletim sistemleri gözü kapalı yapıyor zaten.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  harika ya hakkaten bu bi devrim olacak

 24. SDN Okuru dedi ki:

  istediğim tek şey, hangi platformda kullanılırsa kullanılsın, gün geçtikçe sistemin giderek hantallaşmaması. format olayı çok güzel düşünülmüş, bu da genelde sistem çökmelerinden ve hantallaşmadan dolayı atılan format sayısının değişmeyeceği şeklinde bir tedirginlik oluşturdu bende.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ya insanlar bir zamanlar 95 için çıldırırdı 2003te herkes xp kullanmaya başlamışdı şimdiise windows 8 çıktı.çoğumuzun bilmediği me,95,98,xp ultimate,2000,milleniumun pabucu dama atıldı

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç tatmin olmadım umarım sizlerin beklentilerinizi karşılar ama benim beklentilerim çok altında kaldı belkide sadece ev kullanıcılarına ve app yazan arkadaşlar için win8 iyi olabilir bakalım güvenlik tarafında sınıfta kalıcak mı… umarım insanları mafetmez tekrar…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  win8 deki yeniliklerin çoğu linuxtan araklama. linux kullanmayanlar da bunları sanki microsoftun yeniliğiymiş gibi algılıyor.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  benim monitörümde dokunma fonksiyonu yok :q bırakın ya xp’yi tercih ederim bunu tercih ***** win 7 ultimate keyfine bakıcaksın

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 in bir önizlemesi şeklinde Windows Developer Prewier kurdum bilgisayarıma. Metro arayüzü berbat ötesi. Görsellik sıfır, geçişler sıfır, karışık bir arayüz. Başlat menüsü iki farklı şekilde açılıyor. Ayrıca metro arayüzü ile istediğiniz hiçbir şeyi yapamıyorsunuz. Metrodaki IE10 berbat ötesi. Metro haricinde sade ve hızlı bir sistem. Ama Windows 7 rahatlıkla Windows 8’i geçer diye düşünüyorum. Tabi ki yorumlamak için çok erken ama kişisel düşüncelerim böyle.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  linux masaüstlerini taklit etmişler gibi duruyor şimdilik, gnome masaüstü mantığını andırdı biraz bana..ama erken konuşmamak lazım…

 31. kowalskii dedi ki:

  Start menüsü daha klasik bir duruma getirilebilirse, ilk geçenlerden olurum söz

  boot ekranı, logon ekranı ve start simgesi olarak Windows 7 yi 8 e benzettim bile

 32. SDN Okuru dedi ki:

  arm tabanlı işlemcilerde kullanılacağı söylemiş o zaman cep telefonlarına da kurulur bu

 33. SDN Okuru dedi ki:

  süper olmuş format seçeneklere

 34. SDN Okuru dedi ki:

  cikmasini 4 gozle *****

 35. SDN Okuru dedi ki:

  win8 bence tabletler için harika olacak. tam anlamıyla ***** kullanıcıları win 7 de kalacaktır. fakat profesyonel çalışan kişiler özellikle işlerinde bu sistemle çok daha rahat edeceklerdir.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  2 gün önce kurdum Windows 8 i ve ilk dikkatimi çeken şey bilgisayarımda SSD varmış gibi çok hızlı bir şekilde açılması oldu. Bunun dışında girişteki menü olayı kişiye göre geliştirilebilir ve hoş olmuş fakat daha deneme sürümü olduğu için bir çok eksiği var. Örnek vermek gerekirse “yeniden başlat, Kapat, vb” butonları bulamadım acaba nereye saklamışlar 🙂 ve ayrıca ilk menüde açtığımız uygulamaları kapatmamız için “X” butonuda yok onun yerine sistem uygulamayı askıya alıyor. Format konusuna gelince, Windows 7 dede xp dede zaten kurulum başlatılınca ne yapılması gerektiğini anlatıyordu yani gayet basitti fakat bu işlerle uğraşmak istemeyen “Ben Anlamamki” diyen kullanıcılar para ile format attırıyordu bence bu adet Windows 8 den dolayı değil yeni yetişen gençliğin bilinçli yetişmesi ve meraklı olmasından dolayı değişecek. Yeni nesil bilgisayar kullanırken daha cesur sağını solunu kurcalarken ” bozulursa ekime bozulmazsa kasıma kadar kullanırım” düşüncesi ile hareket ediyor 🙂 .

 37. SDN Okuru dedi ki:

  windows her şeyi ile güzel bir yazılım lakin Bing te ısrarcı olması brz sıkıcı gibi Bing google kadr içeriklideil maelesef

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Güzle lakim Türkiyede ne kadr tutar acab Bizm iş yerinde hala win200 Xp Celaron işlemcil,i ilgisayrlar pardon hurdalar va yenilik şart ama : )

 39. celalim93 dedi ki:

  çok değişiklik yapılmış çok

 40. aliitemel dedi ki:

  Düne kadar windows 7 kullanıyordum, tekrar xp ye dönüş yaptım

 41. finix dedi ki:

  Bu kadar kötümser bakmayın. Dev sürümlerinden iyi bir şey beklemeyin. Beta’dan öncede kurmayın.

 42. 1907 dedi ki:

  Ne alakası var kardeş***** arayüzü aslında Zune HD nin arayüzüdür.2009 dan beri MS kullanıyor bu arayüzü.

  Herkesin anlamadığı şeyler var söyleyecek çok şeyim ***** anlamayacaksınız.Neyse olayı akışına bakarım.

  Kimse söylemiyor inceleme yapılmışta neye göre ?

  Windows 8 en büyük yenilikleri tabletlere ***** bu yüzden Windows 8 dev aslına bakarsanız tablet sürümü.Windows 8 tabletler için yeni bir uygulama yapısı getirdi bu yüzden geliştiricilerin incelemesi için indirmeye açtı.

  Bazıları Windows’un yeni bir sürümü çıkınca hemen süper diye atlı***** kullanışsız.MS de gerizekalı değil ***** ekranı masaüstü sürümlerde böyle ***** color="#ff0000">Masaüstü sürümde Metro izlerinin yok denebilecek kadar az olacağını ***** />

  En net bilgiyi yeni yapı sızmasının ardından *****

 43. ursus dedi ki:

  "Metro" Arabirimi için, Microzort Androit ve Apple`dan esinlenmiş/araklamış.
  O kadar ciro, yazılımcı, ortada koca bir "Hiç" ***** />
  Birkaç makyaj hepsi bu. Sonuç :yazıklar ***** />

  Profesyonel kullanıcılar için, Task Manager biraz makyajlanmış.
  Arta kalan yerlerde geriye gidiş var, yeni birşey ***** />

  Paragöz Microzort, allayıp pullayıp, Doğan görünümlü, Şahin yapmayı başarmış görünüyor. Bakalım millet yiyecek mi ?

  Vaat edilen " WinFS " den tek ses bile yok, yeni gelen hiçbirşey ***** />

  Ayrıca Microzort un söylediği gibi performanslı değil. Üzerine uygulamaları install ettikçe Win7 den daha kötü ***** />

  IE 10 ise tam bir kabus, bazı siteler açılmıyor bile, FireFox bu alanda artık tartışlmaz dominant durumunda, Beklenen Windows Alternatifi OS, Mozilla dan ***** />

  Diğer firmalar, mailller ve birkaç işlem dışında kullanım alanı olmayan "Could" ta takmış durumdalarki, bu kadar reklama ve gayrete rağmen, firmalar da "kendi bilgimiz, kendimizde" dursun şeklinde düşünüyorlar, çok haklı***** />

  Microzort, Win 8 ile çok eleştri alacak görünüyor. Akıllılar Profesyoneller "XP" ve "7" kalelerini terk ***** />
  Firmalarına yeni Win-8 lisansı almak zorunda kalanlar, mutlaka "XP" ve "Win 7" ye " Downgrade " lisansıda talep etmeliler. ( Ücretsiz )

  Microzort " ME " ve " Vista " rezaletinden sonra "Win 8 " ile bir Üçleme yapacak görünü***** />

 44. SDN Okuru dedi ki:

  bence yeterli bir acıklama bu bence guzel olmus bence performans göreceli bi kavram ve bence boyle bir degerlendirme erken olur bence 7 basarlı bir isletim sistemi son kullanıcı icin umarım prezantasyondan öteye gecer 7den asagı kalmaz

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Metro arayuzu hariç bir çok sey aynı..Windows 7 ile bir farkını gormedim..namıdeğer kursat

 46. moz dedi ki:

  Valla ne yalan sölim hiç beğenmedim win8 metromudur troleymüsmüdür on ne biçim şey ya ODUNNnn..!! gibi insan biraz estetik yapar köşerleri yumuşak yapar sağa sola sürüklerken efekt yapar. Yani şünü demeye çalışmıs Microsoft.

  "ARHADŞŞş..!! ben bunu desktoplar veya notebooklar için çıkarmadım tabletler akıllı telefonlar vs. için çıkardım sen (desktop PC ve notebok kullanıcıları) fasulyedensin kır k.ç.nı otur ister kullan ister kullanma 7 sana yeter bile artar"

 47. 7.42 dedi ki:

  Evde kurdum Virtual Box ile, 2 kez dondu fakat sonunda ***** />

  Bu haliyle beğenmedim. Dokunmatik telefon kullanır gibi. Kullanması zor. Bu şekilde olmaz herhalde.

 48. serkanbb06 dedi ki:

  VMware Workstation’da kurulmuyor.

 49. 1907 dedi ki:

  Şöyle bir bilgi vermek ***** önceki sürümlerde mavi ekran kaldırılmıştı onun yerine siyah ekran getirilmiş***** tekrar mavi ekran geri döndü.

  Performans olarakta Windows 7 den iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim…

 50. okanic dedi ki:

  Görsellik gayet iyi umarım performans 7 den iyidir ve enrtesan hatalar ayrıca mavi ekran hataları son bulmuştur.

 51. shakal dedi ki:

  bence windows 8 tutmayacak oney öyle dokunmatik ekranmi var millette bir ara icimden ekrana dokunmak geldi ,windows phone gibi arayüzü var

 52. dalgaland dedi ki:

  Indirip, kurdum.. aliskanliklardan dolayi basta biraz sikinti oldu ama sonra kullanma zorlugu yasamadim.. bir de start ekraninda control panel ekrani kaybolmasaydi iyiydi.. bakalim nasil geri getirebilecegim !!

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Ya merak ediyordum bu kadar ayrıntıyı duyunca iyice merak etmeye başladım!.. Çıksın artık n’olur 🙂

 54. hsngrms dedi ki:
  Ultrayer6 Nickli Üyeden Alıntı
  SDN OKURU 13.09.2011 20:51

  ve diğerleri

  yahu siz neyin kafasındasınız? neymiş xp hala en iyiymiş, windows xp boşta kaldığında hiç işlemci harcamazken windows 7 boşta kaldığında en az 1 ghz işlemci harcıyormuş demek,

  buyur bak bakalım, sağda kenar çubuğu öğeleri var, arkada çalışan idm, avast, daemon tools ve ovi suite var, altta da virtual pc var, boşta kaldığında 1 ghz işlemci mi harcıyor al bakalım:

  (800 mb ram altta çalışan virtual pc için ayrılmış durumda)

  Benim Win 7 boşta 900 MB harcıyor hizmetlerle mi oynamış ne yapmış söylesinde bizde yapalım bari Aktif olarak kullanmasamda belki lazım olduğunda şarj daha çok gider…

 55. Ultrayer6 dedi ki:

  SDN OKURU 13.09.2011 20:51

  ve diğerleri

  yahu siz neyin kafasındasınız? neymiş xp hala en iyiymiş, windows xp boşta kaldığında hiç işlemci harcamazken windows 7 boşta kaldığında en az 1 ghz işlemci harcıyormuş demek,

  buyur bak bakalım, sağda kenar çubuğu öğeleri var, arkada çalışan idm, avast, daemon tools ve ovi suite var, altta da virtual pc var, boşta kaldığında 1 ghz işlemci mi harcıyor al bakalım:

  (800 mb ram altta çalışan virtual pc için ayrılmış durumda)

 56. Worlock dedi ki:

  Çok beğeneceksiniz benim çok hoşuma gitti.

 57. finix dedi ki:
  TEGİN Nickli Üyeden Alıntı
  Güzel bir şeye ***** a baktım da Opera daki Görsel sekme izleri gördüm,kota dostu özelliği de Opera Turbo yu andırdı. Olsun ben Linux a geçicem yakında

  Tamam, ben yavaştan Windows’a geçer gibiyim, eksikliğimi hissettirme.

 58. TEGİN dedi ki:

  Güzel bir şeye ***** a baktım da Opera daki Görsel sekme izleri gördüm,kota dostu özelliği de Opera Turbo yu andırdı. Olsun ben Linux a geçicem yakında

 59. SDN Okuru dedi ki:

  eline sağlık

 60. thex dedi ki:
  shakal Nickli Üyeden Alıntı
  ya bu amerikaya bir turistik ziyaret yapmak sizce mantikli mi yoksa gereksizmi ,yada dünyalar güzeli memleketim türkiye mi daha akillica ,bu arada ingilizcem yok denecek kadar az

  acaba kde 5 nasil olacak

  Windows yine yapılanları ilk kendi yapmış gibi reklamını yapıyor Gnome3 zaten Win8deki özellikleri barındırır bi şekilde çıkmıştı. Umarım KDE5te aynı mantıkla kendini değiştirirde bizde mutlu mesut linuxumuzu kullanırız.

 61. TEGİN dedi ki:

  Fiyat olarak en düşük 150’den aşağı olmayacağı kesin…

 62. Ibrahim Deniz dedi ki:

  windows bu kadar işletim sistemiyle nasıl baş edecek?
  açık kaynak camiası bu durum karşısında ne yapacak?
  kde mi,gnome mu ilk adımı atacak?
  bu işletim sistemi çok ucuz olursa fatih projesini etkiler mi?
  pardus nasıl bir tablet arayüzü geliştiricek?
  bu internet hızında(1 mgbytes) buil nasıl inecek?
  google ne yapacak?
  samsung kararından vazgeçecek mi?
  bu kadar soruyu kim cevaplayacak?

 63. MuStAfAA dedi ki:

  Yeni notebook alıcam en iyisi Windows8 li almak yani beklemek

 64. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu çok güzel oldu!!! 🙂 çok format atıyorum ve çok zamanımı alıyor. acaba bu yeni format yöntemi cd ile attığımız format gibi bilgisayarı ve sistemi tamamen 0dan mı kurar? yani driverlar falan gider mi acaba?

 65. SDN Okuru dedi ki:

  betasını çıkardılar ama biz nasır türkçesini nasır yapacagız kurduktan sonra türkçeye çevrilmiyo acaba

 66. intricate dedi ki:

  Menülerin düğme düğme olmasını hiç sevmiyorum. Office 2007’de başladı bu olay. Ama Windows 8’de de var sanırım. Artık yapacak birşey yok alışmaya çalışacağız artık.. mecburen.

 67. 7.42 dedi ki:

  Microsoft son birkaç yıldır kendini aştı. Heyecanla bekliyorum. Arkadaşların eklediklerini bugün inerse deneyeyim.

 68. erenberk dedi ki:

  İndirip deneyelim bi’

 69. desperado64 dedi ki:

  Ghost’um bir deneyim bakalım nasıl bir şey miş?? Teşekkürler…..

 70. aykutyenihan dedi ki:

  düzeltiyorum varmış, mesajımı görmezden gelin teşekkür ettim.

 71. Ghost34 dedi ki:
  aykutyenihan Nickli Üyeden Alıntı
  @Stone hocam senin denediğin versiyonu nerden bulabiliriz biraz çıtlatsan gerisi kolay

  herşey burda hocam istediğin sürümü indir. 40 dk sonra benimki inmiş olucak 4.8gb lık developer tools lu olan sürüm

 72. aykutyenihan dedi ki:

  @Stone hocam senin denediğin versiyonu nerden bulabiliriz biraz çıtlatsan gerisi kolay

 73. Stone dedi ki:

  Bu mesajı Windows 8 Developer Preview ‘den yazıyorum ;

  Sanal makineye kuracaktım fakat vazgeçip bu tip durumlar için ayırdığım 50 GB’lik bölüme kurdum İlk izlenimler olarak Pre-Beta durumunda olan bir işletim sisteminin bu denli performans sağlaması ve kararlı durumda olması çok şaşırttı beni. Üstüne üstlük Windows Live ID’si ile giriş yapılabiliyor olması ve bu ID ile giriş yaptığınızda oluşturduğu kullanıcı tamamiyle Windows Live hesabınızdaki bilgileri kullanıyor olması. Ve oturum parolası olarakda onu kullanıyor olması daha çok hoşuma gitti. Merak edenler için, bu sürüm BUILD konferansındaki sürüm ile aynı. Diğer merak edilen bir hususda driverlar hakkındaydı. Windows 7 Driverlarını kullanıyor. Ve hiç bir problem çıkartmadan yüklüyor. Şu anda parmak izi okuyucuma kadar hepsini Windows Update üzerinden yükledim. Geliştiriciler içinse şunu söylemeliyim ki, Metro arayüzündeki uygulamalar sadece HTML5 ile değil, C#, C++ , ***** ilede geliştiriliyor. C#, C++, ***** ile geliştirilen uygulamalar WPF alt yapısını kullanıyor. Gerçekten beklentilerimin çok çok çok üstünde çıktı.

 74. malatya dedi ki:

  çıksada down(load) yapsak..

 75. nic_ufuk dedi ki:

  32 bit sürümünü denedim İngilizce olduğu için biraz karışık geldi biraz ancak Windows 8 daha iyi olacak gibi böyle gelişirse..

 76. mortality dedi ki:

  tam olarak beta sı olmadan ındırmek ıstemıyorum..kımse bırsey de soylemıyor bununla ılgılı.Beta sı ne zaman yayınlanacak.

 77. akd15 dedi ki:

  yani biraz alışılmışın dışında olacak herhalde geliştirmeleriyle ancak yenilikler kayda değer gibi gözüküyor

 78. Stone dedi ki:

  Haklısın
  %52 indirip hemen denemek istiyorum Bakalım sanal makinedeki performansı nasıl olacak

 79. Cloakengaged dedi ki:
  Stone Nickli Üyeden Alıntı
  Hehe ben bugün okudum ama

  iidi nese dağıtmayayım kızcaklar sonra :d

 80. Stone dedi ki:

  Hehe ben bugün okudum ama

 81. Stone dedi ki:

  Bu beta versiondan önceki yazılım geliştiricilerin denemeleri için yayınlanan sürüm. 4.8GB boyutundakinde, Visual Studio 2011 Express, Blend 5 Developer Preview, Windows Metro arayüzü için SDK ve bir kaç tanede örnek metro uygulaması var.

 82. nic_ufuk dedi ki:
  Cloakengaged Nickli Üyeden Alıntı
  Windows 8 Geliştirici Sürümü indirilmeye açılmıştır.
  Buradan lütfen. >>> *****

  Bu sürümün ne anlama geldiğini açıklarmısın ?

 83. Cloakengaged dedi ki:

  Windows 8 Geliştirici Sürümü indirilmeye açılmıştır.
  Buradan lütfen. >>> *****

 84. MuratSelim dedi ki:

  Çok teşekkürler Troy.

 85. ert_60 dedi ki:

  benim tek çekincem böyle giderse her yıl bir windows gelmesi, biraz bekleyin yahu bir win 7yi eskitelim. NFS serisine dönecek diye korkuyorum valla windows’da

 86. kcr dedi ki:

  Benim merak ettiğim Win 8 için minimum sistem gereksinimleri neler? Bir de özellikle önceki işletim sistemlerinde işlemciyi ve ram’i zorlayabilecek uygulamaların birlikte çalışması Win 8’in performansını ne derecede etkiliyor? Yoksa yine ne kadar ekmek, o kadar köfte mi?

 87. spybot dedi ki:

  Çıksada kursak..

 88. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi bir makale olmuş 🙂

 89. finix dedi ki:
  hozer Nickli Üyeden Alıntı
  Bence, şu an iyi rekabet var. Mac’ler bu kadar popüler olmuşken, Mac OS X Lion 30$’a satılıyorsa, Windows 8’de Microsoft’un bir güzellik yapacağını (yapması gerektiğini) düşü*****

  Mac OS 30$ değil, yükseltmesi 30$.

  1000$ Civarında ve bir bilgisayarla birlikte geliyor.

 90. LaWa dedi ki:

  Görünüşe göre köklü değişiklikler yapmış***** />
  Ama anlamadığım Vista’dan son hemen Win7 ve ondan sonra 8i çıkarmaları biraz garip ***** />
  Bu biraz insanlardan parasını silkelemek gibi ***** />
  Vistayı kötü yapıp 7den çok iyi para kazandı***** />
  Bu defa yine insanların aklını çelip para kazanmaya devam edecekler

 91. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet Samsung değil mi? Bildiğim kadarıyla windows katılımcılara windows8 yüklü samsung marka tablet dağıttı. Adını neden söyleyemiyorsunuz onu anlamadım?

 92. hozer dedi ki:
  evowinds Nickli Üyeden Alıntı
  Orjinal mi?

  Bu teknolojiyi M$ ucuza vermez. Vista’nın daha acısını çıkar(a)madılar. W8 ile zannımca onun acısını çı***** />

  O yüzden fazla beklentiye girmeyin *****

  Bence, şu an iyi rekabet var. Mac’ler bu kadar popüler olmuşken, Mac OS X Lion 30$’a satılıyorsa, Windows 8’de Microsoft’un bir güzellik yapacağını (yapması gerektiğini) düşünebiliriz.

 93. mortality dedi ki:

  AYrıca sımdı beta sı cıktıgı gıbı herkes ***** aklıma takılan sey driver ***** Wİn 7 nın driverlarını kabul edecek mı.O konuda sıkıntı cekermıyız.

 94. stacer dedi ki:

  @Troy ; Dosyalama Sisteminde Herhangi bir değişklik mevcut mu ? WinFS gibi yoksa NTFS devam ediyor mu ?

 95. keyloger dedi ki:

  @Troy abi, sen tablet’in adını veremem demişsin ama bütün yabancı siteler yazmışlar, samsung 700t imiş..

 96. SDN Okuru dedi ki:

  explorerdaki office benzeri menü dışında enteresan bir şey görmedim. Menü çok başarılı.

 97. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda California’da saat öğle 1 akşam 8’de çıkıcak

 98. SDN Okuru dedi ki:

  harika olmuş 🙂 devamını merakla bekliyorum 🙂 teşekkürler ***** 🙂

 99. SDN Okuru dedi ki:

  Format özelligi iyi hos ama yeni birsey degil, linux ve mav osx de yillardir zaten var…
  Ama genel anlamda cok basarili buldum…

 100. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuna kadar Pardus 😉 Elin gavuruna paramı yedirecem

 101. muratflash dedi ki:
  Cloakengaged Nickli Üyeden Alıntı
  ***** />

  Adresinden Windows 8 M3 Build 8102’yi yarın windows live id’iniz (hotmail hesabınız) ile giriş yaptıkdan sonra *****

  Yarın olacağı ne malum??…

 102. Longh0rn dedi ki:

  acaba söylendiği kadar hızlımı geçenki videoda o hızda işletim sisteminin açılması için solid disk kullanıldı diye rivayetler vardı ?
  başka bir rivayete göre virüslere çare olacak yeni program olayı geliştirilicekti .exe değilde başka bir uzantıya sahip olacaktı sistem dosyalarıda bu uzantıda olacaktı hatta acaba doğrumu ?
  diğer aklıma takılan sorular..
  cpu ,ram ve gpu kullanım oranı ?
  piyasaya çıkış tarihi ?

 103. SoLidBurn dedi ki:

  Maalesef Herkesin elinde Netbook Laptop olamdığı için Recovery özelliği de *****

 104. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tüm işletim sistemlerini ezer geçer.. Yeni notebookların hem tablet hemde pc olacağını hayal ederseniz..

 105. Sorun destek dedi ki:

  Bu Microsoft win7 de stabil bir sistem yakaladı. Dahada geliştirlmesini bekleyek.

 106. SDN Okuru dedi ki:

  malum bulgar sitesinde aylardır var.

 107. Recep Polat dedi ki:

  heycan verici =)

 108. evowinds dedi ki:

  Windows 7 için Windows 8 teması bile çıkarırlar yakında. Hatta fazla değişiklik yoksa metro arayüzü de eklentilerle veya 3rd Party yazılımlarla ***** />

  Görüntü için sadık sisteminizden vazgeçmeyin

 109. mylife.eg dedi ki:

  Windows 8 konusunda beni çok iyi bilgilendirdi bu konu baya yönlendirici oldu teşekkü***** />

  Farkın az olmadığı kesin bakalım neler görcez daha.

 110. SDN Okuru dedi ki:

  23 yıl bu meslekte dirsek çürütmüş birisi olarak, yeni bir “Vista” vakası diyebilirim…
  Windows 7 önümüzdeki 10 yıl microsoft ‘un tek işletim sistemi olacak göreceksiniz…
  BURAYA YAZIYORUM 😀

 111. SDN Okuru dedi ki:

  betası çıktına göre ne zaman indirecegiz biz

 112. Gold Eagle dedi ki:
  evowinds Nickli Üyeden Alıntı
  Orjinal mi?

  Bu teknolojiyi M$ ucuza vermez. Vista’nın daha acısını çıkar(a)madılar. W8 ile zannımca onun acısını çı***** />

  O yüzden fazla beklentiye girmeyin *****

  Şu yazılımları uygun fiyata satmazlar sonra da korsan kullananlar hakkında bi de yorum yaparlar!

  desperado64 Nickli Üyeden Alıntı
  orjinal win7’si olanlara bir kıyak geçsinler başka bir şey istemiyorum

  İndirim yapsınlar ben ona da razıyım Ama en az %60 filan

 113. bilinmezadam dedi ki:

  istbne
  13.09.2011 21:59
  O kadar heyecanlanacak bir sey yok. Metro arabirimi berbat otesi bir sey. Bunu kaskaslamak icin aliskanlik kelimesini ikidebir kullanip durmanin bir manasi yok. Aha buraya yaziyorum bu arabirim dolayisiyla Windows 8 beklendigi gibi guzel bir netice vermeyecek. Win8 daha cok kiosklarda kullanilacak bir isletim sistemine benziyor. Metro arabirimi mobil telefonlar icin bile cirkin bir arayuzdu simdi onu desktopa tasidilar. Ucuncu Win ME faciasi yolda…

  O senin düşüncen harika bir çalışma ve kesinlikle çok tutacaktır.. Tüm kullanıcılar arasında teksin bunu düşünen ve öylede kalırsın emin ol. Harika çalışma tebrik ediyorum microsoftu.. Tek bir çatıya toplama çok iyi fikir..

 114. istbne dedi ki:

  O kadar heyecanlanacak bir sey yok. Metro arabirimi berbat otesi bir sey. Bunu kaskaslamak icin aliskanlik kelimesini ikidebir kullanip durmanin bir manasi yok. Aha buraya yaziyorum bu arabirim dolayisiyla Windows 8 beklendigi gibi guzel bir netice vermeyecek. Win8 daha cok kiosklarda kullanilacak bir isletim sistemine benziyor. Metro arabirimi mobil telefonlar icin bile cirkin bir arayuzdu simdi onu desktopa tasidilar. Ucuncu Win ME faciasi yolda…

 115. nano6824 dedi ki:

  hocam beta farklı m3 onun eski sürümü indirebilirsiniz

 116. SDN Okuru dedi ki:

  Abartılmış. Win 7’den pek de bir farkı yok.

 117. evowinds dedi ki:

  Format olayına takmışsınız ama Netbook’umda zaten var bu olay.
  Çok yeni bir şey değil ama özelliğin varsayılan olarak gelmesi iyi olmuş.
  M$ hala çok geriden geliyor bazı yeniliklerde.

 118. SDN Okuru dedi ki:

  Haberin yayin saati ilginç 1905 özel seçimmi acaba

 119. muratteas dedi ki:
  finix Nickli Üyeden Alıntı
  Bir kıyak geçse fena olmaz. Manyaklara bedava gibi.

  Win8 çıkar 7’inin fiyatı düşer. Parası olana sorun olmaz.

 120. SoLidBurn dedi ki:

  Format kısmını çok beğendim. Müthiş bir özellik olarak kayırlara geçmesi lazım.

  Microsoft çalışanları aldıkları parayı hak ediyor. Açık Kaynak Dünyası bu gelişmelr karşısında boş durmayacaktır.

 121. desperado64 dedi ki:

  orjinal win7’si olanlara bir kıyak geçsinler başka bir şey istemiyorum

 122. finix dedi ki:
  muratteas Nickli Üyeden Alıntı
  Win7 lerin fiyatıyla aynı olur sanırım fazlasını beklemem ben.

  Bir kıyak geçse fena olmaz. Manyaklara bedava gibi.

 123. muratteas dedi ki:

  Win7 lerin fiyatıyla aynı olur sanırım fazlasını beklemem ben.

 124. evowinds dedi ki:

  Orjinal mi?

  Bu teknolojiyi M$ ucuza vermez. Vista’nın daha acısını çıkar(a)madılar. W8 ile zannımca onun acısını çı***** />

  O yüzden fazla beklentiye girmeyin derim.

 125. Gold Eagle dedi ki:

  Süper olmuş kesinlikle
  Format atma çok iyi,yedeklemeye gerek kalmayacak ***** />
  Değişiklik yapmışlar görsellikte,bence güzel olmuş
  Fiyat konusunu ben de ***** uygun fiyatlı olur da orijinal alırız

 126. muratteas dedi ki:

  Yeni bilgisayar alacağım, En iyi win8 li bir bilgisayar almak ve beklemek

 127. SDN Okuru dedi ki:

  Wimdows sa bir degil bin dusunmek gerekir. mac gibi bir sistem karsisinda windows 100 u bile cikarsa basa cikamaz. Ne de olsa windows :)))

 128. exantric dedi ki:

  arayanlar zamunda yı ziyaret etsin

 129. mahirli dedi ki:

  çok seve seve okudum. dört gözle windows 8’i bekliyorum…

 130. SDN Okuru dedi ki:

  xp sp3 den öte tanımam diger işletim sistemleri her programı desteklemiyor ve bosta iken program acmadıgın halde 1ghz ram harcıyor yani kasıyor xp ise boşta iken 230 mb ram işlemciyide hiç harcamıyor ve her programı calıstırıyor.

 131. SDN Okuru dedi ki:

  inanılmaz bir yenilik olacak gibi, bilgisayar kavramını bir kez daha değiştirecekler anlaşılan,
  tablet, dizüstü, masaüstü, hatta ilerde windows phone bile aynı kerneli kullanacakmış (windows phone 8).
  Silverlight gibi dünya tatlısı ve kolay bir dille yazılacak çoğu eklenti ve masaüstü yazılımı, C# gibi bir dili de yabana atmıyorlar gelişmiş sdk çıkacakmış.

  Helal olsun diyorum microsoft’a.

 132. aykutyenihan dedi ki:

  ”Windows 7’yi çalıştıran her bilgisayar, Windows 8’i de çalıştı***** işte beklediğim cümle buydu ayrıca yeni format atma olayıda mükemmel olmuş çıktığı gibi yüklemek farz oldu.

 133. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 Tarihi bir flakettii..Berbatti ..Umarim bu bii işe yararr…h´HATA CODU – 877211 gibi seyleri görmekten , download yapilamayan update lerden biktim..

 134. tolga3589 dedi ki:

  M3 Beta mı oluyor ? Beta daha farklı sürüm olması lazım …

 135. muratflash dedi ki:

  Vayy be hakikaten muhteşem olmuuş bu kadarını beklemiyordum… Bi an heycanlandım..

 136. nano6824 dedi ki:

  m-3 falan var nete sızmış udrumda
  Yasak olduğu link vermiyorum araştıran bulur…

 137. tolga3589 dedi ki:

  Sa Bize betadan haber verin yahu bi deniyeyim yaw… beta yok mu

 138. SDN Okuru dedi ki:

  buna en az 500-600 lıra ısterler bunu alacagıma ıyı bı ekran kartı alır oyun oynarık yav .korsanı cıkar nasılsa ındırırık

 139. shakal dedi ki:

  ya bu amerikaya bir turistik ziyaret yapmak sizce mantikli mi yoksa gereksizmi ,yada dünyalar güzeli memleketim türkiye mi daha akillica ,bu arada ingilizcem yok denecek kadar az

  acaba kde 5 nasil olacak

 140. nano6824 dedi ki:

  İnernete çoktan sızdılar …

 141. evowinds dedi ki:

  Windows 7’ye geçmedim ama Windows 8’i denemek isterim doğ***** />
  Beğenirsem de kalırım

 142. desperado64 dedi ki:

  çıksın artık yavv sıkıldım win7’den

 143. by efsane dedi ki:

  Sabırsızlıkla bekliyorum .

 144. pesimist dedi ki:

  Okurken bile heyecanlandım. Microsoft’çuyum… Hastasıyız dedeeeee

  Bu arada yabancı memleketlerde 3G kotası var mı? Yoksa yine bizim ülkemize ait bir durum mu bu kota… Zira, Windows kotamızı korumaya çalışıyor yazıyor makalede?

 145. mortality dedi ki:

  Beta sı ne zaman yayınlanacakmış.

 146. SDN Okuru dedi ki:

  merakla beklediğim bir işletim sistemi ama başlat menüsü çubuğu sanki pek hoş görünmüyor yoksa banamı öyle geliyor bilmiyorum:)

 147. SDN Okuru dedi ki:

  Videolari da bekliyoruz.

 148. acer dedi ki:

  Köklü değişiklikler görünüyor. Alışmak zaman alacak

 149. REDFOKS dedi ki:

  Windows 8 merakla bekliyoruz. MS ben bu işin kralıyım der gibi windows 8 de

  Ayrıca makale içinde teşekkürler @Troy özlemişim böyle uzun uzun windows makalelerini

 150. Troy dedi ki:

  Fiyati hakkinda henuz net bir bilgi yok.

 151. SDN Okuru dedi ki:

  çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz
  Teşekkürler

 152. aliitemel dedi ki:

  Fiyatı hakkında bir bilgi var mı?

 153. c0lin dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız bakalım ben askerden geldikten sonra artık kurarız bilgisayara.

 154. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler.

 155. Ghost34 dedi ki:

  adamlar yap(ıyor)mış yahu gerçekten inanılmaz.. VS. yi çok merak ediyorum..

 156. SDN Okuru dedi ki:

  betası çıktı ama biz nerden indilecegiz

 157. preferst dedi ki:

  Betası şu an indirilebilir mi?

 158. THE KOREG dedi ki:

  umarim yakin bi zaman kullanabilecegiz. Bunca anlatimdan sonra ne zaman piyasaya suruleceginin mechul olmasi, uzuntu verici..

 159. abidinkumas dedi ki:

  Beni korkutan şey; masaüstü, dizüstü veya netbooklar (Dokunmatik ekrana sahip olmayan tüm sistemler). Çünkü; sistem tamamen dokunmak üzerine kurulmuş. D

 160. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 in performansı hakkı hiç bilgi vermemişsiniz. Pc açılış hızı, çoklu programlar çalışırken ki performansı gibi…

Yorum yazın

Geri bildirim