Windows 8 için Yedekleme Planı Oluşturalım


14 Kasım 2012 Çarşamba 12:32
Windows 8 için Yedekleme Planı Oluşturalım

Windows 8‘in çıkmasından sonra yeni işletim sistemine geçip, temiz kurulum yapmak isteyen kullanıcıların sayısı azımsanmayacak seviyede. Biz de verilerinizi güvenle yedeklemeniz için bir rehber hazırladık. 

Finansal belgelerden kişisel belgelere kadar sizi ilgilendiren her şeyi içerisinde tuttuğumuz sistemimizi sadece güncellemek için değil, ne olur ne olmaz diye de yedeklememiz gerekiyor.

Çok gizli bilgilerin ya da yıllardır sakladığınız verilerin bulunduğu bir sistemin çökmesinin ya da o sisteme bağlı diskin bozulmasının ne kadar kötü bir durum olacağını söylememize gerek yok.

Önemli Verileri Yedekleyin!

Hayatta her zaman yedekli gitmek fayda etmez ama depolama konusunda ciddi veriler söz konusuysa kesinlikle yedekleme yapmanız gerekiyor. Çünkü bozulan bir diskten verilerinizi kurtarmanın ihtimali oldukça düşük. 

Sisteminize bir tane disk yerine ikinci bir disk daha takın. Bırakın o otomatik olarak sistemi ve verileri yedeklesin. Verileriniz güvende olsun.

Yedeklemeyi Otomatik Hale Getirin:

Sizin için anında otomatik olarak ikinci bir kopya oluşturan yedekleme yazılımı kullanıyorsanız, her gün yedeklemeyi düşünmenize gerek kalmaz.

Örnek vermek gerekirse Western Digital, otomatik, sürekli yedekleme yazılımı içeren çeşitli harici sabit disk modelleri sunuyor.

Metin belgeleri, e-posta mesajları, resimler, müzik, videolar ya da oyun kayıtları olması fark etmez, yarattığınız dosyaları koruyun. İsterseniz tüm dosyaları yedekleyin, isterseniz sadece aralarından bir tanesini.

Otomatik yedeklemenin avantajlarından biri sizi rahatlatması. Güvenliğin ve rahatlığın yanında vakit kaybını da en aza indiriyor. Zaman kaybettirici bir görev olan tüm sistem yedeklemesine ihtiyacınız kalmaz. Sisteminizde sorun olursa, yazılım programlarının orijinal kopyalarını kullanın ve temiz bir başlangıç için işletim sisteminiz yeniden kurun.

Hard Disklere Yedekleme Yapın:

CD‘ler veya DVD‘lere yedekleme yapabilirsiniz, fakat bu yavaş ve manuel bir işlemdir. Genel kanının aksine çoğu CD‘ler ve DVD’ler üzerindeki bilgiler kalıcı değildir. Düşük fiyatlı CD’ler yaklaşık iki sene içerisinde okunmaz hale gelebilir.

En iyi yedekleme ortamı harici sabit sürücüdür. CD’leri ya da DVD’leri işler ve içlerindeki tüm verileri tek bir harici sabit diske sığacak şekilde yedekler.

Yedeklemelerinizi taşınabilir disklere de yapabilirsiniz. Bu konuda WD’nin pek çok ürününde otomatik yedekleme yazılımının kullanılıyor olması, işimizi epey kolaylaştırıyor.

My Book Live ürünleri ile tüm kişisel ve ev kayıtlarınızı muhafaza edin ve tüm PC ve Mac bilgisayarlarınızı, WD SmartWare ile kablosuz ağınız üzerinden güvenilir bir konuma yedekleyin. Her kayıt işlemi sonrasında, derhal yedekleme yapılır. Mac kullanıcıları verilerini korumak için Apple Time Machine yedekleme yazılımının tüm özelliklerini kullanabilirler.

Diskinizi Doğru Seçin:

Kendinize en uygun diski seçmek sizin elinizde. Bunun için WD en az sizin kadar özel bir hard disk ailesine sahiptir. Yüksek düzeyde güvenilirlik için WD Blue. Serin ve sessiz çalışma için, ikincil ve harici sürücü ihtiyacı için mükemmel olan WD Green. Zorlu performans odaklı uygulamalar için WD Black. Bir de ev ve küçük ofis NAS sistemleri için tasarlanıp test edilen WD Red var. Sunduğu efsanevi kalite ve destekle WD, herkese uyan bir sabit sürücüden daha fazlasını sunar. WD size seçme imkanı tanır. Bu da güçlü bir şeydir.

Hibrid sabit sürücüler

WD yüksek kapasiteli depolama ve sağlamlığın yanı sıra, anında açılan ve uygulama performans özellikleri ile bugünün solid state sürücülerine (SSD) yakın ve hali hazırdaki en ince dizüstü PClerine entegre edilebilecek, mükemmel performans ve üstün ekonominin yanı sıra, yüksek kapasiteli depolama sunarak, müşteri ihtiyaçlarına cevap veren, ince ürün alternatiflerini arttıran sektörün ilk yeni 5mm sabit sürücüler üretti.

Hibrid sabit sürücüler NAND flaş ve manyetik sürücüleri birleştirerek, sistem üreticisi müşterilerinin depolama ünitesi entegrasyonunu basitleştirirken, son kullanıcılara da üstün performans, hızlı yanıt verme, düşük güç tüketimi, daha yüksek işletim şok toleransı ve veri koruma gibi bir dizi avantaj sağlıyor. WD’nin hibrid teknolojisi, çift-sürücülü tasarımların aksine, OEM sistem üreticilerinin depolama endüstrisinden uzun zamandır bekledikleri tek-üniteli tasarım homojenliği sunuyor.

:: Sisteminizi düzenli bir şekilde yedekliyor musunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows 8 için Yedekleme Planı Oluşturalım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 8 için Yedekleme Planı Oluşturalım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 8 için Yedekleme Planı Oluşturalım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar