Okunma

Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı!


02 Temmuz 2013 Salı 08:45
Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı!

İnternet uygulamalarından derlenen bilgilere göre, Haziran ayı itibariyle işletim sistemlerinin kullanım oranları açıklandı. Genellikle her ayın başında tekrar olarak yayınlanan bu raporları, bizler de haber olarak sizlere yansıtmaya devam ediyoruz.

Microsoft‘un ilk çıktığı günlerde kullanıcılara pek çok sorun yaşatan, Service Pack 1 ile pek çok sorunu ortadan kaldırılsa da kullanıcıların aklında kötü bir üne kavuşmuş olan Vista, Windows 7 ve XP‘nin ardından en çok kullanılan üçüncü işletim sistemiydi.

Windows 8, Vista’yı geride bıraktı

Haziran ayının istatistiklerine göre üçüncü sıraya Microsoft‘un bir yaşını doldurmaya yakın işletim sistemi Windows 8 oturmuş durumda. Vista‘yı geride bırakan Windows 8, hala XP ve 7‘nin oldukça gerisinde bir paya sahip.

Pazarın yüzde 44.37‘sine hakim olan Windows 7′nin birinci sıraya oturduğu işletim sistemi arenasında ikincilik ise, neredeyse 12 yaşında olan Windows XP‘de. Windows XP‘nin kullanım oranı hala yüzde 37.17 seviyesinde.

Windows XP Service Pack 3‘e desteği 2014 yılında kesecek olan Microsoft, desteğin sonlanmasından sonra buradaki kullanıcıları yeni ürünlere çekebilir. 

Üçüncü sıraya çıkan Windows 8‘in oranı ise yüzde 5.1 seviyesinde. Microsoft‘un en az sevilen sürümlerinden olan Vista ise dördüncü sıraya geriledi ve kullanım oranı ise yüzde 4.62.

Peki Mac OS X’teki durum ne?

İlk dört sıradan sonra boşalan yerleri dolduran Mac OS X platformlarında ise durum Windows sürümlerine göre biraz farkı. Microsoft‘un en yeni sürümünün kullanım oranı gerideyken, Mac OS X platformunun en yeni üyelerinden olan OS X 10.8, yüzde 3.14 orana sahip. OS X 10.7‘nin kullanım oranı yüzde 1.73 iken, 10.6‘nın kullanım oranı ise yüzde 1.76 olarak açıklandı. Kısaca Apple kullanıcıları, yeni çıkan sürümlere geçiş konusunda, Windows kullananlara göre daha cömert denilebilir. Ya da yeni sürümlere daha umutla bakıyorlar.

:: Windows 8’in istenilen seviyeye gelmemesinin sebebi sizce tam olarak ne?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 9 yerine 8.1 çıkacak bende prewiew var ama hala metro arayüzü Duruyor apple yakında kişisinde artış alabilir yani 7de kalırsanız sonra destek gelmicek Microsoft bence yakında iflas eder 😐

 2. SDN Okuru dedi ki:

  vistayi geride birakti… bu basarimi, işki 7yi ortadan kaldirsin… zaman alacak ya da 9da…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  BIRAKIN ARTIK ŞU XP Yİ! NE GERİ KAFALIYMIŞINIZ BE

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bence win8 , 7 ye oranla daha akıcı ama alışmak için biraz zaman geçmesi gerekli

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Neredeyse toplam Mac kullanıcısı kadar Windows 8 kullanıcısı var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Win 8 zaten dokunmatik ekranda kullanılır bu kadar yaygın olmamasının sebebide bu xp ninde neden bu kadar yaygın kullanımının nedenide hala birçok ulkede devlet dairelerinde xp kullanılır 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  win 7 gerisi ***** 8 android mi windowsmu belli değ***** win 8 yeni pclerle birlikte satılıyor alan kişi mecbur alıyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vista nın neyi kötü.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  siz Vista win7 wi8 i tartışa durun, adamlar catır catır para kırıyor 🙂 size para veren eden yok kendi kendinize win7 iyi winxp süper diye duruun, selametle

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kulaklarını çınlatayım bir Microsoft yetkilisi ozaman 160 milyon Vista sattık demişti..demek 159 milyonu iade etmiş… yoksa şu grafiğe göre
  10 milyar pc olması gerekirdi…microsofta intel gibi tik tak sistemi bi dolu bir boş….vur milyarları hesap soranmı var…..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  xpye baaak

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Teknosada windows 8 pro 64 bit 130 lira sizce fiyati normalmi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  eksik çok mesela exif bilgisini tıkladığımız zaman göstermiyor

 14. SDN Okuru dedi ki:

  w8 vista ile kıyaslanıyorsa eğer, kullanılmaya değmeyen bir işletim sistemi olduğunu bir daha kanıtladı demektir .)

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 en iyi windows surumu bence.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Haha ellerinde patladı w8 tablet arayüzünü pc ye geçirirseniz sonuçlarına katlanırsınız…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Geçmeseymiş keşke zahmet olurmuş. MS XP’den elini çekince yeni sürüme geçmel gibi bir olay yok. %37.17 nin tamanı zaten Windows Update’i kapatmıştır. Eğer geçmek zorunda olurlarsa Win 8 e değil Win 7 ye geçeceklerdir. Avcunu yalasın Mikrofost. Yaşaşın OS X yaşasın Apple

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ben vista kullanıyorum ve de çok memnunum

 19. SDN Okuru dedi ki:

  win9 iyi olacak inaniyorum müsteri begenmedi demek ki

 20. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki geride bırakacak. kaliteli çünkü

 21. SDN Okuru dedi ki:

  100 bilgisayarın 90 i windows kullaniyor. Daha ne olsun.

 22. DumDumaq dedi ki:

  ne olcaktı

 23. SDN Okuru dedi ki:

  windows 7 64bit forever daha iyisi gelene kadar.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde taş devrinden kalma xp’yi ne kadar kullanan varmış bee höhhhh 😀

" Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 8, Vista’yı Geride Bıraktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "