Windows 8’de Son Bilgiler


28 Haziran 2010 Pazartesi 17:01
Windows 8’de Son Bilgiler

Microsoft‘un 22 Ekim 2009‘da piyasaya sürdüğü Windows 7 adlı işletim sistemi, raflardaki yerini aldığından beri en başarılı Windows sürümlerinden biri olarak anılıyor ve satış rakamları konusunda da oldukça başarılı bir grafik çiziyor. Firma, Windows 7’nin bu başarısına rağmen, Windows XP ile Windows Vista arasındaki seneleri bir daha bekletmeyecek.

Diğer bir deyişle Microsoft, Windows 8 ile ilgili çalışmalarına son hızıyla devam ediyor. Windows 8’in resmi olarak piyasaya ne zaman sürüleceği henüz belli değilken, yeni özellikler ortaya çıkmaya başlıyor. Microsoft yetkililerinden Francisco Martin, Windows 8 ile ilgili olarak USB 3.0 teknolojisi standartlarını kullanacaklarını belirtiyor. Yani USB 3.0, Windows 8’de varsayılan olarak kullanılacak olan teknoloji olacak.

Yeni Standartlar

USB 3.0’ın yanında firma, Bluetooth 3.0‘ı da Windows 8’in standart özelliklerine dahil edecek. Martin’e göre Microsoft, Windows 8 konusunda oldukça titiz davranıyor ve son teknolojileri standart olarak kullanmayı hedefliyor. Windows 8’deki odak noktaları ise performans ve işletim sistemi ile kullanıcı arasında yakınlık kurmak. Martin, Windows 8 PC‘nin çok hızlı açılacağını, olası sorunlarda anında çözüm üretileceğini ve gerekirse uygulanacağını, ayrıca multimedya konusunda kullanıcıların bir merkez olarak kullanabileceğini söylüyor.

Firma ayrıca Windows 8 kurulu bilgisayarlarda, sensör kullanımını da destekleyecek. Yine Martin’e göre Windows 8 ekibi, sensör kullanımını destekleyecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji, firmanın yeni nesil oyun konsolu Kinect ile entegre olacak ve benzer teknolojiler kullanılacak. Ofis dökümanlarını ve diğer dosyaları sensörler yardımıyla açıp düzenleyebileceğiz. Şimdiden heyecan verici bir teknoloji olarak gözüküyor.

Windows 8 ve Güvenlik

Windows 8, güvenlik konusunda da üstün özelliklerle donatılmaya çalışılıyor. Martin bu konuda da bir hayli iddialı. Bitlocket teknolojilerini kullanacak olan firma, yeni şifreleme teknolojileriyle birlikte işletim sisteminin güvenliğini üst seviyelere çıkarmayı amaçlıyor. Zaten Microsoft, bu senenin başlarında, iş ilanları arasında “Bitlocker Deneyimi olan yazılımcı” gibi bir satıra yer vermişti.

Windows 8’in ne zaman piyasaya sürüleceği henüz resmi olarak açıklanmadı. Buna rağmen dedikodular, 2012 civarında yeni nesil işletim sisteminin piyasaya sürüleceğini söylüyor. Bu durumda, hem Windows 7’nin satış rakamları 2012’ye kadar çok daha yukarılarda olacağı, hem de yeni teknolojiler için yer verilecek olan standartların, kullanıcılar tarafından daha da benimseneceği düşünülüyor.

:: Windows 8’den beklentileriniz nelerdir?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows 8’de Son Bilgiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 8’de Son Bilgiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 8’de Son Bilgiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar