Okunma

Windows 9 Çıkış Tarihi Belli!


22 Ağustos 2014 Cuma 05:30
Windows 9 Çıkış Tarihi Belli!

Microsoft’un yeniliklerle dolu işletim sistemi Windows 9 Threshold’u 30 Eylül’de tanıtılacağı ortaya çıktı. Şirket tarafından basına gönderilen ve 30 Eylül tarihli etkinlik daveti, The Verge haberine göre yeni Windows’u dünyaya sunacak.

Konuyla yakından ilgili kaynakların belirttiğine göre, basın toplantısında veya kısa bir süre sonra, Windows 9’un geliştiriciler için hazırlanan ön inceleme sürümü de yayınlanacak. Böylelikle Ekim ayında Windows’un bir sonraki sürümünde neler olup bittiğine bire bir tanıklık etmemiz mümkün olacak.

Cortana yetişmeyebilir

Windows 9 inceleme sürümünde yeni mini Başlat Menüsü, Charms barının kaldırılması ve diğer bazı arayüz değişiklikleri bizleri bekliyor. Microsoft’un sesli asistanı Cortana’nın ise ön izleme sürümüne yetişip yetişmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

:: Windows 9’un ön inceleme sürümünü kullanmayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Windows 9 Çıkış Tarihi Belli!”

 1. giskur11 dedi ki:
 2. giskur11 dedi ki:
 3. giskur11 dedi ki:
 4. giskur11 dedi ki:

  metro uygulamalarý hýzlý açýlmýyor ya sizdede öyle mi yoksa bir habere basýyorum yarým saat bekletiyor.

 5. DÝAZEM dedi ki:

  Kendinize haksýzlýk etmeyin. Baþlat menüsü takýntýsýndan kurtulun. Hiçbir fonksiyonu olmayan bir menü yüzünden metrodan kendinizi mahrum etmeyin

 6. neet dedi ki:

  8.1 oldukça iyiydi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarım aldığım günden bu yana 8.1’e güncelle diyor, 8.1’i iğrenç bulduğumdan güncellemiyorum, umarım 9 iyi olur da direkt 9’a geçerim. Şaşırt bizi sebastiyan 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  SDN ye milliyet haber tarzı bir yayın yakışmadı.
  Windows 9 Çıkış Tarihi Belli! değil gelitiricilere gönderilecek önsürüm tarihi belli

 9. Dea dedi ki:

  Ee Adamlarýn Satýþ Politikasý Bu Birine Güncellemeyi Kesicekki Yeni Çýkardýðý Ürünler Satsýn

 10. SDN Okuru dedi ki:

  metro arayüzünden vazgeçmemişler win 8.1 in güncellenmiş hali gibi olmasında

 11. SDN Okuru dedi ki:

  charms barının kaldırılması ve başlat menüsünün gelmesi bence iyi olmuş pclerin ne kadarı dokunmatikki zaten , win 8 tablet için iyi ama pc için kötüydü bence

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Beni sadece cortana meraklandırıyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulamalar pencere içinde çalışacağı için charms çubuğu kafa karıştırıcı hale gelecekti. Ama dokunmatik tarafında charms çubuğu faydalı. Orta noktayı bulmak zor. Esasında masaüstünde sağ alt taraftaki saat göstergesi tıklandığı anda charms çubuğundaki ayarlar kısmının değişik versiyonu çıksa ve alt tarafında gene güç parlaklık ses gibi basit işlevler olsa üst tarafı da bildirimler için kullanılsa tıpkı telefonlarda olduğu gibi. Yani sol taraf başlat ekranı veya menüsünü açacak sağ taraf ise bildirim ve basit işlevleri. O zaman işlem merkezi tuşuna da gerek kalmaz. Ayrıca masaüstü olmayan tabletlerde bile taskbar ve pencerede çalışma desteği verilirse çok başarılı bir sürüm ortaya çıkar. Taskbar dokunmatikte gizli olacak aşağıdan yukarı çekerek aktif hale gelecek. Bu da uygulama barıyla (app bar) çakışması demek. Ama bence zaten uygulama barı çok gereksiz, onun yerine bütün işlevleri sağ tık veya uzun dokunarak açılan context menu ile yapmalılar. Çünkü context menuler elinizin veya fare imlecinin altında belirdikleri için hızlıca kullanabiliyor. Pencere desteğine gelirsek uygulamayı üst kenarlara taşıyınca aero snap gibi ekranı ikiye bölecekler, orta üste taşıyınca tam ekran olacaklar. Bütün bunlar modern arayüz içerisinde olacağı ve masaüstü hissi yaratacağı için masaüstü kullanıcıları kolaylıkla tablete adapte olmuş olacak.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Win8 kullanicilarina ucretsiz gelsin yeter :))

 15. SDN Okuru dedi ki:

  adam gibi update testi yapmıyorlar mavi ekrandan geçilmiyor sonra.
  8.1in ilk halini biliyoruz ***** edip batırmasınlar.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Windows 9 un…. Apple ın yeni max os yosomite işletim sistemine benzemesi çok iyi olurdu, biraz ios 7 yada 8 in temalarına benzemesi windowsu daha görkemli kılardı.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Malesef 7 etkisi yaratacalarına inanmıyorum 7 nin çıkışı 2009 yılıydı ve önceki 2007de çıkan Vista hayalkırıklığını saymazsan 2001 den sonra çıkan ilk oturaklı sistemi Haliye 8 senedeki -2001-2009 yıllarındaki PC teknoloji hızı bugünden çok daha fazlaydı- gelişim 7 yaradı. Microsoft “Leap Motion” tarzı cihazların aktif olarak kullanılacağı aparatlara yönelmediği müddetçe windows 9 daha hızlı, stabil ve ucuz olmadığı müddetçe satmayı bırakın korsanı bile yüklenmez BKNz windows 8

 18. SDN Okuru dedi ki:

  8.1 kullananlara ücretsiz gelecek deniyordu ? mümkün müdür sizce ?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Umarim 7 etkisi yaratmayi basarirlar, buyuk bir sabirsizlikla bekliyorum

" Windows 9 Çıkış Tarihi Belli! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 9 Çıkış Tarihi Belli! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 9 Çıkış Tarihi Belli! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "