Okunma

Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi


06 Eylül 2019 Cuma 15:00
Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi

Microsoft, Windows 10 için PowerToys ön-izlemesini yayınladı. Windows 95 işletim sistemini kullananların rahatlıkla hatırlayabileceği PowerToys, Microsoft tarafından geliştirilen bir yardımcı sistem programı.

Bu kapsamda Windows 95’in efsane özelliklerinden birisi, yıllar sonra Windows 10’a döndü diyebiliriz. Windows için açık kaynağa son dönemde büyük bir ağırlık verilmeye başlandı ve bunun meyvelerinden birisi de, PowerToys oldu.

Windows 95 özelliği: PowerToys neler sunuyor?

Yazılımı kullanmak isteyenler GitHub üzerinden ulaşabilir. Yazılım içerisinde barındırdığı FancyZones yardımcı yazılımı ile dikkat çekiyor. İş akışınıza bağlı olarak özel pencere düzeni sağlayan bir pencere yöneticisi görevi görüyor.

FancyZone’u pencereler için kalıplar oluşturarak kullanabiliyorsunuz. Yazılım kurulduktan sonra, ayarlanan alanlara sürüklenen pencereleri otomatik olarak yerleştiriyor ve bu yerlerin dizilimini de değiştirebiliyorsunuz.

Microsoft - 1

Yazılım, GitHub’da bulunduğu için sürekli olarak geliştirilebiliyor. Yapılması planlandığında, kullanıcıların ilgi göstermeyeceği düşünülüyordu. Daha sonra yavaş yavaş ilgi artarak büyüdü ve 4000’den fazla kullanıcı projeye ilgi gösterdi. Şu an yazılım geniş bir kitle tarafından geliştirilmekte.

Yazılım ile ilgili daha fazla bilgi için, Microsoft’un tüm sürümlerini ayrıntılarını Windows Insider blogunda bulabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi”

 1. Anonim dedi ki:

  Iyi özellikmiş. Ama bu wındows a bı ayar verılmelı çöp gibi vallah.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Harikaydı..

 3. faramir dedi ki:

  Bunun gelmesi iyi oldu, geçici olarak Stardock Fences’i kullanıyordum.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sevdim la bunu

 5. alcasar dedi ki:

  Bunu herkes bilmez. Ben zamanında çok kullanmıştım.

" Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 95 özelliği Windows 10’a geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "