Okunma

Windows da Markete Kavuştu


07 Aralık 2011 Çarşamba 08:03
Windows da Markete Kavuştu

Yazılım mağazası mantığını işletim sistemi ortamına taşıyan Microsoft yeni işletim sistemi Windows 8 ile bu servisi hayata geçiriyor. Yazılım geliştiricilere Windows 8 için uygulama geliştirme imkanı sunan Windows Store‘un detayları dün ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen Store Preview etkinliğinde açıklandı.

Windows Web Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Antoine Leblond tarafından açıklanan bilgilere göre uygulama geliştiricilerle nasıl çalışılacağı ve diğer detaylar belirlendi.

Sade bir tasarıma sahip olan Windows 8 Store, Microsoft’un arama motoru Bing ile ortak çalışacak. Aramalarda uygulamalarla ilgili sonuçlar da verilecek. Ayrıca Internet Explorer 10 ile sağlanacak entegresyon sayesinde uygulaması olan bir web sayfasında dolaşıldığında tarayıcı kullanıcıyı Windrows Store’a yönlendirecek.

Tüm ülkelere açık

Yapılan açıklamada ilginç noktalardan biri Windows Store‘un tüm dünya çapında 231 farklı mağazaya sahip olacağı ifadesi. Bu mağazalar o ülkenin dilinde yayın yapacak. Bu ülkeler arasında muhtemelen Türkiye’de olacak. Bütün marketlerde ücretli ve ücretsiz uygulamalar bulunacak.

Geliştirmecilere yüzde 80

Uygulama geliştiriceler sattıkları her uygulama için toplam tutarın yüzde 70‘ini alacaklar. Ancak toplam satış rakamı 25 bin dolara ulaşınca bu oran da yüzde 80‘e çıkacak. Uygulama geliştiriciler bir sefere mahsus olmak üzere 49 dolar üyelik ücreti verecekler. Bu rakam şirketler için 99 dolar olacak.

:: Windows Store tutar mı? Forumda tartışalım.

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Windows da Markete Kavuştu”

  1. karizmaxi dedi ki:

    Linux’tan çaldığı bir özellik daha şimdi millet windows yaptı diye bayılır bunada ama linuxta çok saçma buluyorlardı

" Windows da Markete Kavuştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows da Markete Kavuştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows da Markete Kavuştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "