Okunma

Windows Güncellemelerinde Sıkıntıya Son!


14 Eylül 2009 Pazartesi 07:41
Windows Güncellemelerinde Sıkıntıya Son!

Bilgisayarınızın başındasınız ve önemli işler dört bir yanınızı sardı. Kahve ya da bir tuvalet molası için bilgisayarın başından kalktınız. Geri geldiğinizde ise, bir baktınız ki sistem yeniden başlatılıyor veya başlatılmış. Çalışmalarınız da ortadan kaybolmuş. Sebebinin ise Windows‘un, yayınlanan güncellemeleri indirmesi ve sorgusuz sualsiz sistemi baştan başlatması olduğunu öğrendiniz. O anda kaybettiğiniz çalışmalarınızı geri getirmeyi bir şekilde başarsanız bile, vakit kaybı yaşayacaksınızdır. Kaldı ki çalışmalarınızı geri getiremeyebilirsiniz de…

Yukarıdaki senaryo başınıza gelmiş olabilir. Henüz başınıza gelmemişse de, bu hiçbir zaman gelmeyeceği anlamına gelmez. Eğer bu senaryoyu yaşamak istemiyorsanız aşağıda yazacağımız yöntemi uygulayın. Böylece hem Windows’unuz güncel kalır hem de Windows’un otomatik olarak sistemi baştan başlatmasını engellemiş olursunuz.

Adım Adım

Vista kullanıyorsanız; Başlat (Start) simgesine tıklayın. Arama kutusuna Windows Update yazıp Enter‘a basın. XP kullanıyorsanız, Denetim Masası‘na (Control Panel) girin ve Windows Update Sembolüne tıklayın.


Windows Update Ekranı

Soldaki menüden Ayarları Değiştir‘e (Change Settings) tıklayın. Açılan pencerede “Güncelleştirmeleri karşıdan yükle, ancak kurma konusundaki kararı bana bırak” (Download updates but let me choose whether to install them) seçeneğini seçin.


Bu seçeneği seçerseniz, ipler sizin elinizde olacak.

Son olarak Tamam‘a (OK) tıklayın. Artık Windows, bir güncelleme ile karşılaştığında, bu güncelleştirmeyi indirecek, fakat sistemi baştan başlatmayacak. Bu kararı size bırakacak. Böylece siz de bilgisayarın başından kalktığınızda eğer bir güncelleme yayınlanırsa, sisteminizin baştan başlamasını engellemiş olursunuz.

:: Bu ipucu işinize yaradı mı?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows Güncellemelerinde Sıkıntıya Son! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Güncellemelerinde Sıkıntıya Son! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Güncellemelerinde Sıkıntıya Son! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "