Okunma

Windows RT Alanların Elinde Patladı


26 Ocak 2015 Pazartesi 09:00
Windows RT Alanların Elinde Patladı

Microsoft’un ARM tabanlı işlemciler için hazırladığı ve genellikle tabletlerde kullanılan Windows RT sürümü, beklenen ilgiyi görmemişti.

Uzun zamandır .exe komut seti için yazılan Windows uygulamalarının x86 komut seti için hazırlandığını biliyoruz. Bu yüzden .exe uzantılı programların çok büyük bir çoğunluğu, Windows RT‘de çalışmıyordu. Eğer Windows RT tabanlı bir tabletiniz varsa, kısaca sadece market ile yetinmeniz gerekiyordu ki Microsoft’un marketinde hala iOS ve Android kadar çeşitli uygulama konusunda sıkıntı mevcut. İşte sorunun ana kaynağı bu olmuştu.

Artık Intel’in yeni nesil Atom ve Core M işlemcileri gibi fansız üst seviye işlemcilerle beraber x86 altında bile başarılı Windows Tabletler satışa sunulmaya başlandı. Bu yüzden Windows RT‘ye olan ilgi, çok daha azaldı.

WinSuperSite.Com‘un üst seviye bir Microsoft yetkilisiyle kurduğu iletişimle beraber yetkiliye Windows RT’nin geleceği soruldu.

Windows RT, Windows 10 ile beraber ölüm sürecine geçiyor!

Zaten Windows RT yaşıyor muydu diye soracaksınız haklısınız. Ama bir umut belki Windows 10 gibi bir sürüm gelir diye bekleyenler için kötü haberimiz var.

Windows 10 için tanıtımlarda hep Windows 10, PC ve akıllı telefonlar için dillendirildi. Yani 3. bir RT sürümü hiç olmayacak izlenimi verildi.

Evet Windows 10 RT diye bir sürüm olmayacak.

Windows 8.1 RT kullanan pek çok cihaza ne olacak? Güncelleme almadan öyle kalacaklar mı?

Yetkiliye göre Windows 8.1 RT sürümüne, Windows 10 özelliklerini katacak kapsamlı bir  güncelleme gelecek. Tabi Windows 10 gibi olmayacak ama ekosistem arasında çok büyük farklılıklar olmayacak.

Fakat yeni bir tablet alırken, şimdilik Windows RT tabanlı bir cihaz almaya uzak durmak lazım gibi gözüküyor. Çünkü geleceğinin olmadığı açıkça ortaya çıktı.

:: Windows RT hakkında düşünceleriniz neler? Sizce bu deneysel sürümü kullanan cihazları alanlara yazık oldu mu?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Windows RT Alanların Elinde Patladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kullandığınız porogram bile ne olduğu belli değil osurukmu ananın dönümü malkoçmu nedir lan yediğiniz boks .Adam gibi ürün çıkarın biz maymun değiliz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Windows telefon tablet diz üstü hiçbirini satın almayın pişman olmayın beş para etmez yazık paranıza davul alın ara sıra tomaklarsınız Microsoft mamulü alan yanıyor haber ola

 3. TheFame dedi ki:

  Böyle olacaðý baþýndan belliydi zaten Steve Ballmer in gitme nedenlerinin baþýnda bu olay geliyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Windows rt güncellenip windows phone 10 tablet sürümü olacak

 5. falcon291 dedi ki:

  Ballmer’in þirketten ayrýlmasýnýn sebeplerinden biridir RT. Kimsenin ihtiyaç duymadýðý Android ve iPad tarafýndan sahiplenilmiþ bir sahaya girme giriþ***** />

  Bunun olacaðý çok ***** />

  RT ile Windows 8 ya da RT ile Windows Phone 8 eþ olabilseydi kaderi çok farklý olurdu.

 6. leanardo dedi ki:

  zaten rt yi çýkartýlar sonrada bi daha adýný etmediler

 7. SDN Okuru dedi ki:

  dedik bu iş RT ile olmaz diye. Ama tabi M$ in satış politikası satabildiğine sat gerisi önemli değil.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hahahahahah bu microsoft çok alem ya.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Surface pro 3 te Win 8.1 kullanıyor RT değil RT kullanan surface 3 (pro değil)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Arm tabanlı Windows 10 tabletler gene piyasada olacaktır. Bu tabletler arm tabanlı olduğu için gene masaüstü programlarını çalıştırmayacak. Esas konu mevcut arm tabanlı Windows 8 tabletlerin güncellemeyi alıp almaması konusu. Bu konuda kesin bir bilgi yok şu anda.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 RT zaten olmayacaktı.Windows Phone 10'un olmayacağı gibi. Ancak Tanıtımda TR ile WP'nin birleşeceği söylendi. Dolayısı ile 8.1 RT Windows Phone 8.1 gibi güncellenip Windows 10 For mobile gibi olacak. Tanıtımda bundan bahsedildi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Verir rahat olun

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Burayada yazmistik vakti zamaninda, RT'den bir cacik olmaz diye.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Surface pro 3 te rt kullanmıyor muydu
  microsoft gözbebeğine güncelleme vermryecek mi

" Windows RT Alanların Elinde Patladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows RT Alanların Elinde Patladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows RT Alanların Elinde Patladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "