Okunma

Windows Server 2008: Yeni Bilgiler


12 Kasım 2007 Pazartesi 22:00
Windows Server 2008: Yeni Bilgiler
Microsoft, Vista işletim sistemi için hazırladığı Service Pack 1 ile birlikte Windows Server 2008 ailesini, diğer yandan da Windows Server R2 üzerinde yoğun bir çalışma sürdürüyor. Fakat karşılaştıkları zorluklardan mı yoksa üzerlerindeki yüklerden mi bilinmez, devamlı bir gecikme haberi ile karşı karşıya kalınıyor.

Yeni haberlere hızlı bir geçiş yaparsak, yeni sunuculara özel işletim sistemi için temel olarak üç adet seçenek mevcut olacak; Standard, Enterprise ve Datacenter. Açıklananlara göre fiyatları ise sırasıyla 999, 3999 ve 2999 olarak belirlenmiş.

Her bir sürümün kaç kullanıcıya destek vereceği daha önce belli olmayan bilgiler arasındaydı. Yeni bilgilere göre Standart sürüm için 5 kullanıcıya kadar kullanım izni, Enterprise için ise 25 kullanıcıya kadar izin bulunuyor. Datacenter sürümünde ise hibrit bir lisanslama modeli kullanılacak. Sunucu lisansı olarak tanımlanan lisanslama modelinde her işlemci için bir lisanslama ve kullanıcılar için ise kullanıcı başına bir lisanslama gerekiyor.

Yeni Bir Sanallaştırma Yeteneği: Hyper-V

"Vridian" kod adı ile hazırlanan Microsoft’un yeni sanallaştırma bileşen rakip olarak gösterilebilecek VMware ve Citrix Xen’e karşı çok da acımasız davranmamış ve Windows Server 2008 ile birlikte gelmiyor. Piyasaya çıktığında Hyper-V olarak tanımlanacak olan bu sanallaştırma bileşeni, bu tip işlemlerin gerektiği sunucularda işlerin oldukça kolaylaşmasını sağlayacak. Ayrıca ileride Microsoft Hyper-V sürümünün de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Microsoft’un sanallaştırma konusunda ilginç bir çözümü de var. Windows Server 2008’i satın alırken iki seçenek var, Hyper-V ile veya Hyper-V’siz işletim sistemi. Hyper-V bulunmayan sürümünü satın aldığınızda herhangi bir yükseltme seçeneği de bulunmuyor.

Neyse en azından yeni bilgilerle biraz bizi oyaladılar ve çıkış tarihi konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar. Bakalım; belki yakında yeni bir gecikme daha duyabiliriz.

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows Server 2008: Yeni Bilgiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Server 2008: Yeni Bilgiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Server 2008: Yeni Bilgiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "