Okunma

Windows Server, ARM desteği sunacak


09 Mart 2017 Perşembe 20:59
Windows Server, ARM desteği sunacak

Qualcomm ile Microsoft devam ettirdikleri iş birliği sonucunda, 10 nanometre (nm) Qualcomm Centriq 2400 platformuna gelecek nesil bulut servislerinin getirileceğini açıkladı. Bu iş birliğinin gelecek birçok nesil donanım, yazılım ve sistemi kapsayacağının altı çiziliyor.

Microsoft ve Qualcomm iş birliği sunucular için gelecek vadediyor

Qualcomm’un sunucu teknolojileri üzerine çalışan Qualcomm Datacenter Technologies (QDT) adlı alt kuruluşu ise, yıllardır Microsoft ile veri merkezlerinde dahili kullanım için Windows Server’ın optimize edilmiş bir sürümü için yoğun mesai harcıyor. Öte yandan iki şirket de bu optimize sürümün müşterilere satışı konusunda açıklama yapmıyor. Yani Cenriq 2400’ün başka şirketlerin sunucularında yer alıp almayacağı şu an için belirsiz.

17-03/08/windows-server-qualcomm-arm-02.jpg

Centriq 2400, QDT’nin özel ARMv8 işlemcisi olan 48 Falkor çekirdeğine sahip. Şirketin Centriq 2400 Open Motherboard (Açık Anakart) donanımı, Açık Hesaplama Projesi (OCP) topluluğunun en yaygın bulut hesaplama iş yükleri için ARM tabanlı sunuculara erişmesini ve tasarlamasını sağlayan bellek, ağ ve çevre birimler için en gelişmiş arabirimleri bir araya getiriyor.

Open Motherboard, Microsoft’un Project Olympus tasarımı üzerine kurulu. Bu kod adı ise gelecek nesil Microsoft bulut donanımları için kullanılıyor. Windows Server’ın ARM üzerinde çalışan sürümünün, Azure üzerinden bulut iş yüklerini desteklemesi esas amacı oluşturuyor.

:: ARM üzerinde çalışan Windows Server sürümünün performansı konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Windows Server, ARM desteği sunacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Intel xeon ve linux en iyisi serversa.

" Windows Server, ARM desteği sunacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Server, ARM desteği sunacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Server, ARM desteği sunacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "