Okunma

Windows XP Finansal Kurumları Vuracak!


11 Nisan 2014 Cuma 12:00
Windows XP Finansal Kurumları Vuracak!

Microsoft’un 8 Nisan’dan itibaren Windows XP’ye yönelik desteğini durdurması en çok finansal kurumların veri güvenliğini tehlikeye atıyor. Windows XP desteğinin kalkmasının, bankaları hedef alan zararlı yazılımların etkisini artırması bekleniyor.

Gün geçtikçe artan zararlı yazılımların artık tamir edilmesi gündemde olmayan ve güvenlik açıklarına sahip bir platformla birleşmesi, Windows XP üzerinden yapılacak çevrimiçi bankacılık işlemlerini son derece tehlikeli hale getiriyor. Banka Windows XP kullanmasa bile, Windows XP kullanan bir müşteri bankanın ağına bağlandığı anda bankayı tehlikeye atabiliyor.

Güvenlik uzmanlarının derlediği verilerine göre kullanımdaki bilgisayarların yüzde 32’si, yani her 3 bilgisayardan 1’i hala Windows XP ile çalışıyor. Bu durum tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. 2012’den 2013’e kadarki 1 yıllık süreçte bankalara yönelik zararlı yazılım sayısı ikiye katlanarak yaklaşık 500 binden 1 milyona kadar çıktı. Sadece Amerika ve Brezilya’da tespit edilen aktif zararlı yazılım sayısı, 500 bin civarında oldu. Windows XP’nin desteğinin durdurulması ile birlikte, siber suçluların bankaları hedef alan zararlı yazılım üretimlerinin katlanarak artacağı belirtiliyor.

Güvenlik uzmanları, Windows XP kullanıcılarına mevcut Windows sürümlerini Windows 7, Windows 8.1 yükseltmelerini ya da Mac OS X, Chromebook gibi işletim sistemlerine geçmelerini tavsiye ediyor.

Kurumlara acil durum önerileri

 • Windows XP ortamınızı sanallaştırın.
 • Windows 2008, 2008 R2, 2012 ya da Windows XP LAN üzerindeki 2012 R2 gibi Salt Okunur Alan Adı Düzenleyicileri (RODC) kullanın.
 • Windows XP kullanılan makinelere seçilebilecek en sıkı güvenlik tercihlerini uygulayın.
 • Eğer mümkünse Windows XP kullanan makinelerin dış ağlarla bağlantı kurmasına izin vermeyin.
 • Alternatif tarayıcılar kullanın.
 • LAN üzerinde aktif Saldırı Tespit Sistemleri ( IPS ) kullanın.

:: Windows XP kullanmaya devam ediyor musunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Windows XP Finansal Kurumları Vuracak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ebem yaşında işletim sistemi,değiştirsinler işletim sistemlerini zor birşeymi sanki

 2. SDN Okuru dedi ki:

  win8.1 kurdum begenmedim win7 döndüm xp nin diretcx 11 destegi olsa hiç düşünmez xp kurardım 🙂

 3. neskalii dedi ki:

  Gerçekten önemli bi sorun..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  GNU önerilmeli bence. Özgür olmayan yazılım bir çeşit dijital sömürgeleşmedir. Tek fark sömürgeleşmenin bir başka ülke değil de bir şirket olmasıdır.

" Windows XP Finansal Kurumları Vuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP Finansal Kurumları Vuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP Finansal Kurumları Vuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "