Okunma

Windows XP ile Birlikte O da Gitti


09 Nisan 2014 Çarşamba 06:00
Windows XP ile Birlikte O da Gitti

10 yıldan uzun süre önce bir tarayıcı doğdu. Adı Internet Explorer 6 idi. Şimdi modern web standartları çağı 2014’teyiz ve artık ona elveda deme zamanı. Microsoft tarafından Internet Explorer 6‘ya özel olarak hazırlanan ie6countdown.com adlı web sitesinde böyle yazıyor. Pek de haksız sayılmazlar.

Windows XP‘nin yayınlandığı 2001 yılını hatırlıyorum. Internet Explorer 6 Dial-up bağlantıdan henüz belini doğrultamamış bizler için adeta bir cenetten bir köşeydi. Ne var ki ilk ADSL hizmetiyle bağlantı hızlarının 256 Kbps gibi o zamanlar için muhteşem seviyelere yükselmesi ve Mozilla Firefox gibi alternatif tarayıcıların internetle haşır neşir olmayı seven kitle tarafından keşfedilmesi, kısa sürede IE6’yı gözden düşürdü.

2007 yılında bile IE6 web sitesi tasarlayanların korkulu rüyası haline gelmişti. ShiftDelete.Net için ne zaman yeni bir tasarım çalışması yapsak, her zaman önümüzde tüm ihtişamıyla IE6 dikiliyor, yenilikçi fikirlere geçit vermeyeceğini açıkça gösteriyordu. Neyse ki zamanla alternatif tarayıcıların hem dünyada hem Türkiye’de pazar payı arttı. En önemlisi, Google konuya el attı ve Chrome gibi devrim yaratan bir web tarayıcısı yayınladı.

Bir Daha Asla

Microsoft da ayak uydurabilmek için Internet Explorer’ı sürekli geliştirdi ve birçok faydalı özelliği tarayıcısına ekledi. Ancak benim gibi IE6 illetiyle uzun süre uğraşmak zorunda kalanlar, IE10 gibi çok daha iyi durumdaki tarayıcılar yayınlandığında bile bir daha Microsoft yapımı bir tarayıcıya geri dönmedi. Belki de konuyla ilgili en güzel şakayı yine Microsoft kendisi yapmıştır:

Sona eren Windows XP desteği, aynı zamanda Office 2003 (hey gidi) ve Internet Explorer 6 için de yaşam döngüsünün bittiğinin sinyallerini veriyor. Microsoft, 2009 yılında IE6 desteğini de Nisan 2014‘te sonlandıracağını açıklamıştı. Buna rağmen halen dünya genelinde yüzde 4,4 gibi hiç de azımsanmayacak bir paya sahip olan olan IE6’yı Türkiye’de de her 300 kişiden biri kullanıyor.

:: Peki ya siz? IE6’yı nasıl bilirdiniz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Windows XP ile Birlikte O da Gitti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İe10 a kadar hepsi olmeli

 2. SDN Okuru dedi ki:

  “modern çağın dijital dinozoru” ilahi Eran… 🙂

 3. Ay Parçası dedi ki:

  vah vah nasıl üzüldüm anlatamam zaten kanı gibiydi

 4. Ay Parçası dedi ki:

  vah vah nasıl üzüldüm anlatamam zaten kanı gibiydi

 5. Xaretius dedi ki:
  Alıntı Shit Happens Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  IE6 kolay kolay ölmez Çin’in %22.2’si hala kullanıyor çünkü çoğu site IE6 ile çalışacak şekilde yapılmış başka tarayıcılarla da açılabilir siteler ama işlem yapamazlar Çin’deki siteler yenilenmedikçe IE6 ölmez ayrıca orada herkes korsan XP kullanıyor gizliliği önemseyen olmadığı için IE6’ya devam

  Kesinlikle katılıyorum. Ancak yok edilmesi taraftarıyım tabi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Netscape ile başlamıştı daha sonra ie ile devam etmiştim internet serüvenime dün gibi be. Kodlar içinde yat hantal (yavaş) dinozor dostum. 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ie6 gömün!..üstüne de beton dökülsün!..

 8. Shit Happens dedi ki:

  IE6 kolay kolay ölmez Çin’in %22.2’si hala kullanıyor çünkü çoğu site IE6 ile çalışacak şekilde yapılmış başka tarayıcılarla da açılabilir siteler ama işlem yapamazlar Çin’deki siteler yenilenmedikçe IE6 ölmez ayrıca orada herkes korsan XP kullanıyor gizliliği önemseyen olmadığı için IE6’ya devam

 9. faruksio dedi ki:

  #Booyah

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ie6 …. neyse

 11. SDN Okuru dedi ki:

  birkac ay sonra geri gelir merak etmeyin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iyi bilirdik gömün

 13. SDN Okuru dedi ki:

  IE11 çok güzel bir tarayıcı beğenmeyenler utansın

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Vidyo guzelmis

" Windows XP ile Birlikte O da Gitti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP ile Birlikte O da Gitti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP ile Birlikte O da Gitti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "