Okunma

Windows XP Israrı Cep Yakacak!


19 Şubat 2015 Perşembe 09:00
Windows XP Israrı Cep Yakacak!

Microsoft’un 13 yıllık işletim sistemi Windows XP’nin terk edilmesine yönelik sancılı süreç devam ediyor. Şirketin uzun süredir ortaya koyduğu çabalara rağmen,  özellikle kurumsal pazardaki talepler nedeni ile ücretsiz destek 1 yıl uzatılmış ve yeni tarih olarak 2015 Nisan ayı belirtilmişti.

Maliyetler iki katına çıkacak

Buna rağmen , hala Windows XP’den vazgeçmeyen işletmeler için maliyetler giderek yükseliyor. Neowin.net sitesinin haberine göre, kullanım ömrünü doldurmuş işletim sisteminde ısrar etmenin şirketlere maliyeti hali hazrıda  PC başına yıllık 200 dolar civarında. Nisan ayında Microsoft’un sağladığı desteğin tamamen sonlandırılmasından sonra bu rakamın iki kat artarak 400 dolar civarına çıkması bekleniyor. 

15-02/19/496985.jpg

XP hala kullanılıyor

Son dönemde Windows XP’den üst sürümlere güncelleme yapan kullanıcıların sayısı giderek artıyor. Buna rağmen, pazar analiz şirketlerinin verileri Windows XP makinaların sanıldığı kadar azalmadığını ortaya koyuyor. Son araştırmalara göre, dünya çapındaki Windows PC’lerin yüzde 16’sının hala XP kullandığı tahmin ediliyor. Bakalım son maliyet verileri bu oranı azaltacak mı?

:: Sizce Windows XP’de ısrarın nedeni ne?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Windows XP Israrı Cep Yakacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı arkadaşlar yanlış anlamış galibaa yeni işletim sistemi olarak xp almanın maliyetinin 400 dolara mal olacağını söylüyorlar. Çünküü xp nin kullanım süresi doldu. Microsoft A ısrar oldu xp iyi bir işletim sistemi olduğu için zaten çoğu işyerlerinde xp görüyoruz. Tercih edilen bir sistem olduğu için artırılmış. Güncellemelerden para alınacağı gibi bir şey yok

 2. sdelta dedi ki:

  Herkes boþ boþ konuþmuþ neden Microsoft tercih ediliyor diye. Kurumsal bir yapý için daha iyisi mi var ?

  Microsoft Windows Enterprise, Microsoft Windows Server, Microsoft Exchange/Outlook, Lync (Skype For Business) Microsoft Sharepoint, Active Directory gibi birbirine mükemmel derece entegreli bu yazýlýmlar büyük bir kurumsal yapý için tartýþmasýz en iyisi. Hatta bildiðim kadarýyla tüm bu hizmetleri tek marka altýnda toplayan baþka bir kuruluþta ***** />

  Bu yüzden Microsoft ürünleri dendiðinde kurumsal tarafta üzerinde sadece Word de yazý yazýyorlar, Internet Explorer kullanýyorlar gibi düþünmeyin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hala vista kullanan var mı? Microsoft bile vista için zaman kaybı açıklamasını yaptı, win 7 den daha ne var piyasada?
  Ya xp ya Win 7 başka program yok şu aşamada maalesef. Win 8.1 düpedüz uydurma çıktı, şimdi win 10 çıkacak, ki bu muhtemelen çok daha iyi olacak.
  Çünkü Microsoft un bir anlayışı var. Bir iyi bir kötü yapıyor sırasıyla
  Win 95 kötü, Win 98 (W98 se buna dahil) iyi, Win ME kötü, Win XP iyi, Vista kötü, Win 7 iyi, Win 8 kötü (8.1 dahil), win 10 bu iyi olacak bekliyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Xp kullanıcıları ile dalga geçenleri anlamıyorum. Tabi sizde haklısınız biz sizin gibi baba para ver, baba lütfen bilgisayar al bana demiyoruz. Kendi paramızla bilgisayar alıyoruz senelerdir kullanıyoruz. XP güncelleme gelmeyecek dediler hlaiyle w7 yükletmek zorunda kaldım ama tek tük kasıyor bilgisayarım. XP de hiç kasmıyordu.
  XP kurmak çok avantajlıdır bilgisayarın işletim sistemini emmez.
  Kullanımı basittir. Ben yıllardır alışmıştım gayet basit ve kullanışlıydı.
  Ya şimdi W7 kurdum donatıları bulana kadar canım çıkıyor. Üstelik nerden baksan 1 GB kadar bilgisayarın ramini yiyor.
  XP de oyun yok diyenler var xp de dolu oyun var. Fakat yeni donanımlar satmak için oyun şirketleri ile anlaşıyorlar xp desteklemesin oyununuz filan böylelikle değiştirilmek zorunda kalıyor. Ben xp ye dönücem zaten başlarım windows 7 miş 8 miş. 8 kullananların çoğu şikayetçi format attırdığım bilgisayarcı bil dedi 8 senin bilgisayarda kasabilir hem çok karışık kullanımı ben bil karıştırıyorum dedi xp yada w7 yükleyelim sana dedi. XP ye güncelleme gelmiyormuş diye duydum evet dedi w7 kur dedim o zaman tamam dedi kurdu. Ama xp ye dönücem ben böyle olmıcak bana tema lazım değil ki internete giriyorum alışveriş yapıyorum, youtubedan video izliyorum müzik dinliyorum bide film sitelerinden film izleyip bu sitede takılıyorum. Bana temaymış oyunmuş lazım değil ki.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Neden rahat bırakmıyor şu insanları microsoft anlamı***** yeni arayüzlü donanım emen işletim sistemlerine yükseltmek için habire donanım mı güncelliyecek bu ***** hala çalışıyorsa stabilse ne karışı***** arada neden ücretsiz linux dağıtımı kullanmıyorlar diyen arkadaş; kullanılan birçok windows only program var dahası kendi yazdıkları kurum içi programlarda windows üzerinde çalışı***** şirketler için linux uygulamaları yazacak yeterince coder ***** şirketler windowsa ve office'e ***** ev kullanıcısı sanmayın.

 6. ConfickerBelasi dedi ki:
 7. Freude dedi ki:

  Acer 5600 ‘ým xp destekliyor sadece. zorunluluktan kullaný***** deðil!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Utanmasalar windows 95 kullanacaklar :DD

 9. SDN Okuru dedi ki:

  benim pc 896 mb ram vistaya geçmelimiyim sizce ?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  devlet kurumlari microsofta bagimliydi bir de simdi somurulecekler, oh.

 11. Evantual dedi ki:

  Oyunlar windows xp’de çalýþsa idi ben halen kullanýrdým. Nostalji baþkadýr.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  o %16 lık kısımda bende varım 🙂 xp yaşasın…. 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş lar xp yi şirketler gomme sistemler kullandıkları icin tercih ediyorlar mesela cnc tezgah sadece xp uzerinde calisiyor yada sirket ici kulpanilen yazilim sadece xp uzerinde calisiyor olay tamamen bu. Sizin gibi 3 gunde 1 format atma luksu yok bu adamların

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Linux tabanlı ücretsiz dağıtımlar varken bu kurumlar neden ücretli işletim sistemleri kullanıyorlar ki? Hem işletim sisteminin kapalı kaynak kodları belki bilgilerini gizlice depoluyor ve hükümetlere gönderiyor veya para karşılığında rakip kurumlara satıyor?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  win 95 forever:D

 16. CMYK dedi ki:

  Farklý bir sisteme geçmek genelde daha iyi bir donanýma geçmeyi gerektiriyor,
  ve xp bir harika kullanmasamda.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Abi en azından Vista'ya geçin artık yani XP tamam güzel de çok yaşlandı. Zaten Vista'yı 1 GB, Win7'yi 2 GB RAM'le kasmadan 32-bit versiyonunu çalıştırırsın. Aero için ise HD2600'den sonrası yeterli bence. İşlemci için minimum Pentium IV denilebilir. Bu saydıklarım günümüzde en fazla 150-200 TL'lik bilgisayarlar.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  xp kurulu bilgisiayar için maliyet niye artsınki sıfır maliyet yeni parça derdi yok yeni işletim sistemi derdi yok uyumsuzluk derdi yok daha ne olsun

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Gözünü sevim apple !!!

 20. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar zorla silmeye çalışıyor. bırak isteyen kullansın isteyen kullanmasın. 150-200 liralık sadece internette dolaşmaya uygun kasalara windows 8.1 mi yükleyeceğiz.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ölürsem mezarıma xp cdsinide koyun lazım olur 😀

 22. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl yani update için paramı alcak

" Windows XP Israrı Cep Yakacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP Israrı Cep Yakacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP Israrı Cep Yakacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "