Okunma

Windows XP Kullanımı Hala Yüksek!


02 Eylül 2014 Salı 15:30
Windows XP Kullanımı Hala Yüksek!

Bilgisayarlarda hangi işletim sistemi sürümlerinine ne kadar kullanım oranlarına sahip olduğunu araştırmak, özellikle güncelliğini yitirmiş bir işletim sistemi için oldukça zor. Artık bunu Windows XP için net bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Farklı kaynaklardan gelen kullanım oranlarına baktığımızda, rakamların da ciddi derecede değiştiği görülüyor. Çünkü Windows XP gibi artık desteğinin kesildiği eski bir işletim sistemi, genellikle internetle pek iç içe olmayan kullanıcılar ve bazı kurumsal firmalarda kullanılan sabit bilgisayarlarda kullanılmaya devam ediyor. Bu bilgisayarlar da pek çok araştırma rakamına yansımıyor.

14-09/02/ekran-resmi-2014-09-02-175758.png

Haziran rakamları

Net Applications’ın yaptığı açıklamalara göre global olarak Windows XP’nin kullanım oranı Haziran ayında 24.82′den, Ağustos ayında yüzde 23.89 seviyesine gerilemiş durumda. Pazarın lideri ise açık ara Windows 7.

Windows XP kullanım oranı hala tam olarak net değil 

Kaspersky Security Network’e veri sağlayan tüm bilgisayar kullanıcılarının oluşturduğu rakamlar ise yukarıdaki tablodan biraz farklı.

Kaspersky Lab’ın verilerine göre global pazarda yaklaşık Windows XP kullanan bilgisayar oranı yüzde 16, Türkiye’de ise bu rakam yüzde 11.65.

Tabi yazımızın başında dediğim gibi, bu rakamlar yüzde yüz kesinlik ifade etmiyor. Hiç internete bağlanmayan, bağlansa da bazı analiz firmalarının kullandığı platformlara dahil olmayan pek çok kullanıcı var. Bu kullanıcılar da zaten potansiyel Windows XP kullanıcısı. 

Tahminlere göre Windows XP kullananların Türkiye’deki rakamı ise yüzde 17 civarında.

Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?   

Çalışmada, her ülkede Kaspersky Lab’ın Windows tabanlı tüm ürünlerinin kullanıcıları arasında Windows
XP kullanıcılarının oranı değerlendirildi.

Kullanıcıların yüzde 38,79’unun Windows XP kullanmayı tercih ettiği Vietnam bu alada lider. Ardından gelen Çin’de yüzde 27,35, Hindistan’da yüzde 26,88 ve Cezayir’de kullanıcıların neredeyse dörtte biri yani
yüzde 24,25 eski işletim sistemine sadık kamayı sürdürüyor.

İtalya ve İspanya’da bir Kaspersky Lab ürünü ile korunan yaklaşık beş bilgisayardan biri Windows XP kullanmakta. ABD’de daha küçük oranda bir kullanıcı grubu yüzde 4.52 oranıyla Windows XP kullanmayı sürdürüyor.

Windows XP’ye desteğin kesilmesi, durumu pek etkilemedi

Windows XP kullanıcıları için destek her ne kadar 2014′ün Nisan ayında sonlandırılmış olsa da bu işletim sisteminin satışı 2010 yılından beri yapılmamaktaydı. Bununla birlikte hizmet sonlandırmasının da bu ürünün popülerliğine, negatif etki etmediği görüldü.

Haziran 2011’deki Kaspersky Lab verilerine göre satışın sonlandırılmasının ardından bir yıl sonra kullanıcıların yüzde 48.86’sı Windows XP kullanmaya devam etmekteydi. Bundan bir yıl sonra Haziran 2012’te yüzde 35,64 ve Haziran 2013’te yüzde 25,42 oranlarında Windows XP kullanıcısı bulunmaktaydı.

Bir başka ifadeyle Windows XP’nin popülerliği her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında azalmış durumda. İlginç bir şekilde bu düşüş, düşüşü hızlandırma potansiyeli bulunan dış etmenlerden etkilenmedi.

Bakalım Windows XP kullanımı, ne zaman yüzde 10’un altına ilerleyecek?

:: En son ne zaman Windows XP kullandınız ya da hala kullanıyor musunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Windows XP Kullanımı Hala Yüksek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar yeni bir pc aldım asus markası 2016 model windows 10 pro kuruluydu ve 1 hafta sonra ısınma sorunu ve kasma sorunu oldu bilgisayarcıya götürdüm xp yükledi pc açtım jet gibi açıldı yani xp candır gerisi heyecandır…….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Xp 2001 yılında Canlı Yayında Bill Gates tarafından tanıtıldı. Ah Bill Gates. Ben En çok 98,95,2000,Xp,7,8,8.1 e sevindim tabi içlerinde ms dos ve 3.1 de var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  XP bir asktir. Yasayanlar ***** unutulanlar unutanlari asla ***** forever

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu benim emektara hakaret olmuþ. Tessüf!
  Çok þükür her iþimizi görüyor..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  evde 7 isyerinde xp

 6. constantinerkan dedi ki:

  Sýrf hevesimdem dolayý Windows XP 64bit kullanýyorum.

 7. leanardo dedi ki:

  o kadar düþükse sistem geç linuxa kafaný yorma

 8. osman sarohan dedi ki:

  Zirvede býrakmak lazým.

 9. Samed Tarýk dedi ki:

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

 10. Samed Tarýk dedi ki:
 11. SDN Okuru dedi ki:

  linux bedava ama kullanan yok. Kimse övemesin bu çöp işletim sistemini.
  Xp ye gelince fakirler kullanıyo. Fakirin 2000 model pc’sini anca xp kaldırıyo.
  olay budur.
  windows 8.1 update 2 den selam fakirlere.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sen bi işlemciye 500 600den fiyat biçersen intelciğim millette yeni sistem toplayamaz xpde takılır hatta bazısı sıkıntıdan 95 veya ce bile kurabilir 😀

 13. slaves dedi ki:

  bir 10 yýlý var çoðu endüstriyel cihazýn arayüz software programý win 7 bile desteklemiyor bunlar 8 cýkardý 9 cýkýcak tabi bu microsoft un problemi deil firmalarýn problemi ama iþine geliyorsa adam çýkarmýyor yeni sürüm zaten bazý programlar uyumsuz oluyor bazýlarý lisans problemi ile çalýþmýyor pc yeniden baslatýyorsun imzalarý denetlemeden çalýþ diyorsun vs

  bu tip iþ için kullanýlan yerlerde sanal xp vs kurmak zorunda kalýyorum pc e

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ben oyun oynamadığımdan bilgisayar aynı kalacak . donanımım düşük ve 7 senelik bilgisayarı bi 10 yıl daha kullanmayı planlıyorum 896 mb ram varken nereye ilerleyeceğim ki. donanımım düşük. zaten bana oyun ihtiyacımı playstationum veriyor 🙂

 15. unlimited.Mustafa dedi ki:

  2000 den kalma takoz pc var. Xp kullanýyorum. Ram ve hafýza 8 e geçmeme engel. Xp ile bir sorunum yok.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  xp ye devam

 17. osman sarohan dedi ki:

  Bir modernleþin be kardeþim, atýn þu eski PC’leri…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ben hala kullanıyorum 3gb ram var ama yakında windows 7 yakındır…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarı düşük donanım ise istemediği kadar Linux dağıtımı var. Değişmekten korkan bir milletiz. Adım atın kurun artık şu Linux u özgürlüğe adım atın.

 20. MasterFather dedi ki:
 21. mstfanar dedi ki:

  Arkadaþ doðru söylemiþ. Bilgisayarý düþük donanýma sahip olduðu için mecburen xp kullananlar var ve bu oran hiç te az deðil.
  Tabi microsoft bir þirket olduðundan yeni sürüm çýkararak bu ürün üzerinden para kazanmaya çalýþýyor ve bu da normal bir þey. Ayrýca Windows 98 den sonra deðiþen görünümün bir de diðer tarafýna bakýp ortaya çýkan onca yeniliði görseydiniz fena olmazdý. Bu özellikler size yaramýyorsa almayýn tabi, alýn diye zorlayan da yok.

 22. MasterFather dedi ki:
 23. SwateR dedi ki:

  Dandik PC’ ler kalkmadýkça XP ölmez.

" Windows XP Kullanımı Hala Yüksek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP Kullanımı Hala Yüksek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP Kullanımı Hala Yüksek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "