Okunma

Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte


25 Ekim 2010 Pazartesi 12:30
Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte

Microsoft tarihinin en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP şirket tarafından uzun süredir öldürülmeye çalışılıyordu. Yeni işletim sistemlerinin önünü açmak isteyen ünlü yazılım firması XP’in kulllanımına son vermek için formüller arıyordu.(Windows 7’de Evrensel Kurulum Diski Nasıl Hazırlanır?)

Ancak Microsoft’un prensip olarak belirlediği ürün yaşam döngüsü kuralları gereceğince XP‘nin sonunu getirmek şirket için mümkün olmadı.

Bu kurallara göre Microsoft, tüketiciler tarafından belirli oranın üzerinde kullanılan hiç bir ürününe son veremiyor. Ancak, geçtiğimiz günlerde XP‘in ölüm fermanı firma tarafından imzalandı.

 

 

XP hem en uzun süreli hem de en çok kullanılan işletim sistemi unvanlarını elinde bulunduruyor

 

Kral Öldü Yaşasın Yeni Kral

Windows 7in birinci yılı etkilinleri kapsamında açıklama yapan Microsoft yetkilileri bundan sonra XP üretimi yapmayacaklarını ve işletim sisteminin OEM versiyonun artık hiç bir satıcıya yollanmayacağı açıklandı.

Microsoft Windows Vista’nın piyasaya sürülüşüyle birlikte XP’in fişini çekmek için hazırlıklarına başlamıştı. Firma 30 Haziran 2010‘u XP’in resmi ölüm tarihi olarak halka açıklamış ancak gelen tepkiler üzerine bu konuda geri adım atmıştı.

XP SP3 dışındaki sürümlerden desteğini çeken yazılım devi şimdi de ürünün ölümü için en ciddi adımı atmış oldu. Yeni XP’lerin olmaması demek piyasada ürünün giderek azalmasını sağlamak oluyor.

Windows XP hâlâ en çok tercih edilen işletim sistemi olma unvanını koruyor…

:: Microsoft’un XP’ye karşı yürüttüğü bu yok etme politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    xp yi sileni sileriz hacı…Zaten microsoft bitmiş maclar yedi bitirdi xp de giderse kim kullanır windows vista var Allah düşmanımın başına vermesin 7 yide pek beğenmiyorlar mecbur kullanıyoruz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Her geçen gün teknoloji yenileniyor ve teknolojinin ardına yetişmek nerdeyse imkansız gibi XP de kendini yenileyip en iyi ünvanını koruması gerekir yoksa teknoloji bunu bi köşeye buruşturup atar . Bence XP şöyle bir silkelenip windows 7 yi bile sollaması lazım

  3. SDN Okuru dedi ki:

    XP gibisi yok. İnadına XP 🙂

" Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP’in Ölüm Fermanı Yürürlükte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "