Okunma

Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması


02 Mayıs 2014 Cuma 09:30
Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması

Microsoft, internet tarayıcısı Internet Explorer (IE) için ortaya çıkan güvenlik açığını gideren güvenlik yamasını 1 Mayıs Perşembe günü yayınladı, ancak bu noktada ilginç bir detay dikkat çekti: Yama, Windows XP işletim sistemini de kapsayacak şekilde yayında.

Bu durum, Windows XP’ye desteğini çeken ve bu sistem için sadece bazı minor güncellemeleri yayınlanabileceğini açıklayan Microsoft’un ilgili açığa büyük önem vermesi ile ilişkilendiriliyor. Microsoft, daha önce de hacker’ların IE‘de ortaya çıkan yeni bir açık üzerinden saldırıda bulunabileceği konusunda kullanıcıları uyarmıştı.

Teoride siber saldırganların Windows XP’deki açıklar üzerinde rahatlıkla hareket alanı bulabilecek olmaları ve bu nedenle Microsoft’un en son işletim sistemi sürümüne geçilmesi gerektiği şeklindeki Microsoft planı da bu durumda şirketin Windows XP kullanıcılarını önemseyen ciddi bir adım atması ile birlikte sekteye uğramış oldu. Yani Microsoft, Windows XP kullanıcılarını düşünmeye devam ediyor.

Neden yaptık?

 Ancak tam da bu nokta da Microsoft Güvenlik Birimi Müdürü Adrienne Hall, blog sayfasında bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Bu güncellemeyi şu an almış olmanız Windows XP‘den kurtulmanız, yeni Windows’a geçmeniz ve Internet Explorer’ın son versiyonunu kullanmanız gerektiğini düşünmemeniz anlamına gelmesin. Bu kadar çok insanın Windows XP’yi sevmiş olmasından gurur duyuyoruz. Ancak bugün karşılaştığımız güvenlik tehlikeleri dikkate alındığında, bu tehlikeler bizi 10 yıl öncesinin işletim sistemini kullananları koruma kabiliyetimizi aşıyor.”

Bakalım Microsoft, en son işletim sistemine geçiş için sürdürdüğü politikada ne kadar başarılı olacak? Bunu zaman göstereceğe benziyor.

:: Windows XP kullanıcısı mısınız?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  windows tan nefret ediyorum… daha kullanışlı yeni bir işletim sistemi çıksın da kurtulalım artık.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  02.05.2014 14:21 Ben sp4 falan çıkarmama Xp’ye direk virüs salarım nihahaha 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Linux tarafında büyük gelişmeler varken Windows’a para yatırmak anlamsız.Şimdi Linux zamanı…:)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  abartmıyorum 10 yıllık bilgisayarlara win7 kuruyorum hiçbir sorun yok kasma donma herhangi biş***** görsellik daha az sorunla win7 varken neden xp ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sene 2014 olmuş hala xp de diretmek geri kafalılık

 6. kmurat dedi ki:

  Bu yama İE nin hangi sürümü için geçerli ? Yeni sürümleri XP zaten desteklemiyor. Eski sürümleride XP dışında kullanan bir Win sürümü yok. Win XP ile herhangi bir Microsoft sitesine girin ve görün. Anında bir Banner çıkıyor ekranınızda ve "This PC is ander Attack" yazıyor. Windows’u kullanmanızı engelliyor. Bu haber çok muğlak geldi bana.

 7. desperado64 dedi ki:

  Ben olsam Xp’e en kapsamlı, son yamayı (sp4) çıkartırım. Böylece kesin olarak desteği çekerim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Artık firmalar da şu XP’den elini ayağını kessin artık. Ve ATMler

" Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP’yi Kapsayan IE Yaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "