Okunma

Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi


01 Mart 2010 Pazartesi 10:25
Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Komisyonu, adil rekabet kanunları gereği Internet Explorer‘ın Windows‘un standart tarayıcısı olma özelliğini engelleyen bazı kararlar almıştı.  Bu karara göre Microsoft ya rakiplerine rekor derecede bir tazminat ödeyecekti ya da, onların önünü açacak bir proje geliştirecekti.

İkinci yolu seçen ünlü yazılım firması kullanıcılarını rakip tarayıcılara yönlendiren bir sistem üzerinde çalışmıştı. Tarayıcı seçim ekranı adlı bu sistemde 12 adet browser’ın özelliklerini anlatan tanıtı yazılar bulunacak.


Seçme ekranın ilk beşi bu şekilde olacak

Karar veremeyenler için rastgele tarayıcı seçme özelliği olacak

Microsoft, seçim ekranını şimdilik sadece Avrupa ülkelerine sunacak. Standart olarak Internet Explorer 8 kullanmayan, tüketiciler ise bu ekranı göremeyecek.

Yayınlanacak olan yama (patch), Windows’un XP, Vista ve 7 sürümlerini kapsayacak. Microsoft‘un seçtiği 12 farklı tarayıcının içerisinde Firefox, Opera ve Chrome gibi ünlü programlar dışında, Sleipnir, Green Browser, Maxthon, Avant, Flock, K-meleon, Slim adlı 7 tane fazla bilinmeyen browser bulanacak.

Bu tarayıcılar içerisinde karar veremeyen kullanıcılar için ise Microsoft rastgele bir tanesini seç adlı bir sistem de geliştirdi. Ancak rastgele seçim sonucu yine karşınıza Internet Explorer 8 çıkma ihtimali de bulunuyor. Avrupa’daki test sonuçlarına göre, Microsoft tarayıcı özgürlüğü yamasını yavaş yavaş tüm dünyaya yayacak.

:: Tarayıcı özgürlüğü yaması, IE 8’in pazar payına zarar verir mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi”

  1. isimya dedi ki:

    zaten isteyen istediği tarayıcıyı kullanmıyor mu?

" Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows’a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "