Okunma

Windows’ta Disk Neden Parçalanır?


20 Mayıs 2014 Salı 08:10
Windows’ta Disk Neden Parçalanır?

Gündelik sorunlarımızdan bir tanesi olan ve özellikle de hâlâ mekanik disk kullananları etkileyen disk parçalanmasıdır. Disk parçalanması diskin parçalara ayrılması değil disk üzerindeki dosyaların bölünerek sabit diskin okunabilme hızını düşürmesidir.

SSD de sorun yok

Elbette bu sorun sadece mekanik disklerde oluşunca bir mesele haline geliyor. Çünkü mekanik disklerde okuma ve yazma işinden sorumlu bir kafa var ve bu kafa sürekli hareket halinde, diskin veriyi yazdığı yere erişmeye çabalayıp duruyor.

SSD olarak bildiğimiz katı sürücülerde ise diskin her yerine erişmek için harcanan zaman hem çok düşük hem de eşit olduğunda bu sürücülerdeki parçalanmanın herhangi bir etkisi yok. Zaten SSD’lerde birleştirme işlemi yapmak okuma yazma döngüleri oluşturacağı için sadece zarar yazacaktır.

Nasıl oluyor da oluyor?

Yaygın olarak kullanılan kapalı kaynak kodlu işletim sistemi; heyecanlı bir sistem ve dosyaları ilk bulduğu yere yazmasıyla meşhur.

Devamını okumak için tıklayın ->

ADVERTORIAL
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Windows’ta Disk Neden Parçalanır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaşlar mac mac deyip duruyorsunuz. Iyi güzel hoş. yaklaşık 7 aydır en son çıkan i7 işlemcili 16 gb ramli 500 gb SSD li mac book pro kullanıyorum. Her şey güzel. Alet hızlı. 4 5 kez anlamsız restart dışında problem yaşamadım.

  Amaaa iş İŞ yapmaya gelince el mahkum Windows a dönüyorum. Parallels desktop (VMware de olabilir tabii) olmasa o güzelim alet bir kenara atılıp kalacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  çare ssd!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  neden parçalanır çünkü bir mac değildir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelip Burda Windowsa suç atıyorsunuz Hdd yavaştır Ben SSD taktırdım hem işletim sistemini hızlandırıyor hem oyunlarda daha çabuk işlem yapıyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8’de böyle bir sorun yok gibi
  bana mı öyle geldi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ssd windows a bakın derim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Oyun yönü olmasa Windows durulası değil

 8. SDN Okuru dedi ki:

  rezalet bi durum hdd lerde bu durum…onun için çözüm ssd de..!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Windows SSD derim ben de

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mac OS ssd abicim.. tek geçerim..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  SSD li macbook pro al bilgisayar ile ilgili tüm sorunları unut.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hackintos iatkos v7 uçuyor 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mac OS SSD der susarım.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Uzun süreden beri Ubuntu kullanıyorum. Gerçekten dedikleri doğru. Kopyalama işlemleri falan çok hızlı. Sistem bir süre sonra şişip format istemiyor. Windows’taki gibi saçma sapan hatalarla, hantallıklarla karşılaşmıyorum.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  32gb sdd kullanın başınız ağrımasın.

" Windows’ta Disk Neden Parçalanır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows’ta Disk Neden Parçalanır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows’ta Disk Neden Parçalanır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "