Okunma

Windows’tan yüz tanıma özelliği sunan webcam!


23 Aralık 2018 Pazar 19:00
Windows’tan yüz tanıma özelliği sunan webcam!

Windows, 2019 yılında yüz tanıma özelliği sunan Surface webcam ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Firmanın Windows 10 ve Xbox One için iki ayrı webcam geliştireceği konuşuluyor.

Bu sayede Windows 10 kullanan bilgisayarlara da yüz tanıma özelliği gelmiş olacak. Surface ailesine mensup olması beklenen webcamlerin tek özelliği bu değil.

Yüz tanıma ile gelen iki webcam ve özellikleri

Webcam, İnternet‘in gelişme dönemlerinden beri hayatımızda olan bir teknoloji. Karıncalı görüntüleriyle hatırladığımız ilk webcamlerin yerini çoktan Full HD çözünürlüğe sahip halefleri aldı.

Henüz bu iki kameranın ne zaman tanıtılacağı belli olmuş değil. Hatta konu Microsoft olunca, bu ürünlerin piyasaya çıkacağı bile meçhul. Ayrıca iki kamerada da Kinect tarzı bir hareket algılayıcı da olacağı konuşuluyor.

Böylece hem yüz tanıma hem de hareket algılama teknolojisi Microsoft sayesinde çok daha geniş bir kitleye yayılmış olacak.

Aslında bu teknoloji son yıllarda MOBESE tarzı güvenlik kameralarında kullanılıyor. Bu güvenlik sistemleri yüz tanıma konusunda başarısız istatistikler sunmuş olsalar da, yakın  gelecekte yüz tanımanın daha fazla gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Microsoft bu konuda yalnız değil. Logitech, Creative ve Razer gibi markalar çoktan bu tür kameralarını piyasaya çıkardı. Beklenti Microsoft’un bu teknolojiyi daha ulaşılabilir kılması.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Microsoft, bu yeni kameralarıyla başarılı olabilir mi? Bu tür bir webcam gerçekten de güvenilir olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows’tan yüz tanıma özelliği sunan webcam! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows’tan yüz tanıma özelliği sunan webcam! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows’tan yüz tanıma özelliği sunan webcam! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "