Okunma

Wolfenstein Almanya’yı Karıştırdı


24 Eylül 2009 Perşembe 08:24
Wolfenstein Almanya’yı Karıştırdı

Satışlarından memnun olmayan Wolfenstein‘a bir darbe de Alman Hükümetinden geldi. Modern Almanya’da 3.Reich (Nazi) dönemine ait sembollerin, bayrakların kullanılması yasak. Aynı şekilde, Naz’leri olumsuz eleştirmediği sürece bu isim yazılı, basılı ve görsel hiç bir materyalde kullanılamıyor. Wolfenstein bu yüzden, Almanya‘da sansürlü olarak piyasaya sürülmüştü.


Oyunun sansürlü versiyonundan bir görüntü

Sansürlü versiyonda, semboller olmadığı gibi Nazi ismi de geçmiyordu. Kısacası oyuncular, isimsiz bir orduya karşı savaşıyor. Ancak yoğun iş telaşına kapılmış ya da gizli Nazi sempatizanı bir çalışan, oyunun bir yerinde Swastika (Gamalı Haç) sembolünü unutmuş. Gelen tepkiler yüzünden Activision, ülkedeki kopyaları toplatmaya başladı. Almanya 3.Reich Dönemi‘ni red ederek her yıl binlerce tazminat davasından kurtulmuş oluyor. Daha önce Bionic Commando oyunu da bu tarz sorun yaşamıştı.

:: Sizce oyunlara bu tarz sansürler uygulanması komik değil mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Wolfenstein Almanya’yı Karıştırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wolfenstein Almanya’yı Karıştırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wolfenstein Almanya’yı Karıştırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "