Okunma

WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı!


17 Mayıs 2018 Perşembe 23:52
WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı!

Yeni bir WordPress güncelleme duyurusu paylaşıldı. Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress, kullanıcı gizliliği konusunda önemli bir güncelleme sunacak. Kullanıcı isterse, tüm kişisel verileri silinebilecek. 

Biraz önce yayınlanan WordPress 4.9.6 ile içerik yönetim sisteminde teknik iyileştirmeler ve son zamanların en önemli konularından biri olan; kişilerin veri gizliliği ile bilgilerin saklanması konusunda da gelişmiş seçenekler sunuldu. 

WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı!

İyileştirmeler, yeni sürüm içerik yönetim sistemine dahil edilirken Avrupa Birliği Kanunları esas alındı. O nedenle esas alınan bu kanunların, ülkemizde hedeflenen hukuki zeminle de uyumlu olduğunu belirtelim. 

Özellikle site sahiplerini yakından ilgilendiren ve onları zan altında bırakacak açıklardan korumayı hedefleyen, site ziyaretçilerine de kişisel bilgilerin paylaşılması konusunda daha açıklayıcı ve net bilgiler veren WordPress güncelleme için yapmanız gerekenler oldukça basit. 

Yönetici paneline girerek, gerekli güncelleme önerilerini takip etmeniz yeterli. Ancak bu güncelleme operasyonu sırasında dikkatli olmanızda fayda var. İşlemlere başlamadan önce mutlaka dosyalarınızın ve veritabanının yedeğini almayı unutmayın.

WordPress güncelleme işlemi esnasında yaşanılabilecek teknik bir sorun sonrasında, sitenizin eski haline geri dönebilmesi için elinizde seçeneklerin olmasını bilmek, güzel şey.

WordPress güncelleme için ilginç hikayeler

Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden biri olan Radore altyapısında bulunan ShiftDelete.Net de WordPress altyapısını kullanan ve kesintisiz içerik sunma konusunda gerekli önlemleri alan yayıncılar arasında. Bu deneyimlerimizi belli zamanlarda Radore Blog sayfasında da paylaşıyoruz.

Güncelleme ile beraber, hem hukuki olarak sitenizi sağlama almış hem de yapılan teknik iyileştirmelerden faydalanacak olsanız da, bu esnada bazı teknik sorunlar, size kötü sürprizler de yaratabilir. 

Güncellemeler konusunda en büyük sıkıntılardan biri; eklentilerin yeni sürümle uyumlu olmaması. O nedenle ShiftDelete.Net olarak önerimiz, kullandığınız eklentiler de bu sürümle uyumlu olduğuna dair açıklama yaptıktan sonra güncelleme işlemine devam etmeniz. 

Tabii ki yukarıda paylaştığımız öneri, güvenlik açıklarını kapatan güncellemeler için geçerli değil. Bu sürümde, kapatılan ciddi bir güvenlik açığı bulunmuyor. 

Yapılan iyileştirmeler sayesinde kullanıcıların talep etmesi halinde bilgileri silinebiliyor ve gerekli durumlarda da hangi bilgilerinin saklandığı konusunda da açıklayıcı bir mesaj paylaşılabiliyor. 

Teknik iyileştirmeler arasında ise TinyMCE gibi içerik ekleme arabiriminde de son sürüme geçilmiş durumda. 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı!”

 1. Kumaşçı dedi ki:

  Selamlar
  Wordpress 4.9.6 ya güncelledikten sonra yeni yazı ekleyemiyorum
  Yazı editöründe sorunlar oluştu, örneğin paragrafları ve başlıklları ayarlayamıyorum.
  Görsel den metine geçince içerik siliniyor
  Baska bu durumu yasayan var mı

 2. mucahiderdogan dedi ki:

  siz güncellediniz mi ?

" WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "