Yeni WordPress’in Özellikleri


18 Haziran 2010 Cuma 10:30
Yeni WordPress’in Özellikleri

Blog sisteminin önemli bir halkası olan WordPress, gün geçtikçe iyileştirilerek yeni sürümlere kavuşuyor. 3.0 ile son sürümü yayınlanan sistem, merakla beklenen yeni özellikleriyle blog severlerin karşısına çıktı. Geliştirilen ve eklenen yeni özellikler ile kullanıcıların blog’larına daha fazla müdahale edebilmesi, isteğe göre en iyi ve kolay şekilde kişiselleştirilebilmesi hedeflenmiş. Peki yenilenen WordPress’te bizi neler bekliyor?

Menülere Hükmedin


Menülerde yapılan değişiklik kuşkusuz WordPress 3.0’ın en fazla konuşulacak konularından biri olacak. Yenilenen altyapı ile ”sidebar” olarak nitelendirilen menü bölümüne tam düzenleme yetkisi getirilmiş. Önceki birkaç sürümde de olduğu gibi sürükle bırak mantığıyla çalışan sistem, farklı isimler altında oluşturacağınız birden fazla kategoriyi, link’leri widget halinde ekleyebilmenizi sağlıyor. En büyük ihtiyaçlardan birini karşılayan bu yenilik, kullanıcılarda olumlu bir etki yaratmaya başladı bile.

İstediğiniz Türde İçerik Oluşturun


Şu an temel anlamda ”text” olarak içerik girilirken, yenilenen WordPress ile blog’unuzu isteğinize göre tek tür içerikten (fotoğraf, video, ses, linklerden ya da alıntılardan) oluşturabileceksiniz. Aslında bu özellik hazır blog sistemi olan Tumblr’da mevcut. WordPress bu konuda kendini eksik hissetmiş olacak ki, dileyen kullanıcıların Tumblr tarzı blog oluşturabilmesinin önü açılmış.

Varsayılan Tema ”Twentyten”


Dikkat çeken yeniliklerin biri de WordPress kurulumundan sonra varsayılan olarak ”Twentyten” temasının kullanılması olmuş. Kodlama bilmeyenlerin de temalarını düzenleyebilmeleri için yapılan bu yenilik ile kullanıcılar sayfa başlık resmi, arkaplan resmi gibi belli başlı özellikleri değiştirebiliyorlar. Tema içerisinde 8 farklı başlık resmi bulunuyor. Ayrıca açılır menü gibi kullanışlı özellikleri de mevcut.

Birden Çok Site Tek Çatı Altında


WordPress’in diğer bir yeniliği, tek bir WordPress kurulumu ile birden çok site oluşturulabilmesi olmuş. Daha önce WordPress MU (Multi-User) olarak bilinen bu özellik WordPress 3 ile birlikte dahili olarak geliyor. Bu sayede kurulu bir WordPress altyapısı ile farklı domain/sub-domain‘lerle birden çok site kurulabiliyor. Ancak bu özellik başlangıç kullanıcıları için biraz zor olabilir. Zira bu hizmet için birtakım kod bilgisine sahip olmak ve server’da bazı ayarlamaların yapılması gerekiyor.

Uzun Adresleri Kısaltın


WordPress 2.9’da ”wp.me URL shortener” sistemi ile uzun link’ler kısaltılabiliyordu. Şimdi ise olay bir adım ileriye götürülerek uzun adreslerin kendi domain adresiniz altında kısaltılması sağlanıyor. Örneğin uzun bir adresi http://shiftdelete.net/?post=1410 şeklinde kısaltabiliyorsunuz. Bu sayede ek olarak link kısaltıcı servisleri kullanmanıza gerek kalmıyor.

WordPress 3’te ilk olarak blog sistemine yeni başlayan kullanıcılar düşünülerek, fazla bir bilgisi olmayanların da sitelerini istedikleri şekilde düzenleyip oluşturması hedeflenmiş. Kolay ve anlaşılır bir kullanımla daha geniş bir kitleyi hedefleyen WordPress 3’ün yakın zamanda Türkçe olarak da yayınlanması bekleniyor.

:: WordPress kullanıyor musunuz? WordPress 3.0’ın hangi özelliğini beğendiniz?
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni WordPress’in Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni WordPress’in Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni WordPress’in Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)